vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / Liga proti rakovine pomohla onkologickým pacientom vo Vranove

Generálna rada Ligy proti rakovine podporila projekt Vranovskej nemocnice, n.o. a z verejno–prospešnej zbierky Deň narcisov 2012 poskytla finančný príspevok 10 000 € na dovybavenie nového onkologického stacionára. Onkologické centrum Vranovskej nemocnice, n.o. poskytuje od júla 2011 onkologickým pacientom odbornú lekársku a ošetrovateľskú starostlivosť, ľudský prístup, krásne prostredie. „Hlavným prínosom nového onkologického centra je, že naši onkologickí pacienti nemusia za chemoterapeutickou liečbou cestovať do okolitých miest Michaloviec, Humenného, Prešova, Košíc,“ uviedla PR manažérka Vranovskej nemocnice, n. o. Zuzana Gajdošíková.

V onkologickom stacionári je pacientom podávaná infúzna liečba - chemoterapia - cytostatická liečba za účelom zničenie malígnych buniek v závislosti od typu a pokročilosti nádorového ochorenia. Pacientom je zároveň aplikovaná aj symptomatická liečba – zameraná na ústup ťažkostí po chemoterapeutickej liečbe, ako aj liečba zameraná na zlepšenie kvality života a predĺženie života – tzv. paliatívna liečba. Vďaka výskumu pribúdajú nové lieky, ktoré vedia odlíšiť nádorové bunky od zdravých buniek, napríklad na základe vonkajších znakov. Medzi takéto lieky patria napríklad tzv. monoklonálne protilátky, ktoré rozoznávajú niektoré znaky na povrchu nádorových buniek a následne ich rôznymi mechanizmami zničia. „Cielenú targetovú liečbu aplikujeme aj našim pacientom,“ dodala Z. Gajdošíková.

V onkologickom stacionári bolo do týchto dní šesť lôžok. Z dôvodu stúpajúceho počtu liečených pacientov rozšírila nemocnica poskytovanú zdravotnú starostlivosť o ďalšiu miestnosť a vďaka finančnému príspevku z Ligy proti rakovine mohla pre pacientov zakúpiť polohovateľné kreslá, pohodlné odberové stoličky, infúzne stojany a volumetrické pumpy, ktoré slúžia na správne dávkovanie liečiv. Pacientom je tak aplikované lekárom naordinované množstvo cytostatikej liečby v presnom časovom intervale. Veľkým prínosom sú aj zakúpené Grasebyho pumpy, ktoré obsluhujú sami pacienti zaradení do kontinuálneho cytostastického režimu. Títo pacienti tak nie sú hospitalizovaní a onkologickú liečbu absolvujú prakticky doma. „Vďaka finančnému príspevku z Ligy proti rakovine sa v onkologickom stacionári Vranovskej nemocnice, n.o. zvýšila kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti u onkologických pacientov. V mene vedenia Vranovskej nemocnice, n.o., zdravotníckych pracovníkov onkologického centra a onkologických pacientov, srdečne ďakujeme Lige proti rakovine, ako aj všetkým dobrým ľuďom, ktorí podporili verejno–prospešnú zbierku Deň narcisov 2012,“ poďakovala sa Z. Gajdošíková.

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum