Hygienici upozorňujú na dodržiavanie opatrení počas Pivného festivalu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Pivný festival ponúkne pred vranovským Mestským domom kultúry viac ako 50 druhov pív. Počas troch dní sa môžu jeho návštevníci tešiť aj na zaujímavý kultúrny program. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou však upozorňuje na dodržiavanie hygienických štandardov a opatrení súvisiacich s COVID-19.

Počas druhej vlny pandémie, v období od 27. júla do 10. septembra 2020 eviduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou na území okresu 49 nových prípadov pacientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID 19. Z nich sa vyliečilo 36 osôb, 11 osôb je aktívne pozitívnych a 2 osoby zomreli. „Ochorenie sa šíri ľahko, nesmieme ho podceňovať. Obmedzenia konania hromadných športových a kultúrnych podujatí, vydané regionálnym hygienikom a zodpovedný prístup obyvateľov okresu, jeho šírenie spomalili. Ostaňme naďalej ostražití a zodpovední,“ uviedla regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová.

RÚVZ vyzýva organizátorov, aj účastníkov kultúrno-spoločenského podujatia Pivný festival, aby v záujme ochrany svojho zdravia dôsledne dodržiavali aktuálne platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Týka sa to hlavne vstupu a pobytu v mieste podujatia len s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka), dezinfekcie rúk pri vstupe na podujatie a potom priebežne podľa potreby (napr. pred konzumáciou nápojov a pokrmov), či dodržiavanie rozostupov 2 m medzi osobami. Ako dodala Ľ. Rosiarová, nedodržiavanie opatrení na takomto hromadnom podujatí môže viesť ku nekontrolovanému šíreniu nákazy. „V záujme ochrany zdravia rizikovej skupiny, ktorú predstavujú seniori, chronicky chorí a osoby s oslabenou imunitou, RÚVZ neodporúča týmto občanom zúčastňovať sa na hromadných podujatiach, nakoľko tu dochádza ku kumulácii väčšieho počtu ľudí na jednom mieste, čím môže dôjsť k šíreniu ochorenia,“ upozornila Ľ. Rosiarová a zdôraznila, že Pivného festivalu sa nesmú zúčastniť osoby, ktoré javia príznaky respiračného ochorenia (zvýšená teplota, nádcha, kašeľ, strata čuchu a chuti, celková slabosť).

FOTO: PIXABAY.COM

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!