Hradný kopec v Sedliskách oživí nádvorie s parkom v dobovom štýle

  • Obce
  • Dátum: 23.05.2024
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hradný kopec v Sedliskách má dve dominanty. Hrad Čičva a hrobku rodov Barkóczy a Hadik-Barkóczy. Priestor pred touto novorománskou stavbou prechádza v týchto dňoch ďalšími zásadnými úpravami.

Keď v roku 2021 obec Sedliská očistila hradný kopec od stromov a náletových drevín, otvoril sa pre verejnosť dovtedy ukrývaný výhľad na hrobku rodov Barkóczy a Hadik-Barkóczy. Mnohí priznali, že o nej nevedeli a o to viac ich pohľad na tento historický objekt upútal.

Novorománska stavba z roku 1909 prešla v tom čase zásadnou rekonštrukciou. Vďaka nej získali v Sedliskách nový exkluzívny priestor, ktorý obec začala zdieľať s umeleckou verejnosťou.

Hrobka svojmu pôvodnému účelu, na ktorý bola vystavaná, nikdy neslúžila. Miesto posledného odpočinku svojich predkov, ktorí sú pochovaní pár desiatok metrov od nej, navštívil v októbri 2022 posledný žijúci potomok György Szapáry. Bývalý guvernér Maďarskej národnej banky dokonca financoval opravu hrobov.

V týchto dňoch prebieha úprava priestranstva pred hrobkou. Sedliská získali z Prešovského samosprávneho kraja dotáciu 35 000 eur s tým, že 12 000 eur doplatia z vlastných prostriedkov.

Nádvorie pred hrobkou bude architektonicky zasadené do začiatku 20. storočia, kedy bola postavená. Zaujímavosťou je, že s vykladaním stavebného materiálu na hradný kopec pomáhal 80 metrov vysoký žeriav. „Dávame si záležať na tom, aby aj okolie hrobky bolo reprezentatívne. Celé okolie parku sa bude niesť v dobovom duchu. Napr. dlažba nebude zámková, ale kamenná. Rovnako aj lavičky sú navrhnuté tak, aby zapadali do obdobia, kedy bola hrobka vystavaná,“ uviedol starosta Sedlísk Matej Sabol.

Smerom k budúcnosti sa Matej Sabol intenzívne pohráva s myšlienkou zriadenia audiovizuálneho múzea priamo v interiéri hrobky, ktoré by moderným spôsobom odprezentovalo históriu obce s dôrazom na hrad Čičva. Hoci táto vízia je behom na dlhšiu trať, hradný kopec bude žiť umením aj počas tohtoročného Kultúrneho leta pod hradom Čičva. „Môžem prezradiť, že v rámci Vranovských zborových slávností bude jeden z koncertov aj u nás. Rovnako priestory hrobky budú opäť k dispozícii taktiež pre výtvarníkov, pretože v pláne máme a pripravujeme výstavu amatérskych maliarov,“ predstavil časť programu M. Sabol.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!