Hornozemplínske folklórne slávnosti vzdajú hold „pokladom, skvostom a klenotom“ z regiónu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Počas 47. ročníka Hornozem­plínskych folklórnych slávností vystúpi 27. a 28. augusta spolu viac ako päťsto tanečníkov, spevákov a muzikantov. Organizátori Hornozemplínske osvetové stredisko, Mesto Vranov nad Topľou a Mestský dom kultúry pripravili pôsobivé dvojdňové podujatie s podtitulom „Poklady, skvosty a klenoty“.

Okres Vranov nad Topľou má vďaka folklóru na Slovensku, ale aj za jeho hranicami, výnimočné, prestížne a nezameniteľné postavenie. Do „šperkovnice“ ľudových tradícií prispieva štyridsaťpäť folklórnych súborov, skupín, či zoskupení a práve tento fakt sa stal inšpiráciou pre tohtoročné Hornozemplínske folklórne slávnosti. „Naším prianím je ukázať osobnosti, ktoré si zaslúžia, aby sme predstavili ich umenie a talent, pretože môžeme byť na nich právom hrdí. V dnešnom svete sa tlačia do popredia iné hodnoty a tzv. celebrity, preto sme si povedali, že my dáme priestor všetkým „pokladom, skvostom a klenotom“ z regiónu, ktorým chce­me vyjadriť uznanie aj takýmto spôsobom. Vďaka všetkým folklórnym súborom, skupinám a zoskupeniam sa nám totiž darí uchovávať pravé kultúrne bohatstvo a tradície, na čo by sme nemali zabúdať,“ zdôraznil hlavný dramaturg Hornozemplínskych folklórnych slávností Peter Kocák.

Sobotňajší program pod režisérskou taktovkou Miroslava Jenča bude mať názov „Poklady z babovej lady“ a vystúpi v ňom trinásť folklórnych skupín pôsobiacich vo vranovskom okrese. V nedeľu predstaví „Klenoty z Rzeszowa“ jubilujúci Zespol piesni i tanca Rudki a finálovým galaprogramom budú „Skvosty Šariša a Zemplína“. V jednotlivých blokoch vystúpia laureáti okresných, krajských a celoslovenských prehliadok, vrátane súťaží Talenty v Dl. Klčove, Roztoky v Banskom, či Šaffovej ostrohy. „Rovnako ako pred rokom, aj teraz budeme všetky bloky v Galaprograme venovanom tradíciám Šariša a Zemplína začínať a končiť spoločnými choreografickými kompozíciami. Môžem prezradiť, že v chorovodoch sa predstaví takmer stodvadsať dievčat, ale návštevníci slávnosti sa môžu, okrem iného, tešiť napr. na čardáše z Parchovian a okolia Hanušoviec, kde sa tiež predstavíme ako jedna veľká folklórna rodina,“ dodal s úsmevom P. Kocák.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!