Herne dostali vo Vranove stopku, zahráte si už len v kasínach

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vranovskí poslanci rozhodli o tom, že herne na území mesta končia. Zelenú dali len kasínam. Reagovali tak na sťažnosti občanov na počet herní, s tým súvisiace rušenie nočného pokoja, ako aj na novelu zákona o hazardných hrách, ktorá striktne vymedzuje v akých budovách môžu byť umiestnené.

V otázke herní malo Mestské zastupiteľstvo vo Vranove nad Topľou jasno. Poslanci rozhodli o zákaze ich umiestenia v hoteloch, moteloch a penziónoch, v budovách pre obchod a služby, budovách pre kultúru a na verejnú zábavu, či v bytových domoch. Doplníme, že podľa novely zákona o hazardných hrách sa môžu herne umiestniť iba v spomínaných priestoroch, preto prijaté všeobecno-záväzné nariadenie znamená ich postupný koniec na území mesta. „Prvé herne skončia už síce ku koncu tohto roka, ale celý proces bude dobiehať približne štyri roky, pretože rozhodnutia na ich prevádzku boli udeľované na 4 až 5 rokov,“ vysvetľoval primátor Ján Ragan.

Podstatne rozsiahlejšia rozprava bola na tému kasín. Pripravené VZN počítalo s ich zákazom v hoteloch, moteloch a penziónoch, resp. budovách pre kultúru a verejnú zábavu. Predložený materiál však počítal s tým, aby mohli byť naďalej umiestnené v budovách pre obchod a služby. S tým nesúhlasila Gabriela Bradovková, ktorá navrhla úplný zákaz. Pripomenula, že kým kasína sú vnímané ako „menšie zlo“, zastupiteľstvo nemusí voliť žiadne „zlo“. Zároveň argumentovala tým, že vidí rozdiel v tom, či niekto „vystúpi z dopraveného prostriedku, urobí pár krokov a hrá s celou výplatou“ alebo by musel za hazardom dochádzať, čo by mnohých demotivovalo siahnuť po hazardných hrách. „Argumentuje sa tým, že zákazom zrušíme pracovné miesta. Zamestnaní môžu byť v zariadeniach mimo mesta. Aj Las Vegas je na periférii v Nevadskej púšti,“ uviedla Gabriela Bradovková. Rovnako nesúhlasí s tým, že kasína sú pre solventnejšiu klientelu. Oponovala, že aj za týmito hráčmi sú rozvrátené rodiny a trpiace deti. „Ak by sme sa dobre pozreli na rozpočet, určite by sme v ňom našli aj peniaze, približne 187 tis. eur, o ktoré by sme prišli. Keď rodina príde o nejaký zdroj príjmu, hľadá iné rezervy, kde by ho mohla nahradiť. Urobme to tak aj my,“ dodala G. Bradovková.

Svoju kolegyňu podporil Martin Buzáš, ktorý taktiež poukázal na to, že mnohí napr. podnikatelia prehrali v kasínach celé firmy. Lýdia Ondrušová vtipne podotkla, aby si jej kolegovia nepredstavovali kasína ako v Dannyho dvanástke. Roman Lazúr upozornil na to, že pokušenie prepadnúť hazardu, vrátane kasín a iných služieb, číha rovnako v on line priestore. „Pred chvíľou vedúci ekonomického oddelenia Milan Malý rozprával, že budú krátené podielové dane. Keď tak, ako zástupca športu, nahlas uvažujem, pokiaľ bude v rozpočte menej peňazí, prvý na odstrel je šport. Môj názor je, že nie som za úplný zákaz, ale za reguláciu,“ reagoval Roman Lazúr.

O fatálnych dopadoch hazardu nepochybovala ani Zuzana Hurná, no riešením, podľa nej, nie je ani prohibícia, ktorá otvorí dvere pre čierny trh. Z toho dôvodu navrhla výnimku pre kasína, ktoré vníma ako spoločensky rešpektovaný druh zábavy pre klientelu s vyššou bonitou. „Kasína sú monitorované štátom 24 hodín, ale ak nám budú spôsobovať problémy, môžeme sa k tomu v budúcnosti vrátiť,“ pripomenula Zuzana Hurná. V podobnom duchu s poistkou do budúcnosti reagoval Milan Tkáč, ktorý za formu hazardu označil i investície s rizikovou povahou. „Kto chce minúť svoje peniaze, ten ich minie, ale jednoduchý človek, ktorý žije z ruky do úst bude mať obmedzený prístup,“ povedal Milan Tkáč.

Primátor Ján Ragan vysvetlil, že pokiaľ nevstúpila do platnosti novela zákona o hazardných hrách, samospráva nemala oporu, ako na svojom území hazard regulovať a musela vydávať kladné rozhodnutia. Doplnil, že ak by nebolo schválené VZN, mohli by pribúdať ďalšie herne, ktoré by využili toto vákuum na to, aby zlegalizovali svoje prevádzky. Zastupiteľstvo si nakoniec návrh G. Bradovkovej neosvojilo a odhlasovalo VZN v pôvodnom znení. „V herniach sa rozvíjal jednoduchší spôsob hazardu, kde sociálne slabší občania dokázali gemblovať a dostať sa do existenčných problémov. Kasína sú aj z pohľadu zastupiteľstva prijateľnejšou formou hazardu s tým, že sú považované za spoločenskú formu zábavy, kde ohrozenie občanov s následnými existenčnými a rodinnými problémami nie je také veľké. Z herní a kasín má síce mesto príjem, ale toto teraz pre nás témou nebolo. Prioritou bolo zamedziť prístup k hazardu, hlavne tomu jednoduchšiemu,“ reagoval na rozhodnutie poslancov zakázať iba herne J. Ragan.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!