HENCOVCE: S. Soták atakuje takmer tisícku minút bez inkasovaného gólu!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

OFK Hencovce neinkasovali už v deviatich stretnutiach za sebou! Vo všetkých zápasoch stál v bráne Stanislav Soták. V nedeľu potvrdil svoj kredit aj pri domácej bezgólovej remíze proti F.O. Ajax Pakostov.

Hencovce nastúpili v aktuálnej sezóne doma z jedenástich kôl trikrát a všetky stretnutia vyhrali. Pakostov však mal byť papierovo najťažšou futbalovou výzvou a zverenci trénera Vladimíra Jenčka výkonom svoju povesť potvrdili.

V prvom polčase si obidvaja súperi vymenili po jednej tutovke. Lukáš Tomáš minul a hostí obralo o radosť z gólu brvno.

Po zmene strán sa prezentovali konsolidovanejším výkonom Pakostovčania. Domáci sa nedokázali dostať do tempa, viacero situácií stornovali nepresnosťou už v predfinálnej fáze a súper im nedával zámienku, aby ho aj napriek tomu prekvapili. Stanislav Soták si poradil so strelou Adama Tkačina, vychytal Jozefa Fedorka a mimo pokutového územia hasil aj pred Petrom Šamom, po ktorého ďalšej akcii nemieril presne tiesnený Gombita. V závere prihrával pred bránu Tkačin a pred Šamom zasiahol v poslednej chvíli v sklze Miloš Kmec.

Hencovce mali najbližšie ku gólu v 76. min. – z pravej strany, v blízkosti bránkovej čiary, zahrával priamy kop Matúš Dzurina a Matúš Ščerba vytiahol jeho strelu spoľahlivou robinsonádou. „Vedeli sme, že Pakostov bude ťažký súper, ktorý kožu lacno nepredá. Po taktickej stránke sme to však zvládli veľmi dobre, a to aj napriek tomu, že nám chýbalo viacero kľúčových hráčov – na pravom beku, defenzívny záložník a ľavé krídlo. Keby sme v prvom polčase premenili niektorú z našich šancí, myslím si, že zápas by sme doviedli do víťazného konca. Bod s Pakostovom, navyše bez inkasovaného gólu, sa však cení,“ hodnotil brankár OFK Hencovce Stanislav Soták.

Aktuálne majú jeho výkony pridanú hodnotu. Okrem viacerých zákrokov totiž opäť doprial spoluhráčom počas celých 90 minút pocit istoty. Nech už potreboval reagovať vybehnutím alebo musel riešiť skrumáže v pokutovom území, pôsobil vždy koncentrovane a situácie riešil bez náznaku zaváhania. „Priznám sa, nemám rád takéto zápasy, napr. bez strely z diaľky, ktorá by mi pomohla získať väčší cit. V prvom polčase trafil súper konštrukciu brány, ale po zmene strán mi pomohla strela Tkačina, ktorý mieril na kríž, ale strelu som chytil a to mi posunulo k väčšej pohode,“ dodal S. Soták.

Hencovce sú momentálne v kurze. Pozornosť futbalovej verejnosti púta partia okolo kapitána Matúša Mikitu aj sériou deviatich zápasov bez inkasovaného gólu. Stanislav Soták ťahal loptu z vlastnej siete naposledy v 90. min. v druhom kole v Kamenici nad Cirochou. „Sériu bez inkasovaného gólu som si začal uvedomovať od štvrtého, piateho zápasu, keď sme sa začali v kabíne, aj s úsmevom, baviť o tom, ako nám to ide. Sme však partia, vrátane mladých chlapcov, ktorí v tejto lige zbierajú skúsenosti a musím ich pochváliť za robotu, ktorú odvádzajú smerom dozadu. Aj dnes sme videli, že behali, bojovali, šmýkali… Na tomto prístupe môžeme v ďalších zápasoch určite stavať,“ pochválil spoluhráčov S. Soták.

Sila Hencoviec je o kolektíve, ale pravdou je i to, že mužstvo ťahá v jeseni strelecky 11-gólový Peter Kos, ktorý nastrieľal polovicu presných zásahov svojho mužstva a práve Stanislav Soták. „Z môjho pohľadu bol veľmi dôležitý zápas 8. kola v Lackovciach, kde som si udržal čisté konto zákrokom na čiare v 92. min. Cením si tiež víťazstvo minulý týždeň v Sačurove. Domáci síce nemajú na konte ani bod, ale predvedenou hrou ma príjemne prekvapili. Mali viacero šancí, preto som rád, že sme dokázali uhrať víťazstvo, navyše opäť s čistým kontom,“ reagoval S. Soták.

Závisť nie je cnosť, ale v prípade OFK Hencovce snáď môžeme urobiť výnimku, aby sa nám to zapísalo na zoznam hriechov. Tréner Radoslav Homoľa sa môže oprieť kvalitou o exkluzívnu brankársku dvojicu Stanislav Soták – Michal Suchý. Futbalový príbeh 27-ročného gólmana je o to viac interesantný, že naposledy chytal v staršom doraste MFK Vranov. V ďalších sezónach nastupoval ako hráč v poli. Do brány sa vrátili v minulom ročníku. „Keďže som mal pracovné povinnosti v zahraničí, s Michalom sme sa v bráne striedali. Striedať sme sa mali aj v tejto sezóne, ale vďaka sérii bez inkasovaného gólu nastupujem ja. Musím však povedať, že od Miša cítim počas zápasu, ale hlavne aj po ňom, podporu, ktorá je pre každého brankára veľmi dôležitá,“ vysvetľoval S. Soták.

OFK Hencovce – F.O. Ajax Pakostov 0:0

ŽK: 40. Fečo, 50. Kovaľ – 39. P. Gombita. ČK: 30. P. Gombita (fyzioterapeut).

Zostava Hencovce: Soták – Mikita, Čandík, Kmec, Kovaľ, Zubko, Fečo, Tomáš (82. Gazdík), Kozák (46. Samsely), M. Dzurina (90. Smoliga), Kos.

Zostava Pakostov: Ščerba – J. Fedorko, Gombita, Jašš (85. Karch), Hoľko, Tkačin, Durilla, M. Fedorko (50. Berdák), Šamo, Dubas, Hanusin.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!