HC Bulls Vranov podporil iniciatívu za návrat mladých hokejistov na ľad

  • hokej
  • Dátum: 08.12.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Mládežnícke hokejové kluby na Slovensku podporili vyhlásenie piatich najväčších národných športových zväzov. Apelujú na to, aby sa hokejové talenty v mládežníckych kategóriách mohli vrátiť do tréningového procesu a zápasového rytmu. Pod iniciatívu sa podpísal aj HC Bulls Vranov.

V úvode spoločnej iniciatívy jej signatári reprezentujúci mládežnícke hokejové kluby na Slovensku deklarujú, že si plne uvedomujú závažnosť situácie v súvislosti s nepriaznivým vývojom pandemickej situácie a šírenia ochorenia COVID-19. Zároveň však dodávajú presvedčenie, že doterajší, takmer dvojročný život s pandémiou ukázal spôsoby, vďaka ktorým dokážu zabezpečiť bezpečný chod tréningového procesu. „Práve ten je pre výchovu nielen mladých hokejistov, ale všetkých športovcov nesmierne dôležitý,“ konštatujú v tlačovej správe.

Vo svojom vyhlásení pripomínajú, že ak platí, že vláda SR vo svojom rozhodnutí po oznámení lockdownu ponechala otvorené školy z dôvodu nepriaznivých dopadov na mentálny a vedomostný rozvoj dieťaťa, potom by malo platiť, že bude hľadať spôsob pre funkčnosť tréningového procesu mladých športovcov. „Jeho absencia totiž vzhľadom na nedostatok fyzickej aktivity veľmi nepriaznivo pôsobí na zdravie našich detí, nehovoriac o devastačných účinkoch na napredovanie ich športovej kariéry. Po takmer dvoch rokoch boja s pandémiou takýto spôsob ponúkame,“ citujeme z vyhlásenia.

Navrhujú, aby všetky tréningové aktivity čím skôr po ukončení tvrdého lockdownu prebiehali minimálne v režime OTP bez ohľadu na farbu okresu podľa COVID automatu a bez obmedzenia počtu účastníkov. Taktiež v tejto súvislosti žiadajú čo najskoršie možné obnovenie mládežníckych hokejových súťaží. „Sme presvedčení, že ak deti smú navštevovať školu za dodržania bezpečnostných opatrení, za rovnakých podmienok smú prísť na športovisko a zapojiť sa do tréningového procesu. Sme presvedčení, že režim OTP ponúka dostatočnú garanciu bezpečného prostredia tak, ako to uvádzajú športové zväzy vo svojom spoločnom vyhlásení,“ pripojili sa mládežnícke hokejové kluby k výzve piatich najväčších slovenských športových zväzov.

Ako vrcholoví funkcionári, ktorí zabezpečujú kompletný servis pri výchove našich športových talentov, zdôrazňujú, že je to dlhý a náročný proces. Upozorňujú, že už len výpadok jednej sezóny má ničiacu tendenciu. Výpadku druhej pripisujú absolútne devastačný účinok znamenajúci pochovanie detských nádejí na vysnívanú športovú kariéru. „Preto nás veľmi ničí skutočnosť, že v okolitých štátoch nie je napriek rovnako katastrofálnej pandemickej situácii pozastavené športovanie či tréningový proces talentovanej mládeže,“ porovnávajú signatári.

V závere zverejneného vyhlásenia vyjadrili nádej, že spoločným úsilím, vzájomnou dôverou a pochopením sa podarí nastúpiť na cestu, ktorou bude mládeži umožnené ďalej trénovať, súťažiť a mať radosť z hry. „Nie o dva týždne, ani o mesiac. Ale čím skôr. Pevne dúfame, že našim spoločným záujmom sa odteraz stane úsilie vybudovať pre deti bezpečné prostredie nielen na vzdelávanie, ale i športovanie,“ reagujú zástupcovia mládežníckych hokejových klubov, ktorí aj touto cestou vyzývajú mládežnícke kluby v ostatných športových zväzoch na Slovensku, aby sa k vyhláseniu pripojili.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!