Hasiči uhasili požiar v Čemernom po ôsmich hodinách, evakuovali aj 19 osôb

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Požiar na píle a v budove susediacej obchodnej prevádzky v mestskej časti Čemerné sa podarilo uhasiť po ôsmich hodinách. So živlom bojovalo 38 profesionálnych hasičov z Vranova nad Topľou, Prešova, Záchrannej brigády HaZZ v Humennom a 15 dobrovoľných hasičov z DHZ Soľ a DHZ Bystré. Podľa medializovaných informácií je škoda 500 tis. eur.

Vranovskí hasiči boli privolaní v sobotu – 27. marca o 14.04 hod. k požiaru dosiek na píle v mestskej časti Čemerné. Na zásah vyrazili dve cisterny. Situácia sa však ukázala oveľa zložitejšia, pretože v tom čase už horel aj susediaci objekt.

Zasahujúci hasiči okamžite privolali posily, rozobrali plot, rozrezali dvere na budove obchodnej prevádzky so záhradnou technikou a pustili sa do hasenia požiaru v III. fáze horenia, počas ktorej dosahuje horenie maximum, čo znamenalo extrémne sálavé teplo. Práve tento moment, spolu s výrazným zadymením, výrazne komplikoval celý zásah, pretože hasiči nemohli byť vo vnútri objektu dlhšie ako maximálne 15 minút. Z toho dôvodu museli byť rotovaní a cyklicky striedaní. „V tom čase vo vnútri objektu horeli plasty zo záhradnej techniky, oleje a pur pena v sendvičových paneloch obvodového plášťa. To všetko spôsobilo veľmi vysoké sálavé teplo a silné zadymenie, ktoré nám sťažovalo viditeľnosť,“ uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Vranove nad Topľou Jozef Ondrej.

Kvôli silnému zadymeniu monitorovali kvalitu ovzdušia pracovníci Kontrolného chemického laboratória z Jasova. Privolaný bol tiež evakuačný autobus, pretože bolo evakuovaných devätnásť osôb z deviatich rodinných domov v okolí. „Keďže zadymené boli aj okolité domy, preventívne sme vyzvali obyvateľov, aby ich opustili, aby sa u niekoho nedostavili dýchacie problémy,“ dodal J. Ondrej.

Požiar sa podarilo definitívne uhasiť o 22.20 hod. Jeho príčina je v štádiu vyšetrovania. Vzhľadom na vysokú škodu spôsobenú na majetku ju budú zisťovať experti z Požiarno-technického expertízneho ústavu Bratislava.

 


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!