H. Kocáková sa stala víťazkou SLÁVIKA SLOVENSKA

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

SLÁVIK SLOVENSKA je značka, v interpretácii slovenskej ľudovej piesne najprestížnejšia značka. Týmto honorom sa môže právom pýšiť i vďaka tomu, že v roku 2018 sa tejto celoštátnej speváckej súťaže zúčastnilo 35 000 detí. Uspieť v takejto konkurencii je obrovským úspechom a práve to sa podarilo Hanke Kocákovej, ktorá sa stala laureátkou a víťazkou súťaže!

Hanka Kocáková má k folklóru blízko od kolísky. Keďže okrem vzťahu k ľudovým tradíciám zdedila aj mimoriadnu dávku talentu, jej postup cez triedne, školské, regionálne a krajské kolo až do celoslovenského finále neprekvapí. V priestoroch Slovenského rozhlasu v Bratislave reprezentovala nielen ZŠ Sídlisko II a detský folklórny súbor Cifroško, ale aj pedagógov, ktorí ju odmalička spevácky formovali – Jarmilu Kolesárovú, Danku Kolesárovú, Petra Šofranka a samozrejme rodičov Lenku a Petra Kocákových. „K spevu a vôbec k folklóru ma priviedli moji rodičia. Obaja tancovali vo folklórom súbore Vranovčan, ktorý viedol môj dedko. Ešte som bola len v kočiari a už ma brávali na rôzne festivaly a vystúpenia. Preto je pre mňa folklór samozrejmosť a prirodzenou súčasť môjho života,“ uviedla Hanka Kocáková.

Podľa propozícií súťaže si súťažiaci museli vybrať jednu povinnú pieseň zo spevníka Slávik Slovenska 2018 a Hankina voľba padla na pesničku „A jak ja še zaľubela“, ktorú zaspievala so sprievodom orchestra pod vedením Samka Dudíka. Ako s druhou piesňou, teraz už podľa vlastného výberu, sa predstavila s nádhernou ťahavou a clivou baladou „Smutni večer ňevešeli“. Celkový zimomriavkový dojem znásobila tým, že ju spievala bez sprievodu, vďaka čomu jej krištáľovo čistý hlas dostal priestor vyniknúť v dokonalej kráse. „Pri speve som v prvom rade kládla dôraz na intonáciu, výslovnosť a celkový prejav. Snažila som sa, aby moje vystúpenie pôsobilo prirodzene a zároveň, aby pri pohľade na mňa mali ľudia radosť. Najväčší dôraz som kládla na to, aby som piesne odspievala čisto a pri speve komunikovala s publikom i s ľudovou hudbou,“ vysvetľovala Hanka Kocáková.

Okrem Slávika Slovenska zažiarila Hanka nedávno aj v tanečnom divadle Magikus Folklorikus. Členovia DFS Cifroško v ňom pod režisérskou taktovkou Petra Kocáka pozvali nielen do sveta povier spojených s kalendárnym obradovým cyklom, ale v prvom rade na pódiu „čarovali“ s fascinujúcou spontánnosťou, hravosťou a radosťou. Hoci laureátka Slávika Slovenska si už zahrala v epizódnej úlohe v Čierno-Bielom svete i v ZBOHOM, teraz sa s noblesou zhostila hlavnej postavy. „S mojou postavou „Repetuľe“ som sa stotožnila veľmi rýchlo. S učením textov som problém nemala. A herecký výkon? Hmmm… to mám asi v sebe, lebo to išlo ľahko. Keďže v predstavení som zväčša na javisku, priznám sa, celé som ho ešte nevidela, ale všetci účinkujúci z toho máme veľmi dobrý pocit a aj ohlasy verejnosti na predstavenie boli vynikajúce. Z programu Magikus Folklorikus bude aj videozáznam a preto sa veľmi teším, keď si to budem môcť vychutnať doma v kľude,“ dodala s úsmevom Hanka Kocáková.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!