Gymnazistov spojil s rovesníkmi z 5 európskych krajín zdravý životný štýl

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Študentov Gymnázia C. Daxnera vo Vranove nad Topľou spojil spolu s rovesníkmi z Poľska, Talianska, Turecka, Litvy a Grécka zdravý životný štýl. Hlavnou témou ich mobility v rámci projektu „Všetky choroby začínajú v tráviacom trakte“ bol význam a vplyv probiotík na črevný mikrobióm.

Inšpiráciou, prečo sa v Gymnáziu C. Daxnera zapojili do tohto projektu v rámci programu ERASMUS+, je rastúci záujem študentov o zdravý životný štýl a s tým spojené moderné trendy v stravovaní. S projektom začali ešte v roku 2019, no kvôli okolnostiam spojeným s koronavírusovou pandémiou bol predĺžený, pričom práve ďalšie mesiace a súčasnosť spojená s érou COVID-19 ešte znásobili potrebu venovať vlastnému zdraviu zvýšenú pozornosť. „Do projektu sme sa zapojili v dobe, kedy sme netušili, čo nás čaká. Platí však, že mladí ľudia sa vďaka dostupnosti informácií, najmä na internete, veľmi intenzívne zaujímavú o trendy spojené so zdravým životným štýlom, vrátane stravovania a témy samotných probiotík, ktoré sú na vzostupe. To, že táto téma im je blízka, bolo vidieť aj počas toho, ako plnili teoretické, či praktické úlohy, vysvetľoval koordinátor projektu na Gymnáziu C. Daxnera vo Vranove nad Topľou Maroš Mitrik.

Prvú mobilitu, ktorú organizovali talianski partneri, absolvovali študenti on line formou s tým, že hlavnou témou bola fermentácia. Vo Vranove nad Topľou sa venovali vplyvu probiotík na črevnú mikrobiotu a s tým spojené zdravotné benefity pre ľudský organizmus. Výsledkom skúmania piatich tímov v priebehu troch dní bola záverečná konferencia. Študentský výskum dopĺňali odborný garant firma Perbiotix a MVDr. Alojz Bomba, DrSc. „S podkladmi, ktoré študenti vypracovali, budeme ďalej pracovať na hodinách biológie, či anglického jazyka. Stanú sa totiž súčasťou prednášok, kedy sami študenti budú o význame probiotík prednášať svojim rovesníkom, aby sme aj takto zvýšili povedomie a osvetu, čo je tiež jedným z cieľov projektu,“ dodal M. Mitrik.

Druhou, a rovnako neprehliadnuteľnou rovinou projektu je, ponúknuť študentom z rôznych krajín a aj kultúr príležitosť spolupracovať v spoločných tímoch. Táto skúsenosť má dnes hodnotu devízy s pridanou hodnotou, pretože v súčasnom globalizovanom svete je nevyhnutnosťou. „Z tohto uhla pohľadu projekt presahuje význam témy. Napriek tomu, že mladí ľudia sú naučení komunikovať, predsa len aj pre nich bolo novou výzvou, keď sa mohli stretnúť fyzicky a potrebovali spolupracovať na spoločnom projekte. Od prvého dňa sme videli obrovský pokrok v komunikácií. Spätná väzba je jednoznačná, študenti si pochvaľovali skúsenosti, ktoré získali, odchádzali plní nových zážitkov a kontaktov, ktoré budú chcieť naďalej rozvíjať,“ zdôraznil M. Mitrik.

Hostitelia z vranovského gymnázia pripravili pre svojich partnerov taktiež bohatý sprievodný program. Napriek tomu, že mobilita trvala „iba“ päť dní, študenti navštívili hrad Čičva, archeopark v Hanušovciach nad Topľou, metropolu východu Košice a Vysoké Tatry. Skutočnosť, že sa mohli mladí ľudia stretnúť osobne, ocenila aj hlavná koordinátorka projektu Luiza Sokolowska z poľského mesta Poznaň. „Hoci projekt trvá už dva roky, osobne sme sa spolu so študentami prvýkrát stretli až vo Vranove nad Topľou, z čoho som veľmi šťastná. Cieľom je zvýšiť povedomie študentov o probiotikách tak, aby informácie, ktoré získajú, mohli využívať v reálnom živote pri bežnom nákupe potravín a príprave rôznych jedál. Popri tom sa učia navzájom o sebe, o svojich kultúrach s dôrazom na to, aby sa zbavili prípadných stereotypov, ktoré možno máme voči iným národnostiam. Môžem však povedať, že na Slovensku sa cítime veľmi príjemne,“ reagovala Luiza Sokolowska.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!