Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča bude sprevádzať pápeža Františka

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Návšteva pápeža Františka je pre katolíckych veriacich na Slovensku duchovnou udalosťou roka. Súčasťou sv. liturgie v Prešove bude aj náš domáci Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou – Čemerného, ktorý bude sv. liturgiu sprevádzať spevom spolu s Katedrálnym zborom sv. Cyrila a Metoda z Košíc.

Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča spieval sv. liturgiu aj pred 26 rokmi, keď metropolu Šariša navštívil pápež Ján Pavol II. a jeho členovia dodnes na to spomínajú s hrdosťou.

Po viac ako štvrťstoročí im táto pocta, spolu s Katedrálnym zborom sv. Cyrila a Metoda, pripadla opäť. Spolupráca týchto dvoch zborov má aj symbolickú rovinu, pretože spája Prešovskú archieparchiu a Košickú eparchiu. Členovia obidvoch zborov strávili počas leta nácvikmi desiatky hodín, či už individuálne alebo na spoločných sústredeniach v Čemernom a Košiciach.

Spoločnú premiéru mali na odpustovej slávnosti v Ľutine a túto nedeľu spievali na odpustovej slávnosti v Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach. „Sprevádzať sv. liturgiu slávenú pápežom je pre nás darom a zadosťučinením za 31 rokov nášho pôsobenia. Navštívili sme množstvo miest, spievali vo veľkých katedrálach i malých kostolíkoch, ale takáto slávnosť je o niečom inom. Je to obrovská zodpovednosť, ktorú nesieme na našich pleciach, ale zároveň potešenie z toho, že budeme prítomní na tak významnej slávnosti a budeme môcť so Sv. Otcom spievať Najvyššiemu. Stáť na jednom mieste so Sv. Otcom, slúžiť s ním sv. liturgiu je niečo, čo zatiaľ nevieme slovami opísať, pretože sa v nás bijú dva pocity – radosť a zároveň zodpovednosť,“ uviedla Danka Kohanová z Gréckokatolíckeho chrámového zboru bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou – Čemerného.

Sv. Otec František navštívi Slovensko v dňoch 12. – 15. septembra. Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove, sa bude konať 14. septembra o 10.30 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!