Gabriel Baran sa stal žiackym halovým kráľom v skoku do výšky

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Atléta MŠK Vranov Adriána Barana športovej verejnosti predstavovať nemusíme. Slovenský reprezentant vo vrhu guľou a hode diskom hádže aj kladivom, plus si občas skočí súťažne do výšky. Vypísanie všetkých jeho medailových úspechov by bolo zabralo priestor na jeden samostatný článok. Po tohtoročných halových majstrovstvách Slovenska v atletike však platí, že nie je jediný, kto do domácej „Siene slávy“ prispieva cennými kovmi z národných šampionátov. Halovým majstrom sa totiž v skoku do výšky stal aj jeho 14-ročný brat Gabriel. Mimochodom, vo vrhu guľou skončila tretia v kategórii dorasteniek a druhá medzi juniorkami ich (vzdialená) sesternica Monika Marjová. Dodáme, že v drese MŠK Vranov získal na halových M SR bronz v behu na 300 metrov ešte i Šimon Jackanič. 
 
Gabriela Barana priviedol k atletike starší brat Adrián. Mladší bráško začínal s diskom, v ktorom skončil minulý rok na majstrovstvách Slovenska starších žiakov, ako 13-ročný, štvrtý. V zime sa začal venovať intenzívnejšie aj skoku do výšky a výsledok na seba nenechal dlho čakať. „Na tréningy som začal chodiť s Aďom, aby som športoval a mal pohyb. Najviac ma oslovil disk, preto som sa mu začal venovať. Keďže tréner Jaroslav Kolcun nás vedie k tomu, aby sme boli všestranní, dostal som sa aj k skoku do výšky, ktorý ma začal taktiež baviť,“ uviedol Gabriel Baran. 
 

Zlatí bratia Adrián a Gabriel. 
 
Na elitnej úrovni kombinácia hod diskom a skok do výšky nebýva najvyťažovanejšou. Asi najznámejším atlétom, ktorý začínal ako diskár, no neskôr hviezdil vo výškarskom sektore bol Rus Ivan Uchov s osobákom 242 cm. U zverencov trénera vranovských atlétov Jaroslava Kolcuna však prelínanie týchto disciplín nie je vôbec výnimočné. „Keď prídeme na súťaž, konkurencia sa baví na tom, že všetci naši guliari a diskári skáču aj do výšky. Pre nás je to súčasť tréningu, lebo diskár by mal vedieť, kde má ruky, hlavu, čo robí celé telo v kruhu… Z toho dôvodu je to pre nás fantastická doplnková disciplína. Pri Gabrielovi je však pre nás stále prioritou hod diskom, na ktorý má výborné predpoklady a perspektívu. Keď bol v minulej sezóne prvým rokom žiak, skončil na majstrovstvách Slovenska štvrtý a teraz môže pomýšľať aj na medailu,“ vysvetľoval Jaroslav Kolcun. 
 
188-centimetrov vysoký rodák z Nižného Hrušova sa postupne v skoku do výšky našiel natoľko, že sa zaradil medzi slovenskú špičku. Hoci má len 14 rokov, s osobným maximom 182 centimetrov vedie slovenské tabuľky vo vekovej kategórii do 16 rokov. „Úspech v skoku do výšky začína rozbehom, pričom posledné tri kroky musia byť dynamické a pri odraze potrebujem sústrediť energiu do jedného bodu. Keď toto zvládnete, prichádza ešte náročnejšia časť – práca nad latkou. Na začiatku vyzerali moje pokusy krkolomne, ale snažím sa v technike, vďaka rôznym špeciálnym cvičeniam, zdokonaľovať,“ reagoval G. Baran. 
 

Gabriel Baran potvrdil úlohu favorita v skoku do výšky suverénnym spôsobom.
 
Výškarské výkony G. Barana vyznievajú o to pôsobivejšie, že vo Vranove na túto disciplínu nie sú vytvorené optimálne podmienky. Štandardne sa trénuje na tartane v tretrách, no takáto možnosť na vranovských športoviskách nie je. „Trénujem iba v telocvični a v botaskách. Tretry používam iba na súťaži. Rozdiel je v rozbehu a najmä pri odraze. Kým klince v tretrách mi nohu podržia, v botaskách sa mi na palubovke môže stať, že sa niekedy pošmykujem, preto nemôžem pri odraze využiť maximálnu energiu,“ porovnával G. Baran. 
 
Pri individuálnych disciplínach v atletike je nesmierne dôležité mentálne nastavenie. Hlava má byť čistá, odfiltrovaná od diania okolo, športovec sa musí sústrediť iba na jeden jediný cieľ – svoj pokus. Žiak ZŠ Bernolákova má odskúšaný spôsob, ako sa správne nastaviť.  „Počas súťaže vyhľadávam skôr pokoj. Snažím sa nevytvárať na seba tlak a či už pri disku alebo výške chcem mať čistú hlavu. Maximálne si vypočujem rady trénera, ale inak sedím sám, bokom a sústreďujem sa na ďalší pokus, ktorý ma čaká,“ odpovedal G. Baran. 
 

Adrián Baran obhájil v hale seniorsky titul vo vrhu guľou tretí rok po sebe!
  
Na halových majstrovstvách Slovenska bol G. Baran podľa tabuliek v skoku do výšky favoritom. Túto svoju pozíciu potvrdil suverénnym spôsobom. Od 165 cm skákal už len sám a nakoniec sa zastavil na výške 177 cm. „Napriek tomu, že som už mal istý titul, chcel som skákať ďalej. Bol som uvoľnený a iba som si to užíval. V tejto sezóne by som sa rád dostal na 187 cm, preto každý skok je pre mňa ďalšou skúsenosťou, ktorých nie je nikdy dosť,“ dodal s úsmevom G. Baran. 
 
Bratské duo má teda našliapnuté k tomu, aby zviedlo zaujímavý medailový battle. Kto však pozná Gabriela a Adriána, vie, že súperenie medzi nimi nehrozí. Obidvaja sa navzájom maximálne podporujú a starší brat sa z úspechov mladšieho teší rovnako ako z vlastných. „S trénovaním problém nemám, motivácia mi nechýba, ale či sa mi podarí niekedy prekonať Aďove úspechy, tak to neviem, uvidíme,“ usmieval sa G. Baran. 
 

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!