Futbalové šampiónky ZŠ Lúčna prepísali slovenskú florbalovú históriu!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Florbalový zázrak? A možno ani nie. Žiačky ZŠ Lúčna vo Vranove nad Topľou potvrdili ziskom titulu školských majsteriek Slovenska, že ak sú mladé športovkyne vedené k tomu, aby boli na hracej ploche osobnosťami, premeniť na úspech to dokážu v „každom“ športe. Presne tak, ako to predviedli „florbaloví anjeli“ trénerského tandemu Petra Karpáčová – Peter Ivan.

Florbal je síce dynamicky sa rozvíjajúcim športom a uchytiť sa snažil aj vo Vranove nad Topľou, no zatiaľ sa na klubovej úrovni nehrá. O to viac rešpektu si pýta úspech žiačok ZŠ Lúčna, ktoré na ceste za majstrovským titulom zdolali aj hráčky, ktoré sa špecializujú práve na tento šport.

Dievčatá, ktoré reprezentovali školu na majstrovstvách Slovenska, sú futbalistkami. Úspešnými futbalistkami, ktoré sú produktom koncepčnej práce športových tried ZŠ Lúčna. Vo svojej vekovej kategórii sú v rôznych súťažiach viacnásobnými slovenskými šampiónkami. Prvé štarty v najcennejšom národnom drese si pripísali na konto Melánia Glodová a Šarlota Kundravá, na svoju príležitosť ako členky širšieho kádra čakajú Laura Bindasová s Annou – Sophie Hierzerovou. „Dievčatá ani na florbale nezapreli, že sú futbalistkami. Často sa totiž stávalo, že sa dokázali vynájsť a pri spracovaní loptičky si pomohli práve vycibrenou futbalovou technikou. Keďže k hokejkám dokázali pridať prácu nôh, viackrát takto získali výhodu a súperky prekvapili. Stalo sa však aj to, že dali gól nohou. Samozrejme, podľa pravidiel neplatil, ale ako futbalový tréner som bol na nich hrdý, lebo skórovať sa im podarilo naozaj parádnym zakončením,“ pridal s úsmevom postreh z finálového turnaja Peter Ivan.

K florbalu priviedla dievčatá Petra Karpáčová. Hoci na začiatku bola zvedavosť vyskúšať si nový šport, postupne sa jej podarilo inšpirovať ich k tomu, aby prijali novú športovú výzvu. „Keď som založila na škole florbalový krúžok, opýtala som sa dievčat, či by chceli vyskúšať aj tento šport. Trošku nás síce pribrzdil kovid, ale stále sme sa snažili, aby boli s florbalom v kontakte. Dlho ho brali ako zábavu a spestrenie, no ich prístup sa začal meniť po víťazstve na okresnom kole. Ďalším impulzom bol pre nich postup z krajského kola a nakoniec to dotiahli na majsterky Slovenska,“ uviedla Petra Karpáčová.

Cesta na finálový turnaj bola v prípade dievčat zo ZŠ Lúčna spanilá. Okresným a krajským kolom prešli bez prehry s bilanciou deväť víťazstiev a jedna remíza. „Na finálovom turnaji sa ma jedna trénerka pýtala za aký klub dievčatá hrajú. Keď sme jej s Peťom Ivanom povedali, že máme len krúžok na škole, resp. že sa florbalu venujeme na hodinách telesnej výchovy, ostala prekvapená. Dievčatá si však priniesli z futbalu veľa inšpirácie. Hoci ide o dva rozdielne športy, využili svoju pohybovú kultúru, kondíciu a hernú inteligenciu, ktoré doplnili o florbalové zručnosti,“ dodala P. Karpáčová.

Už prvý zápas v základnej skupine naznačil, že víťazná cesta sa pre mladé Vranovčanky nemusí skončiť ani na majstrovskom turnaji. Keď zdolali florbalistky z Kysuckého Nového Mesta 3:1, získali si okamžite pozornosť. V ďalších dvoch dueloch pridali výhry 4:0 nad Modrou a 2:1 s Nitrou, proti ktorej dostali viac priestoru na hracej ploche aj menej vyťažované hráčky. Vo štvrťfinále si poradili s Košicami hladko 6:1. V semifinálovej odvete s Nitrou síce prehrávali 0:1, ale v ďalšom priebehu výsledok otočili na konečných 5:1.

Vo finále čakala na ZŠ Lúčna ďalšia odveta – s Kysuckým Novým Mestom. Do vedenia síce išli naše dievčatá, ale od druhej tretiny viedli ich súperky trikrát o jeden gól. Vyrovnávajúci presný zásah zaznamenali vranovské hráčky minútu pred koncom! Napriek tomu, že ešte chceli strhnúť víťazstvo na svoju stranu pred koncom riadneho hracieho času, v poslednej sekunde mohli naopak udrieť Kysučanky. Brankárka Júlia Hanušinová však vytiahla fantastický zákrok a loptičku vyrazila na žrď. „Možno sme nehrali najtechnickejší a najkombinačnejší florbal, ale dievčatá aj vo finále ukázali odhodlanie a pevnú vôľu. Po tom všetkom, čo odohrali na rôznych turnajoch, zápasoch s chlapcami, na regionálnych výberoch, či v slovenskej reprezentácii ani na chvíľu nepochybovali o tom, že neuspejú. Z futbalu sú naučené hrať v tempe a s nasadením, čo im vo finále pomohlo, aby ani napriek nepriaznivému priebehu neznervózneli a stále ostávali nastavené na víťazstvo,“ zdôraznil P. Ivan.

Keďže v predĺžení gól nepadol, rozhodnúť sa muselo v samostatných nájazdoch. Tu by sa očakávalo, že navrch budú mať florbalistky – špecialistky, no J. Hanušinová ani od jednej z troch strelkýň neinkasovala, preto rozhodnúť mohla M. Glodová. A rozhodla. „Melánia mi povedala, že samostatný nájazd ešte nepremenila ani v tréningu… Nakoniec ho zvládla rutinérsky. Pred brankárkou urobila rýchly pohyb do ľavej strany, pohotovou strelou poslala loptičku nechytateľne do horného rohu a potom sme už len všetci naskákali na ihrisko,“ dodal s úsmevom P. Ivan.

O titul školských majsteriek Slovenska sa v drese ZŠ Lúčna zaslúžili Júlia Hanušinová, so 14 gólmi najlepšia strelkyňa Šarlota Kundravá, Melánia Glodová, Sandra Cisneros, Liana Hricová, Laura Bindasová, Bianka Mičejová, Sara Karasová, Sofia Kozejová, Veronika Popová a Anna – Sophie Hierzer.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!