Futbal v Sedliskách oslavuje, darčekom je zrekonštruovaná hracia plocha

  • Obce
  • Dátum: 10.08.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Organizovaný futbal v Sedliskách oslavuje 90 rokov. Hráči miestneho FK dostali ako darček zrekonštruovanú hraciu plochu s umelým zavlažovaním. Súčasťou slávnostného ceremoniálu bolo aj ocenenie funkcionárov a osobností, ktoré sa na klubovej histórii podieľali neprehliadnuteľným spôsobom.

Históriu FK Sedliská predstavil súčasný klubový prezident Ján Šeba. Ako uviedol, prvé futbalové zápasy sa odohrali v obci v roku 1931 v obecnej doline a na obecnom pasienku Makovica. Prvým názvom klubu bol Sokol Sedliská. „Z rozprávania môjho nebohého dedka viem, že prvú futbalku im z handier ušil miestny šuster Žmyka. Tak vznikol Sokol Sedliská, za ktorého vznikom stáli hlavne pán Ragan, Andrej Goga, Šebovci, Grajcarovci a Murínovci,“ uviedol Ján Šeba.

V roku 1948 sa klub premenoval na Sokol Strela Sedliská. Hráči dostali nové dresy, prvú koženú loptu a hlavne sa presťahovali na ihrisko na pozemku Hadik-Barkóczyovcov, na ktorom sa hrá aj dnes. Prvým povojnovým predsedom bol Juraj Grajcar – Kyzak. Od roku 1976 nastupovali hráči pod názvom TJ SNP Sedliská. Súčasný názov FK Sedliská nesie klub od roku 1997. „Nová moderná éra sa začala s nástupom legendárneho funkcionára Fera Fugu, ktorý sa zaslúžil o najväčšie úspechy futbalu v obci, pričom za jeho pôsobenia sa vybudovala budova, ktorá sa používa aj teraz. Spolu s predsedom TJ Jozefom Murínom a trénerom Michalom Bajusom sa zaslúžil o historicky postup do 1.B triedy krajských majstrovstiev,“ vrátil sa do histórie J. Šeba. Pevné miesto v klubovej histórii má tiež Jozef Mudroň, ktorý FK šéfoval trinásť rokov. Práve jeho prezidentovanie sa spája érou, kedy došlo k prestavbe a vybudovala sa tribúna. Opomenúť nemôžeme ani družbu s TJ Pohledec z Moravy, ktorej začiatok sa datuje do roku 1972. „Chcel by som zdôrazniť, že futbal sa hrá v Sedliskách bez prerušenia od roku 1972. Ak nepočítame mesto Vranov nad Topľou, podľa mojich vedomostí sa hrá dlhšie v našom okrese bez prerušenia už iba v obci Soľ,“ dodal J. Šeba.

Pri príležitosti 90. výročia založenia organizovaného futbalu v Sedliskách dostali hráči ako darček zrekonštruovanú hraciu plochu s umelým zavlažovaním. Ako uviedol starosta Matej Sabol, ktorý vyzdvihol prínos jeho predchodcov pri budovaní zázemia v areáli futbalového štadióna, rekonštrukcia hracej plochy nebol náhodná, ale nevyhnutná. Vyrovnanie terénu a uloženie automatickej závlahy totiž označil ako nevyhnutnosť. Obec Sedliská získala na tento účel z výzvy PSK z programu Podpora výstavba a rekonštrukcia ihrísk 20 000 eur, v rámci podpory regionálneho rozvoja Najmenej rozvinutých regiónov ďalších 10 000 eur a samospráva prispela z vlastných prostriedkov sumou 20 000 eur. „Svojpomocné práce realizovali i nadšenci a predovšetkým hráči FK Sedliská – odvodnenie vody z asfaltovej plochy, výstavba oporného múru a veľa inej práce, ktoré skrášlili naše ihrisko, za čo im patrí moje poďakovanie. Samozrejme, za všetkým stál prezident futbalového klubu Ján Šeba. Dennodenné práce a obnovenie pomocných brigád nás stále posúvali k zdarnému koncu,“ poďakoval sa Matej Sabol.

Úctyhodnou vizitkou FK Sedliská je dlhoročná kvalitná práca s mládežou. V mládežníckych súťažiach riadených Oblastným futbalovým zväzom vo Vranove nad Topľou pôsobia žiaci a dorastenci pravidelne v súťaži „dvojičiek“. Futbalové talenty robia obci naozaj skvelé meno, pretože v medziokresnom finále viackrát dvíhali nad hlavu víťaznú trofej. Práve podmienky pre športové nádeje boli kľúčovou inšpiráciou a motiváciou, prečo sa obec a klub pustili do tejto investičnej akcie. „Šport a hlavne najpopulárnejšia hra futbal je najlepšou a doteraz ničím neprekonanou zdravou, zmysluplnou aktivitou na trávenie voľného času, ale má aj významný výchovný potenciál. Rozhodli sme sa teda športom pôsobiť preventívne proti drogám, kriminalite a ďalším nežiaducim sociálno-patologickým javom. Myšlienka posilnenie športu je síce pekná, ale na to, aby sa stalo skutočnosťou, je potrebné vytvoriť športovcom vhodné podmienky. Verím, že futbalu v našej obci sa bude aj naďalej dariť a v FK budú vychovávať stále nové a nové generácie futbalistov,“ zdôraznil M. Sabol.

Pri príležitosti 90. výročia založenia organizovaného futbalu v Sedliskách boli Ďakovnou plaketou Oblastného futbalového zväzu vo Vranove nad Topľou ocenení za podporu a rozvoj futbalu v obci František Fuga, Juraj Murín, Ing. Michal Bajus, Ing. Jozef Murín, Ján Trecak, Marta Sabolová, Ján Šeba, Ing. Jozef Dobrocký, Slavomír Murín a Jozef Mudroň. Starosta Matej Sabol sa zároveň rozhodol udeliť FK Sedliská Plaketu obce Sedliská.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!