FS ORGONINA sa predstavil v exotickej Saudskej Arábii

redakcia@vranovske.sk
Autor

Začiatkom mesiaca sa 10-členná výprava v zložení tanečníkov FS Orgonina a jedného akordeonistu ĽH Š. Cínu zúčastnili medzinárodného festivalu v Saudskej Arábii s názvom “Ethnofestival Nomad Universe”. Festival sa konal v meste Rijád. Zúčastnilo sa ho viac ako 80 krajín z celého sveta. Medzi nimi nemohli chýbať krajiny ako Costa Rica, Senegal, Kirgizstan, Bolívia, Argentína, Brazília, Grécko, Afganistan, Taliansko a mnohé iné.

Folkloristov zaujala najmä svojská kultúra, postavenie žien a množstvo vysokých budov. S nadšením si mohli vychutnať výhľad na celé hlavné mesto z mrakodrapu Al Faisaliyah tower.

Tanečníci museli taktiež dodržiavať pravidlá tejto krajiny. Dievčatá museli prispôsobiť svoje oblečenie najmä tým, že aj pri vyšších teplotách museli byť dostatočne zahalené. Typickým odevom mužov v Arábii je biely thawb, na hlavách mali červeno bielu karovanú šatku, ktorú držal čierny kruh. Ženy majú na sebe čierne abaje a vidno im iba oči.

Program festivalu bol zaujímavý. Celý areál, kde sa festival konal bol umiestnený v neďalekej púšti. Nielen tanec, spev ale aj kroje Arabov zaujali. S ochotou si ich chceli od nich kúpiť, pretože sa im veľmi páčili. Súboristi si zažili aj piesočnú búrku, ktorej sa kroje veľmi nepotešili. Domov si priniesli veľa zážitkov, spomienok, fotiek aj suvenírov. Folklórny súbor Orgonina hrdo reprezentoval Slovenskú republiku a mesto Vranov nad Topľou.

Kristína Vašková

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!