FOTOGALÉRIA: Zemplínska ostrá kosa na atmosfére nestratila

  • Obce
  • Dátum: 21.05.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Zemplínska ostrá kosa napísala jedenástu kapitolu. Hoci účasť koscov bola nižšia, ako po minulé roky, podujatiu to na atmosfére neubralo.

Zemplínska ostrá kosa v Nižnom Hrušove sa konala po dvoch rokoch. Dôvodom prerušenia desaťročnej tradície bola pandémia kovidu. Keď sme sa však bavili s viacerými koscami, s úsmevom vysvetľovali, že situáciou, ktorou sme si, ako spoločnosť, prešli síce spomalila dianie vo svete, ale na nich neplatila. „Tráva rastie, či je kovid alebo nie je kovid, preto sme ju kosiť museli. Rovnako si pýtali krmivo zvieratá na hospodárstve, preto sme kosiť museli. Čo nám chýbalo, boli práve takéto stretnutia. Vždy padne dobre stretnúť sa s priateľmi a podebatovať s nimi, lebo vždy si máme, čo povedať,“ povedali nám viacerí kosci, ktorých sa ich v Nižnom Hrušove stretlo 29.

Hoci kosenie ručnou kosou často nahrádza moderná technika, pre svoje čaro má na vidieku svoje pevné miesto. Podujatia, ako v N. Hrušove, sú vždy aj o úcte k tradíciám. Kosci nikdy nekosia v značkových pracovných overaloch, ale obliekajú na seba ľudové odevy.

Pravdou je, že kosy sa chytali skôr staršie ročníky, preto bolo o to viac pôsobivejšie sledovať s akou trpezlivosťou a hlavne radosťou odovzdávali svoje kosecké know-how každému z chlapcov, ktorý o to prejavil záujem.

V areáli poľnohospodárskeho družstva v Nižnom Hrušove to žilo. Kosilo sa, spievalo sa, odovzdávali sa skúsenosti, priateľsky sa debatovalo… Ako sme napísali v úvode. Zemplínska ostrá kosa zo svojej atmosféry nič nestratila.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!