FOTOGALÉRIA: Prívalové vody vytrápili aj obyvateľov vranovského okresu

  • Obce
  • Dátum: 04.06.2024
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Prívalová voda po prietrži mračien ukázala opäť raz svoju silu aj vo vranovskom okrese. Situáciu sme monitorovali vo Vranove nad Topľou, Kamennej Porube a Vechci. Verejnosť v priebehu dňa informovala na sociálnych sieťach o viacerých cestách so zníženou prejazdnosťou.

Profesionálni a dobrovoľní hasiči zasahovali v súvislosti so zvýšenou zrážkovou činnosťou v priebehu dňa v mestskej časti Čemerné a v obciach Vechec, Kamenná Poruba a Davidov. Nasadených bolo 12 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Hasičskej stanice Vranov nad Topľou a zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom s 5 kusmi hasičskej techniky a 21 členov Dobrovoľných hasičských zborov obcí Soľ, Zámutov, Bystré, Nižný Hrušov, Tovarné, Čaklov a Sačurov so 7 kusmi hasičskej techniky.

V meste Vranov nad Topľou monitorovala situáciu povodňová komisia. Primátor Ján Ragan vyhlásil 3. stupeň povodňovej aktivity o 12.50 hod. Najviac postihnutou bola mestská časť Čemerné s ulicami Prešovská, Herlianska, Veterná, Slánska a Makovická.


„Takáto voda tu bola naposledy pred 51 rokmi,“ povedal nám postarší pán v mestskej časti Lomnica. FOTO: Imrich Makó.

Prívalová voda zaplavila rodinné domy, dvory a komunikácie. Pri odčerpávaní vody a odstraňovaní škôd pomáhali hasiči. „Mesto na svojom majetku škody neeviduje, zatiaľ ich evidujeme len na súkromnom majetku, najmä u občanov. Robí sa všetko pre to, aby sa následky odstránili čo najskôr,“ uviedol prednosta Mestského úradu vo Vranove nad Topľou Imrich Kónya.

Zároveň prisľúbil, že v stredu nastúpi do akcie mestská technika na prebíjanie kanalizačných vpustí a čistenie komunikácií. „Taktiež chceme pristaviť veľkokapacitné kontajnery, aby si občania mohli povyhadzovať neporiadok, ktorý vznikol touto situáciou,“ reagoval I. Kónya.

S následkami výdatných zrážok v priebehu pár minút sa museli popasovať aj vo Vechci. Voda, ktorá sa valila z polí, napáchala najväčšie škody na Lomnickej ul. „Prietrž netrvala ani desať minút. Zaplavilo pivnice v domoch, dvory, autá… Hovoriť teraz o celkových škodách je ešte priskoro, budeme ich sumarizovať postupne. Práve zasahujú a s odčerpávaním vody nám pomáhajú profesionálni hasiči,“ referoval priamo z terénu starosta Vechca Ladislav Tóth.


V jednom z rodinných domov v Kamennej Porube zaplavila voda pivnicu aj s kompletnou stolárskou technikou. FOTO: Imrich Makó.

V Kamennej Porube gradoval lejak od 11.00 hod. O jeho intenzite svedčí fakt, že starosta Miroslav Janoško vyhlásil 11.35 hod. 3. stupeň povodňovej aktivity. „Potok bol už v tom čase plný a dochádzalo k jeho vyliatiu,“ reagoval Miroslav Janoško.

Škody sa počítali predovšetkým u majiteľov rodinných domov, zaplavená bola cesta do rómskej osady a napr. pred základnou školou dvihla voda zámkovú dlažbu. Aj tu boli v akcii dobrovoľní hasiči, ktorí pomáhali s odčerpávaním vody z pivníc a dvorov. Naposledy v obci zaznamenali povodeň podobných rozmerov v roku 2013. „Škody budeme ešte len vyčísľovať. Verím však, že hoci dnes večer ešte hlásia dážď tak, že už pršať nebude,“ zaprial si M. Janoško.

Ako informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p. Marián Bocák, II. stupeň povodňovej aktivity bol vyhlásený aj v katastrálnom území obce Davidov. Vplyvom intenzívnych zrážok a následného povrchového odtoku dochádzalo k zaplavovaniu cestných komunikácií. Stekajúcou povrchovou vodou boli zaplavené dvory rodinných domov. K vybreženiu vodných tokov Olšavy a prítokoch v obci nedošlo. „Starosta obce Slovenská Kajňa v okrese Vranov nad Topľou vyhlásil II. stupeň povodňovej aktivity na vodných tokoch Kvakovský potok a prítokoch na území obce. V obci došlo k čiastočnému zaplaveniu areálu materskej školy vplyvom povrchovo stekajúcej vody z intenzívnych zrážok,“ doplnil Marián Bocák.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!