FOTOGALÉRIA: Otužilci strávili v stropkovskom rybníku viac ako 5 hodín

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Pod organizátorskou taktovkou Ondavských UTOPENCOV sa do premiérového ročníka Otužileckej štafety zapojilo 62 otužilcov. V miestnom rybníku v Stropkove strávili dokopy 5 hodín a 10 minút.

S nápadom na Otužileckú štafetu prišiel Igor Bujdoš ešte v lete. Inšpiráciou bola bežecká 24-hodinová štafeta, ktorá sa beží v miestnej časti Bokša. Ondavské UTOPENCE sa tejto myšlienky chytili a ako termín otužileckého podujatia určili 2. január. Každý, kto sa chcel zapojiť, musel stráviť vo vode od 5 do 10 minút. „Poviem pravdu, že netušíme, či nápad s otužileckou štafetou je originálny, ale v našom okolí na východe sme o niečom podobnom zatiaľ nepočuli,“ uviedol jeden zo spoluorganizátorov Jaroslav Tarbaj.

Návštevníkom rybníka v Stropkove muselo byť v nedeľu už z diaľky jasné, že na jeho brehu sa niečo deje. A nielen na brehu. Hlavným javiskom bol otvor vysekaný v ľade, do ktorého v priebehu 5 hodín a 10 minút vstúpilo 62 otužilcov. Hoci počasie v ostatných dňoch nie je typicky zimné, zamrznutá hladina predsa len navodila správnu náladu. Ondavským UTOPENCOM sa vydarila príjemná akcia s príjemnými ľuďmi, jednoducho, ako sme v tejto komunite zvyknutí, otužilecká idylka.  „Našťastie je na rybníku ešte ľad, tak teda aspoň atmosféra pôsobí zimne. Priznám sa, že dieru už niekto vyrezal pred nami. My sme len otvor zväčšili, ekologicky, ručnými pílkami, čo trvalo asi pätnásť minút,“ dodal J. Tarbaj.

Už z názvu Ondavské UTOPENCE je jasné, že domovskou vodou pre ich členov je Ondava a práve na ich obľúbenom mieste na rieke sa mala akcia pôvodne konať. Vysoká hladina však spôsobila, že vstup do vody by bol rizikom, no v Stropkove veria, že sa situácia s jej výškou upokojí, aby sa mohli vrátiť na svoje tradičné miesto, kde si už vybudovali aj zázemie. „Tečúca voda je na pocit oveľa chladnejšia. Teplo, ktoré človek produkuje, v prúdiacej rieke od tela odchádza, vďaka čomu sa stáva zážitok intenzívnejším,“ vysvetlil J. Tarbaj.

Otužovanie získava každým rokom na masovejšej popularite. Príkladom sú aj Ondavské UTOPENCE. Otužilecký klub zakladala pred tromi rokmi pätica kamarátov. Dnes je počet členov desaťnásobný. „Našim cieľom je fungovať na podobnej báze, ako napr. Vranovské vydry, ktoré zvládajú organizačne akcie na vysokej úrovni. Radi sa necháme inšpirovať čímkoľvek zmysluplným a zaujímavým, ako napr. otužileckou štafetou, pričom aktívni chceme byť aj mimo zimnej sezóny,“ doplnil J. Tarbaj.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!