Fontána v centre Vranova je smaragdovým ekologickým bio klenotom

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V New Yorku majú Central Park. V Bratislave na streche mestského úradu chovajú včely. Unikátnu dominantu má aj Vranov nad Topľou. Fontána v centre mesta je smaragdovým ekologickým bio klenotom. Tento obdivuhodný efekt sa podarilo dosiahnuť tým, že nie je dopĺňaná chemicky upravenou vodou, ale vodou zo studne, ktorá má na demonštráciu biologických procesov v prírode zásadný vplyv.

Naša planéta prechádza fatálnymi klimatickými zmenami. Hoci následky a čas hrajú proti ľudstvu, nie je neskoro na reštart našich hodnôt a prístupu. O to viac rešpektu si pýta smaragdová oáza v centre Vranova nad Topľou, ktorá je inšpiratívnou reakciou voči environmentálnym barbarom. Vedeniu vranovskej radnice za to patrí naozaj palec hore!

Vranovská fontána je ostrovom nádeje. Ako je známe, zelené farbivo chlorofyl je kľúčové pre proces fotosyntézy, v rámci ktorej sa, zjednodušene napísané, súbežne s procesom väzby CO2 uvoľňuje do atmosféry kyslík, čím pozitívne ovplyvňuje mikroklímu v centre mesta. Ak by sa k tomuto fenoménu z dielne prírody podarilo namiešať do vody adekvátne množstvo soli, nemuseli by sme chodiť inhalovať k moru, ale kúpele by sme mali doma, vo Vranove nad Topľou.

Projekt s bio fontánou je návratom k prapočiatkom, kedy vzťah medzi človekom a prírodou bol zdvorilý a korektný. Možno by stalo za zváženie vytvoriť v jej bezprostrednom okolí vtáčiu zónu pre hniezdenie vodných vtákov. Ich trus by sa potom mohol použiť na hnojenie kvetinových záhonov v meste. A tu sa dostávame, po vzore Bratislavy, k osadeniu včelstiev na budove magistrátu. Dokonalý cyklus!

Vranov nad Topľou sa zaradil k samosprávam, ktoré sú „univerzitou“ pri obnovení harmónie medzi ľudstvom a prírodou. Ak by sa aj vo fontáne vyliahli komáre, či iný hmyz, stále sa musíme baviť o absolútne autentickom prepojení, ktoré nesmie zmeniť ani evolúcia. Skladačka, ako sa navzájom všetko dopĺňa, je fascinujúcou erupciou života.

Mesto Vranov nad Topľou sa projektom bio fontány definitívne etablovalo medzi prestížnymi destináciami, ktoré môžeme považovať za posledných mohykánov pri záchrane života na zemi.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!