F. Bednár o novej sezóne: Keďže jar sa neodohrala, sme po futbale hladní

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

O tom, že Filip Bednár je výborný futbalista niet pochýb. Vedel to tréner Peter Košuda, ktorý ho oslovil na prestup do MFK Vranov. Okamžite sa o jeho kvalitách presvedčili aj vranovskí fanúšikovia a dnes si jeho služby pochvaľujú v FK Humenné, v drese ktorého práve rodák z Prešova rozhodol v ostatnom kole v nadstavenom čase o víťazstve 2:1 nad Sláviou TU Košice.

Filip Bednár je futbalový univerzál, pričom nemáme na mysli iba to, že popri defenzíve a prehľade pri rozohrávke dokáže byť nebezpečný pri útočných štandardkách. Popri „veľkom“ futbale hrá totiž i malý futbal a ako slovenský reprezentant sa predstavil na troch majstrovstvách Európy.

Možno nie všetci fanúšikovia vedia, že okrem futbalových povinností stíhal napr. vo Vranove robiť tlmočníka. Keď do MFK prestúpil Wisdom Uda Kanu, nemal problém tlmočiť trénerom, či na pozápasových rozhovoroch pre novinárov. Aby toho nebolo málo, stíha aj kampaň spojenú s renesanciou environmentálneho fenoménu, akým je doprava na bicykli.

Jednoducho, toľko tém na rozhovor nemohlo ostať bez nášho povšimnutia.

* Filip, po Vašom prestupe do Vranova sa, vďaka Vašej reprezentačnej kariére, začali fanúšikovia v regióne zaujímať o čosi intenzívnejšie aj o malý futbal. Ako ste sa k tejto verzii futbalu dostali?

– S malým futbalom som začínal ako chlapec, keď sme si s kamarátmi chodili zahrať, asi ako všetci v tomto veku, na malé ihrisko. Pre nás to bolo o partii, ako deti sme netušili, že hráme malý futbal, len sme sa zabávali (úsmev). V sedemnástich som začal hrať v Prešove Uličnú ligu a odvtedy som popri „veľkom“ futbale vystriedal zopár tímov. Nakoniec som zakotvil v asi najznámejšom mužstve TO-DAY Hydrokres Prešov, s ktorým sme minulý rok na čele s Kanuom vyhrali slovenský titul. Postupne som sa dostal až do reprezentácie do 21 rokov, ako aj do seniorského výberu, vďaka čomu som si zahral na troch majstrovstvách Európy.

* Napriek tomu, že z minuloročných Majstrovstiev sveta v malom futbale v Austrálii vysielala RTVS priame prenosy našej reprezentácie, predsa len platí, že o medzinárodných konfrontáciách bežní priaznivci až toľko informácií nemajú. Aký je rozdiel medzi slovenskou a medzinárodnou scénou?

– Na vrcholových turnajoch reprezentujú hráči, ktorí sú vo svojich krajinách najlepší. V národných výberoch sú reprezentanti, ktorí hrajú malý futbal, futsal a „veľký“ futbal. Táto kombinácia ponúka naozaj zaujímavé konfrontácie, ktoré vychádzajú z kvality a tomu zodpovedá i úroveň zápasov. Platí tiež, že každá reprezentácia je špecifická svojím štýlom. Kým napr. Brazílčania sú na tom výborne technicky, Poliaci zvykli byť silní takticky a takto by sme mohli pokračovať ďalej.

* Medzi malým a „veľkým“ futbalom nájdeme určite veľa paralel. V čom sú však špecifiká malého futbalu?

– Na malom futbale sa mi páči, že hráči sú stále v kontakte s loptou. Nie sú tam dlhé prestoje, naopak zápasy majú inú dynamiku, preto fanúšikovia vidia veľa streleckých pokusov, šancí, zaujímavých akcií. Hrá sa technicky a hoci sa človek toľko nenabehá (úsmev), dianie na ihrisku je akčnejšie.

* V tejto sezóne ste sa príliš k malému futbalu nedostali. Ako vnímate svoju budúcnosť v tejto verzii futbalu?

– Pravdou je, že z malého futbalu som vypadol aj kvôli zraneniu, ktoré som si pri ňom privodil. Som však rád, že po vážnejšej zlomenine ruky som sa dal dokopy a môžem opäť hrať. Teraz sa nachádzam v situácii, kedy sa sústreďujem na výkony v novom klube  – FK Humenné. Verím však, že si ešte cestu k malému futbalu opäť nájdem. Vyrastal som na ňom, veľa som si z neho vzal aj do veľkého futbalu, preto túto kapitolu určite neuzatváram.

* Slovenský zväz malého futbalu dnes ponúka viacero projektov. Jedným z nich je TOP liga, ktorá sa hrá v niekoľkých mestách, vrátane Humenného. Nedávno sme boli svedkami finále Superligy medzi Prešovom a Košicami, ktoré sa hralo pred fantastickou kulisou a priamy prenos na internete sledovalo v jednom momente 700 divákov. Ako vnímate, kde sa za tie roky malý futbal na Slovensku posunul?

– Jedným zo 700 fanúšikov za notebookom som bola aj ja… S chlapcami z Košíc sa navzájom veľmi dobre poznáme a vždy keď sme proti sebe nastúpili, naše zápasy mali kvalitu. Škoda, že Prešov nemohol z rôznych dôvodov nastúpiť v plnej sile. Na druhej strane Košičania ukázali taktickú vyspelosť, nerobili chyby a naopak zaváhania súpera nekompromisne trestali. Myslím si, že aj toto finále bolo skvelou reklamou na malý futbal. Výborná atmosféra bola na Janigovej ul., stovky fanúšikov ho sledovali na internete. Za posledných päť rokov sa malý futbal posunul vpred míľovými krokmi. Kým my sme hrali donedávna Uličnú ligu bez rozhodcov, napr. projekt TOP líg ponúka úplne iný servis, vrátane mediálnych výstupov. Z jednotlivých zápasov sú spracované zostrihy, najkrajšie góly, jednoducho vyzerá to úplne inak, ako za čias, keď som s malým futbalom začínal. Najväčšiu zásluhu na tom má prezident Slovenského zväzu malého futbalu Peter Králik. Dôležité je, že vníma, ako to robia v zahraničí, preto nepochybujem, že úroveň sa bude ešte zvyšovať. Vďaka marketingovým aktivitám je malý futbal dnes podstatne viac na očiach. Prichádzajú noví hráči z „veľkého“ futbalu, futsalu, konkurencia rastie a tým pádom sa zvyšuje i kvalita.

* Prehoďme „výhybku“ k veľkému futbalu. Pred začiatkom novej sezóny ste prestúpili do FK Humenné. Ako sa zrodil Váš prestup?

– Priznám sa, predtým, ako došlo k prestupu, som sa zmenou dresu nezaoberal. Nakoniec sa však všetko zbehlo rýchlo, za tri dni. Vo Vranove bola trošku neistá situácia a keď ma oslovili funkcionári Humenného, ich ponuka, vrátane cieľov, ma zaujala. S ľuďmi vo Vranove som sa nerozišiel v zlom. Ruku som si podal s bývalými spoluhráčmi, manažérom a aktuálne aj trénerom Romanom Lazúrom. Vo futbale totiž platí, že nikdy neviete, kde Vás osud zaveje… Prestupom do Humenného prišiel aj pre mňa nový impulz, nová výzva, na ktorú sa teším.

* FK Humenné patrí kvalitou kádra a podmienkami na absolútnu špicu III. ligy. Sú tomu priamo úmerné aj klubové ambície v aktuálnej sezóne?

– Po príchode do Humenného bolo pre mňa dôležité v prvom rade spoznať sa s chlapcami, pretože do kabíny sme prišli viacerí noví hráči. Potrebovali sme sa zohrať, popracovať na komunikácii, lebo kvalitou kádra máme na to, aby sme hrali dobrý futbal. Pomohlo nám to, že v príprave sme mali kvalitných súperov. Najviac nás preverili asi FC Košice. Prehrali sme síce 0:3, ale tento zápas nám veľa ukázal. Platí, že chceme hrať o popredné priečky a futbalom baviť divákov. Keďže jarná časť sa neodohrala, sme hladní po futbale. Vzhľadom k tomu, že sa v tejto sezóne bude rozhodovať o tom, kto postúpi do novovytvorenej III. ligy, o motiváciu navyše budú mať aj mužstvá, ktoré by sa inak pohybovali v pokojnom strede tabuľky. O to viac očakávam zaujímavú sezónu.

* Bude pre Vás vzájomný zápas proti MFK Vranov špecifický?

– Na zápas s Vranovom sa teším! Bol som sa pozrieť ešte na pohárový duel v Hencovciach a po jeho skončení sme sa s chlapcami doberali, že to bude zaujímavé nastúpiť proti sebe. Počas 90 minút odovzdáme na trávniku maximum, aby vyhral tím, ktorého dres na sebe budeme mať, ale som si istý, že po zápase si sadneme a podebatujeme. Určite nebudú chýbať ani podpichovačky, ale to k takýmto súbojom patrí a ja sa na to teším.

* Na záver sme si nechali nefutbalovú tému. Ešte 11. mája ste uverejnili status, v ktorom ste vysvetlili, že keď sa už počas „korony“ vyčistil vzduch, bolo by na škodu to pokaziť, preto ste ako dopravný prostriedok začali oveľa intenzívnejšie využívať bicykel. Drží Vás to stále?

– Ešte keď som hral za Veľký Šariš, na tréningy som dochádzal na bicykli. Potom som to trošku vypustil, ale teraz som sa k bicyklu opäť vrátil. Priznám sa, nemám spočítané, koľko kilometrov som najazdil, ale rád sa vyveziem na Sigord, do Veľkého Šariša alebo Šarišských Michalian. Pre mňa je to relax, oddych, dokážem si pri tom vyčistiť hlavu.  Na druhej strane, ak sa potrebujem niekam dostať v Prešove, som oveľa flexibilnejší, pretože často mi práve bicykel pomáha ušetriť čas, ktorý by som inak v aute v kolónach stratil (úsmev).

FOTO: FB FK HUMENNÉ

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!