FAMILY DAY vo Vranove bol v podaní CFT ACADEMY reklamou na zábavu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

FAMILY DAY patrí atmosférou medzi vlajkové lode CFT ACADEMY, ktorá si dáva záležať na vzťahu akadémia – dieťa – rodič. Na štadióne MFK Vranov a na letnom kúpalisku vo Vranove nad Topľou to žilo skvelou náladou.

Futbal dokáže spájať ľudí unikátnym spôsobom. FAMILY DAY v podaní CFT ACADEMY je toho parádnym dôkazom. Vo Vranove nad Topľou sa stretli deti, rodičia, tréneri a hostia zo všetkých centier, aby sa zabávali. A bolo jedno, či išlo o futbalový turnaj otcov, turnaj v plážovom futbale, plážovom volejbale alebo varenie guľášu. Pomedzi to boli k dispozícii skákacie hrady, aquagym, play station, vodný futbal alebo 1 vs 1. Skvelú šou predviedol futbalový žonglérsky mág Marko Popovski, učiteľský kolektív ZŠ Lúčna pripravil tvorivé dielne a o kultúrny program sa postaral detský folklórny súbor Ďatelinka. Jednoducho, kde ste sa pozreli, či už na štadióne MFK Vranov alebo na vranovskom letnom kúpalisku, doslova a do písmena to žilo na každom metri štvorcovom! „Nech sa pozrieme kdekoľvek po svete, futbal je všade fenomén. Pre nás v CFT ACADEMY je dôležité, aby sme vytvárali priestor aj mimo tréningov a oficiálnych turnajov. Deti sú hravé, sú za každú zábavu, vždy sa radi stretávajú a keď majú ešte k tomu vedľa seba rodičov, robí im to obrovskú radosť. Snažili sme sa pripraviť FAMILY DAY tak, aby sa zabavil a oddýchol si naozaj každý. Myslím si, že po období, ktoré netešilo nikoho z nás, sme si to spolu užili. Veríme, že epidemiologická situácia nám už futbalovú jeseň nepokazí a budeme sa môcť takto stretávať i pri ďalších príležitostiach,“ uviedol prezident CFT ACADEMY Daniel Štuller.

FAMILY DAY sa konal počas Majstrovstiev Európy vo futbale. Jeden z ľudsky najsilnejších momentov sa odohral v zápase Dánsko – Fínsko, kedy na hracej ploche skolaboval dánsky špílmacher Christian Eriksen. V priebehu pár minút obleteli svet zábery ako spoluhráči okolo neho vytvorili bariéru a Kasper Schmeichel s kapitánom Simonom Kjærom utešovali pri autovej čiare jeho manželku… Na situáciu, keď v nemom úžase ostali fanúšikovia na štadióne, aj pred televíznymi obrazovkami a všetci verili, že hráčovi majstrovského Interu Miláno nič fatálne nehrozí, zareagovali i v CFT ACADEMY. Ako súčasť FAMILY DAY zaradili ukážky prvej pomoci. „Pri pohľade na Christiana Eriksena nám všetkým behal po chrbte mráz. Zdravie a ľudský život musia byť na prvom mieste! Keďže sa snažíme naše hráčky a hráčov viesť k hodnotám ako fair play, vzdelanie, či empatia, rozhodli sme sa ponúknuť im takúto prvú lekciu z prvej pomoci,“ vysvetľoval D. Štuller.

Lektorom bol Slavomír Sakalík, ktorý sa poskytovaniu prvej pomoci venuje celý profesionálny život. Dokonca dvakrát reprezentoval Slovensko na First Aid Convetion Europe, čo je najvyšší medzinárodný súťažný level v poskytovaní prvej pomoci na starom kontinente. Napr. v roku 2005 obsadil s tímom SČk Svidník 5. miesto, pričom pre Slovensko ide o doteraz historicky najlepšie umiestnenie. Dlhoročné skúsenosti pri práci, aj s deťmi, spojil do projektu Prvá pomoc s rozprávkou. Pointou je vzdelávať prostredníctvom rozprávkových kulís, ktoré sú deťom blízke a takto sa hravou formou učia základy prvej pomoci. „Pri poskytovaní prvej pomoci je najdôležitejšia ochota pomôcť. Keď prídeme do kontaktu so zranenou osobou, treba si uvedomiť, že každý má niekoho, kto čaká v nádeji, že sa vráti domov. Ak sa ocitneme v situácii, kedy bude od nás niekto potrebovať pomôcť, majme, prosím, na pamäti, že od nášho rozhodnutia závisí v jednom momente osud hneď niekoľkých ľudí,“ zdôraznil riaditeľ Územného spolku Slovenského červeného kríža vo Svidníku Slavomír Sakalík.

Kolaps Ch. Eriksena videl v televízii aj on. Keď internet zaplavili reakcie, podľa ktorých S. Kjær vytiahol spoluhráčovi zapadnutý jazyk, odborná verejnosť v nasledujúcich dňoch vysvetľovala, že nejde o presný popis zákroku. „Termín „zapadnutý jazyk“ je skôr ľudový výraz. Pravdou je, že môže dôjsť k zástave dýchania, ale dôvodom sú stuhnuté svaly, nie zapadnutý jazyk. Vtedy treba jednu ruku položiť na čelo, druhou chytiť dvomi prstami bradu a takto hlavu zakloniť. Vtedy dôjde k uvoľneniu dýchacích ciest a človek môže začať opäť dýchať,“ dodal S. Sakalík.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!