E. Heger: Ak zachováme súčasný stav v zdravotníctve, situácia sa zhorší

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Podľa predsedu vlády SR Eduarda Hegera prinesie Plán obnovy a odolnosti kľúčové investície do rozvoja Slovenska. Reformy, vrátane reforiem zdravotníctva a súdnictva, sú, podľa neho, nevyhnutnými krokmi k naplneniu tejto vízie. Vyhlásil to po stretnutí so zástupcami regionálnej a miestnej samosprávy v Humennom.

Z Plánu obnovy a odolnosti môže Slovensko čerpať 6,3 miliardy eur, čo je však podmienené reformnými procesmi. Premiér Eduard Heger v tejto súvislosti argumentoval prieskumom verejnej mienky, podľa ktorého 70% Slovákov reformy podporuje. Negatívnym následkom súčasného stavu je v jeho očiach i to, že východ Slovenska sa vyľudňuje. Dôvodom je, že bol dlhodobo zanedbaný, no vo vláde si kontext regionálnych rozdielov uvedomujú a budú ich zohľadňovať. „Aj na dnešnom stretnutí položil minister zdravotníctva otázku, kto si myslí, že zdravotníctvo, súdnictvo alebo školstvo sú na Slovensku v poriadku. Nedvihla sa ani jedna ruka. Všetkým nám je jasné, že Slovensko nie je v dobrom stave a potrebujeme ho dostať do formy,“ uviedol predseda vlády SR Eduard Heger.

Premiér si prieskumom pomohol aj pri téme zdravotníctva. V tejto v súvislosti doplnil, že podľa dostupných dát každý tretí pacient chodí za zdravotnou starostlivosťou mimo okres, lebo vo svojom okrese jej nedôveruje. „Dokonca sú okresy, kde je to aj 50%,“ dodal E. Heger.

Keďže súčasný status quo je pre neho neakceptovateľný, reakciou budú investície do zdravotníctva vo výške viac ako 1 miliardy eur s cieľom posunúť štandard na novú modernú úroveň. Finálnu diskusiu očakáva po analýze všetkých dát, ktoré nie sú dnes úplné a bude potrebné ich doplniť. „Nedostal som žiadny písomný argument, na základe ktorého by sa mal šíriť strach z reformy. Záujem vlády je nastaviť zdravotnú starostlivosť do štandardu, keď nebudete odvezený do nemocnice, kde vám nebudú vedieť pomôcť, stratíte polhodinu a až potom vás presunú do nemocnice, kde sa vám dostane zdravotnej starostlivosti,“ uviedol príklad E. Heger.

Faktom je, že viaceré samosprávy sa ostro ohradili voči kategorizácii nemocníc na komunitné. Napr. v okrese Vranov sa pod petíciu podpísalo 32 985 ľudí. „Každý hlas, ktorý prináša argumenty, ako zlepšiť zdravotnú starostlivosť, bude vypočutý. To, že sa opoziční poslanci postavia a povedia, že sa ide niečo rušiť, nie je pre mňa argumentom. Ak zachováme súčasný stav, situácia sa ešte zhorší,“ reagoval E. Heger.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský zdôraznil, že žiadne nemocnice sa rušiť nebudú. Prisľúbil, že jeho rezort bude pozorne načúvať argumentom a analyzovať fakty. „Dnes padla otázka, ako bude vyzerať komunitná nemocnica. Po prvé, nebude doliečovákom. Po druhé, každá bude vyzerať tak, ako to budú v konkrétnom regióne potrebovať,“ uviedol Vladimír Lengvarský.

V praxi by to malo znamenať, že v komunitných nemocniciach sa nebudú rušiť všetky oddelenia. Reformný zámer totiž nevylučuje zachovanie niektorých z nich. Definitívnu podobu však nechcel V. Lengvarský predbiehať. Alfou a omegou podľa neho ostáva kvalitná zdravotná starostlivosť reflektujúca napr. aj na geografickú dostupnosť. „Predbiehal by som, keby som povedal, ktorá nemocnica bude ako vyzerať. Treba sa stretnúť, povedať si základné fakty a postupovať tak, aby sme pre občana dosiahli kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ zopakoval V. Lengvarský.

Na stretnutí s premiérom E. Hegerom, ministrom zdravotníctva V. Lengvarským a ministerkou spravodlivosti M. Kolíkovou bol prítomný predseda PSK Milan Majerský a zástupcovia samospráv, nemocníc a súdov zo Sniny, Svidníka, Prešova, Košíc, Stropkova, Humenného a Medzilaboriec. Okres Vranov nad Topľou zastupovali prednosta okresného úradu Alfonz Kobielsky, predseda ZMOVR Daniel Lorinc a vranovský primátor Ján Ragan, ktorý od diskusie očakával jasné odpovede. Reformy by podľa neho mali priniesť rozvoj tam, kde sú voči kvalite výhrady, no situáciu s nemocnicou a súdom vo Vranove nad Topľou vníma ako opak deklarovaného posunu vpred. „Ani po tomto stretnutí nie sme spokojní. Nebolo nám napr. jasne odpovedané na otázky, či bude nemocnica zachovaná v takej podobe, v akej je v súčasnosti. Vyjadril som názor, že Plán obnovy by mal znamenať progres a zvýšenie kvality, preto sme čakali, že pribudnú nemocnice a oddelenia, nie že sa budú rušiť a ubúdať. Súčasný štandard, ktorý vo Vranove máme, musí ostať pre občanov zachovaný. Reformy sa nemôžu šiť horúcou ihlou a už vôbec nie na úkor ľudí,“ reagoval Ján Ragan.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!