DOMAŠA: Hudobným hosťom NAVALIS bude český držiteľ Guinnesovho rekordu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Exkluzívnym hosťom tohtoročných slávností Navalis bude Pražský filmový orchester. V rámci projektu Bohemia spieva zaznejú počas tohto leta najväčšie slovenské hity.

Slovenské Navalis začali písať svoju históriu pred dvoma rokmi ako oslava ľudí, ktorí sú spojení s vodou, v tomto prípade vodnou nádržou Domaša. Obec Kvakovce tieto slávnosti „priviezla“ na východ Slovenska spolu s výletnou loďou Bohemia z Prahy, kde majú viac ako tristoročnú tradíciu.

Aj tento rok sa Slovenské NAVALIS začnú Svätou omšou s doprovodom  Zboru Sv. Cecílie pri Dóme Sv. Alžbety v Košiciach, ktorý tvoril základ masívneho zboru a orchestra sprevádzajúceho Svätého Otca Františka pri jeho minuloročnom stretnutí s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach.

Po požehnaní vodákov a ľudí od vody odohrá exkluzívny koncert v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá 37-členný Pražský filmový orchester. V jeho podaní zaznejú hity z filmov ako Gladiátor, Star Wars, Jurský park, Harry Potter, Piráti z Karibiku a mnoho ďalších. „Keď sa krstila výletná loď Bohemia, vystúpil vtedy huslista Filip Jančík. Filmové skladby v jeho podaní mali úspech, preto sme rozmýšľali, ako na tento zážitok nadviazať. V rámci Slovenských NAVALIS sa snažíme pripraviť vždy koncert s vyššou umeleckou hodnotou, preto sme veľmi radi, že naše pozvanie prijal Pražský filmový orchester. Pre nás je to naozaj veľká vec,“ zdôraznil Matúš Jaško z Randal Agency.

Dirigentom orchestra je hudobný génius Jiří Korynta, ktorý ovláda hru na 34 hudobných nástrojov! V pätnástich sa dokonca zaslúžil o zápis do Guinessovej knihy rekordov. V priebehu hodiny totiž zahral na 33 z nich. „Slovenské NAVALIS boli doteraz vždy o neopakovateľnej atmosfére. A práve filmový orchester ju dokáže bezpochyby ešte povýšiť tým, že najväčšie svetové a české filmové hity zahrá v úprave, v akej sme ich s najväčšou pravdepodobnosťou nepočuli,“ pripomenul M. Jaško.

Chýbať nebude ani veľkolepý ohňostroj odpálený priamo z vody a po ňom ešte vystúpi Muzika Milana Rendoša. „Našim prianím je, aby si návštevníci ešte predĺžili príjemný večer, zabavili sa a pokiaľ budú mať na to náladu, pokojne si môžu aj zatancovať,“ pozval s úsmevom M. Jaško.

Kultúrne leto na Domaši však symbolicky otvorí už 23. júna koncert kapely Hrdza, ktorá vystúpi v rámci projektu Bohemia spieva. Formát štvrtkových live vystúpení počas podvečernej plavby sa za dva roky stihol stať neodmysliteľnou súčasťou umeleckých zážitkov spojených s výletnou loďou. Aj tento rok sa môže verejnosť tešiť na skvelých hudobníkov, a nielen na nich. Pre veľký minuloročný úspech sa na Domašu vráti Otto Weiter s Petrou Maxin, ktorých hosťom bude Jadranka Handlovská. O skvelú zábavu sa určite postará legenda slovenského humoru Ander z Košíc s „domácim“ Vilom Kalmanom a Konyarmi. Keď sme v úvode tohto textu sľúbili najväčšie hity na našej pop-rockovej scéne, tak našim slovám dajú určite za pravdu Vidiek, Desmod, Fragile, či Pavol Hammel. „Pripravené máme aj ďalšie zaujímavé mená, ale tie by sme si zatiaľ nechali ako prekvapenie,“ dodal s tajnostkárskym úsmevom M. Jaško.

Vstup na Slovenské NAVALIS je voľný. Vstupenky na sedenie si však môžete zakúpiť na listky.plavbydomasa.sk.

Vstupenky v rámci projektu Bohemia spieva si môžete zakúpiť:

Bohemia spieva/Hrdza

Bohemia spieva/Vidiek

Bohemia spieva/Jadranka, Otto Weiter & Petra Maxin

Bohemia spieva/Ander z Košíc a Konyare + hosť Vilo Kalman

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!