Dobrovoľníci zo Zelenáčov premenili Hanušovce nad Topľou na mesto kvetov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Pozitívny vzťah k životnému prostrediu. Pozitívny vzťah k vlastnému mestu. Výsledok? Hanušovce nad Topľou sú mestom kvetov. V grófskom parku, pri pamätníku SNP, v okolí malého kaštieľa či na pešej zóne. Dobrovoľníci a členovia Občianskeho združenia Zelenáči vysadili viac ako 10 000 cibuľovín a letničiek.

Na úvod sa vráťme do roku 2020. Mesto Hanušovce nad Topľou vtedy na svoju facebookovú stránku napísalo „Tulipánová poézia v centre mesta…“ Poďakovanie patrilo folkloristom z folklórneho súboru Vargovčan. Za vysadenie 4 000 kusov tulipánov.

Rok 2024. Mladí dobrovoľníci, a to nielen z radov folkloristov, sú v akcii opäť. Spojiť Hanušovčanov, aby priložili ruku k dielu sa podarilo OZ Zelenáči. „Tak ako je diagnóza folklór, je diagnózou aj príroda, zeleň, vzťah k životnému prostrediu. Tieto hodnoty nám prirástli k srdcu a keď máme ešte aj pozitívnu spätnú väzbu od ľudí, motivuje nás to,“ uviedol viceprimátor Hanušoviec nad Topľou, umelecký vedúci FS Vargovčan a vyučený záhradník Jozef Varga, spoluzakladateľ OZ Zelenáči.

Aby sme ostali v téme, zdôrazníme, že dobrovoľníctvo v Hanušovciach nad Topľou zapustilo pevné korene. „Mladí ľudia sa pýtajú, či môžu prísť pomôcť. Nikoho nemusíme prosiť. Prídu a pomáhajú spontánne, lebo chcú, aby naše mestečko prekvitalo,“ dodal J. Varga.

Hanušovskí dobrovoľníci sa stretávajú viackrát do týždňa. Cez víkend ich vie byť v akcii aj dvadsať. Práce je v sezóne vždy dosť – posadiť, pohrabať, pokosiť či ak treba, vyzbierať aj odpadky. Samostatnou kapitolou je „zavlažovanie“. „Veľakrát zalievame po polnoci. Do jednej, do druhej, kedy je pokoj. Keďže nemáme zavlažovací systém, vodu dovážame v 500-litrových nádobách. Ak je teplé a suché počasie, musíme otočiť aj viackrát,“ vysvetlil s úsmevom J. Varga.

V jeseni vysadili Zelenáči viac ako 4 000 cibuľovín – krokusov, tulipánov a narcisov. V jari k ním pridali cez 6 000 letničiek. Nedávno v spolupráci s miestnym urbariátom pomohli pri vysadení 150 tují.  „Pozitívni vzťah k prírode je pre nás dôležitý, preto si dávame záležať na tom, aby Hanušovce nad Topľou boli zeleným mestom. Keďže zelene nie je nikdy dosť, snažíme sa, aby nám tam, kde to priestor dovolí, pribúdali aj nové vysadené stromy,“ zdôraznil J. Varga.

Občianske združenie si pri vykrývaní nákladov pomáha podávaním projektov, no hlavným donorom je miestna samospráva. Primátor Štefan Straka v minulosti pôsobil v združení Svatobor, v ktorom sa tiež venovali zeleni. Aktivity partie dobrovoľníkov okolo Jozef Vargu a Zelenáčov iba uvítal. „Chceme, aby mesto prekvitalo. Samozrejme, máme kopec starostí napr. s energiami, pretože faktúry treba poplatiť, ale nájsť v rozpočte pár tisíc eur na to, aby sa kúpili sadenice, sa musíte dať. Navyše, ak spätná väzba od verejnosti je skvelá. Ľudia majú svoje starosti, ale keď si na chvíľu sadnú v centre mesta, prečítajú si noviny, dajú si kávu, príjemné prostredie im pomôže načerpať novú energiu,“ ocenil pridanú spoločenskú hodnotu angažovanosti hanušovských dobrovoľníkov primátor Štefan Straka.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!