Dobrovoľníci – Kožare vyhlásili v Cabove odpadovej turistike červenú

  • Obce
  • Dátum: 04.05.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Odpadová turistika má v Cabove červenú! Odkaz neformálnej skupiny Kožare, ktorá zorganizovala v sobotu upratovanie okolia obce, je totiž jasný: „Lebo želena v našej vlajke daco znamena“.
 

Orginálny bol už text k pozvánke…
 
V Cabove si povedali, že pri zbieraní odpadu ich nezastaví ani súčasná pandémia. Príroda totiž tiež potrebuje liečiť, čo v tomto prípade znamená odľahčiť ju od neporiadku, ktorého zoznam je naozaj pestrý. Do ekoakcie sa zapojilo 21 dobrovoľníkov. Spolu vyzbierali 26 vriec. 
 
V Cabove sa k ochrane životného prostredia postavili nekompromisne. 
 
Odpad zbierali na viacerých miestach – popri ceste, či pri ohniskách, ktoré verejnosť využíva na relax. Určite je na zamyslenie, že pri jednom z nich naplnili odpadkami päť a pol vreca. „Napríklad na tom istom mieste, kde som pred týždňom naplnil 100-litrové vrece, sme teraz vyzbierali ďalších šesť vriec. Samozrejme, išli sme ďalej od cesty, no myslím si, že stále je to dosť,“ reagoval Slavomír Pačuta z neformálnej skupiny Kožare. 
  
Pôvod odpadu je rôznorodý. Balíčky od cigariet, či fľaše od nápojov sú vizitkou turistov a ich pohodlnosti. Matrace, oblečenie, obaly z rôznych saponátov a iné originálne komodity z domácností „likvidované“ v prírode už ako dielo náhody klasifikovať nemôžeme. „Našli sme volant z „embečky“, výfuk a pneumatiky. Keby sme našli ešte kasňu, mohli sme zložiť celé auto. Stále ostávam prekvapený, že niektorí majú návyk, hoci neviem, odkiaľ ho vzali, že do prírody môžu vyhodiť čokoľvek,“ referoval S. Pačuta. 
 

Symbolický odkaz…  
 
Keď pred pár dňami natáčal, ako lektor neformálneho vzdelávania, edukatívnu sériu videí so známou herečkou Zuzkou Kubovčíkovou Šebovou, jednou z tém, ktorej sa venovali, bola ekológia. Tak ako je pre niekoho prirodzené správať sa k životnému prostrediu zodpovedne, pre iného je automatické byť ekobarbarom, pritom obidvaja sa pozastavili nad faktom, že vzťah k environmentálnym hodnotám nie je odrazom sociálneho postavenia v spoločnosti. Jednoducho, neexituje vzorec, ktorý by u niekoho dokázal určiť predispozície ku kladnému, či naopak ľahostajnému prístupu k prírode. O to viac je táto téma zložitá. Pri komunikácii s mladými ľuďmi si však všíma, že vzory, ako napr. Greta Thunbergová, na nich platia, v dôsledku čoho si uvedomujú, že ak sa nepostarajú o planétu, dobehne nás to. „Ekológia sa pre mnohých stáva životným štýlom a to je dobré. Snažia sa žiť v zmysle filozofie „zero waste“, čo v preklade znamená nulový odpad. Vidieť to nielen na tom, že nakupujú v bezobalových obchodoch, no znižujú aj vlastný konzum. Už nepotrebujú mať za každú cenu plné šatníky, ale pri nakupovaní sú striedmejší alebo po vzore svetových hviezd nakupujú v second handoch, kde sa dnes dajú zohnať naozaj kvalitné veci,“ naznačil jednu z ciest S. Pačuta.  
 

Slavomír Pačuta natočil sériu edukatívnych videí s herečkou Zuzkou Kubovčíkovou Šebovou. 
 
Pre Slava Pačutu nie je zbieranie odpadu iba čiarkou v kategórii „splnené“. Ako environmentálny dobrovoľník sa tejto aktivite v okolí Cabova venuje viackrát do roka. Jeho nadhľad a pozitívny prístup je nezameniteľný pri originálnom spôsobe skladania účtov na sociálnych sieťach. Ako vysvetlil, prvou prirodzenou emóciou spojenou s nezodpovedným prístupom k životnému prostrediu, je hnev, no zistil, že verejnosť je voči nemu často imúnna. Preto sa rozhodol zmeniť taktiku. To, čo vyzbiera, popisuje a vtipne komentuje v štýle športového komentátora. „Keďže som športovcom telom a dušou, založil som Cabovskú odpadkovú ligu. Ľudia sa na tom bavia a ja sa pre zmenu bavím na ich komentároch. Keď som spočítajúc vyhodené fľaše napísal, že vodka vyhrala nad vínom 6:3, kamarát zo Žiliny mi odpísal, ako je sklamaný, že borovička ustúpila zo svojich pozícií. Napriek tomu, že ide o vážnu tému, mali by sme si vedieť udržať nadhľad a navyše humor vždy dobíja energiu tým správnym spôsobom,“ dodal na záver s úsmevom S. Pačuta. 
 
FOTO: Archív Slavomíra Pačutu 
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!