Do zoznamu so zákazom podujatí pribudli ďalšie vranovské samosprávy

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Prudký nárast pozitívne testovaných osôb na COVID-19 za ostatné dva týždne vo vranovskom okrese sa podpísal pod zákaz organizovania hromadných športových a kultúrnych podujatí v obidvoch mestách a štyroch obciach. Po zasadnutí Krízového štábu okresu Vranov nad Topľou o tom informovala regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou Ľudmila Rosiarová.

Ako uviedla Ľudmila Rosiarová, keďže pozitívne testované osoby na COVID-19 majú trvalý pobyt v rôznych častiach vranovského okresu, bolo potrebné pristúpiť k nariadeniu a vykonaniu opatrení v celom regióne. „Hromadné akcie sa môžu konať len tam, kde sú organizátori schopní dodržať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR ako dvojmetrové odstupy účastníkov, nosenie rúšok, dezinfekciu a ostatné opatrenia súvisiace s konaním akcie. Z toho dôvodu sme odporučili športové akcie vykonávať bez divákov a kultúrno-spoločenské akcie sú zakázané úplne,“ vysvetľovala Ľ. Rosiarová.

Okrem už medializovanej informácie o zákaze vykonávania hromadných športových a kultúrnych podujatí v meste Vranov nad Topľou pribudli na tento zoznam v piatok mesto Hanušovce nad Topľou, plus obce Soľ, Bystré, Vlača a Babie. Dodáme, že vydané opatrenia sa netýkajú svadieb, či rekreácie na Domaši. „Pod hromadným podujatím sa rozumie akcia pre verejnosť, kde sa kumuluje väčší počet ľudí, ktorí sa takto bežne nestretávajú,“ dodala Ľ. Rosiarová.

Jedným z dôsledkov, ako reakcia na aktuálnu epidemiologickú situáciu v okrese Vranov nad Topľou, je napr. preloženie Snemu Združenia miest a obcí vranovského regiónu, ktorý sa mal konať 18. augusta. Na zasadnutí krízového štábu zastupoval ZMOVR jeho tajomník a starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák, ktorý ešte popoludní neodkladne informoval svojich kolegov o prijatých záveroch, opatreniach a odporúčaniach. Ako vysvetlil, v spolupráci s RÚVZ vypracovali dokument s aktuálnymi platnými opatreniami vydanými pre okres Vranov nad Topľou v oblasti športu, kultúry, pre cirkev a podnikateľov. Taktiež upozornil na povinnosť organizátorov hromadných verejných podujatí nahlásiť podujatie obci, na ktorej území sa má uskutočniť a ktorá určí podmienky za akých sa môže akcia konať, čím sa predíde prípadným nedorozumeniam pri súčasnej zvýšenej pandemickej situácii v okrese. „Táto situácia nikoho z nás neteší a určite mnohým nepríjemne zasahuje do životného komfortu, ale jedinou cestou je zodpovednosť nás všetkých. Preto som požiadal mojich kolegov – starostov o zverejnenie vypracovaného usmernenia na webových stránkach obcí, facebookových profiloch a o vyhlásenie v obecnom rozhlase. Rovnako by som chcel požiadať aj verejnosť o dodržiavanie nariadení Úradu verejného zdravotníctva SR, či Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR so sídlom vo Vranove nad Topľou,“ reagoval Ján Fenčák.

OPATRENIA KU KONKRÉTNYM HROMADNÝM ŠPORTOVÝM A KULTÚRNYM PODUJATIAM V OKRESE VRANOV NAD TOPĽOU

– futbalový zápas III. ligy, Východ MFK Vranov – FK Humenné preložený na 1. septembra 2020 (rozhodnutie ŠTK VsFZ)

– zrušený Zraz veteránov v Majerovciach (rozhodnutie organizátora)

– zrušené Folklórne slávnosti v obci Poša

– nariadené opatrenie odohrať futbalové zápasy Nižný Hrušov – Sabinov (IV. liga), Zámutov – Sečovská Polianka (V. liga), ČIERNE-ŽIPOV – Belá nad Cirochou (V. liga) bez divákov.

–  v prípade Rally Vranov bol zrušený spoločný piatkový štart (14. august) pred AOC vo Vranove nad Topľou, ktorý sa presunul do extravilánu obce Banské, pričom vyhodnotenie sa bude konať v priemyselnom parku Ferovo bez účastí diváckej verejnosti

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!