Diaľkové plávanie na Domaši prilákalo rekordný počet plavcov!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Diaľkové plávanie na Domaši prilákalo rekordný počet plavcov. Z rekreačnej oblasti Dobrá na Evu preplávalo 3 000 metrov 115 účastníkov. Výborne zorganizovanej akcii prialo aj počasie, ktoré ju „podporilo“ ideálnymi podmienkami.

Diaľkové plávanie je nesúťažným podujatím, preto ani víťaz Lukáš Tkáč, ktorý reprezentuje ŠKP Košice, neriešil výsledný čas. Ako zdôraznil, prišiel si na Domašu zaplávať a to, že bol v „cieli“ za 41 minút a 55 sekúnd nepreceňoval. „S časom som spokojný, ale v prvom rade som si tu prišiel zaplávať a užiť si pohodu, pretože Domaša bola dnes na plávanie dokonalá. Voda mala optimálnu teplotu, nefúkalo, hladina bola bez vĺn. Vystriedal som viacero plaveckých štýlov a naozaj som si to užil. Na otvorenej vode je v porovnaní s bazénmi ťažšia orientácia, ale tu to bolo všetko detailne vyznačené a nebol s tým problém,“ uviedol Lukáš Tkáč.

Výzvu preplávať 3 000 metrov prijalo aj viacero mladých plavcov. Podmienkou bolo, aby mali plavák a plávali v doprovode dospelej osoby. Najmladšou účastníčkou bola 10-ročná Hanka Mydlová z Humenného. Pláva od štyroch rokov a aktuálne je členkou Plaveckého klubu Humenné. „Keď mi mamina povedala, že sa koná takáto akcia, bola som zvedavá, či tri kilometre zvládnem. Voda bola príjemná a hoci to bolo najviac, čo som doteraz takto preplávala, plávalo sa mi výborne. Počas plávania ma navyše povzbudzovala mamina a to mi tiež pomáhalo,“ vysvetľovala Hanka Mydlová. Odmenou pre ňu nebol len skvelý pocit zo zvládnutej výzvy, ale tešiť sa môže aj na nový účes. „Dohodli sme sa, že si budem môcť prefarbiť vlasy na červeno. Už som ich mala ružové, ale farba sa mi zmyla, preto chcem vyskúšať ďalšiu,“ usmievala sa Hanka.


10-ročná Hanka Mydlová sa teší na nový účes.

Plavecký klub Humenné reprezentoval aj 14-ročný Vranovčan Adam Kulik, ktorý sa tento rok tešil na majstrovstvách Slovenska spolu s tímom v štafete zo strieborných medailí. Diaľkového plávania na Domaši sa zúčastnil druhýkrát a za aplauzu fanúšikov na brehu doplával na Evu štýlovo motýlikom. „S kamarátmi sme sa dohodli, že na konci budeme plávať motýlikom, tak som to nechcel porušiť (úsmev). Preplávať takúto trasu z Dobrej na Evu je zážitkom, aj skúsenosťou, pretože predsa len v bazéne a na otvorenej vode sú rozdielne podmienky. Keďže dnes neboli vlny, plávalo sa o to ľahšie a tri kilometre boli aspoň pre mňa tak akurát,“ dodal Adam Kulik.


Vranovčan Adam Kulik doplával na Evu štýlovo.

Jednou z najväčších plaveckých osobností, ktorých v sobotu pritiahla Domaša, bol Bratislavčan Marek Košecký. V jeho športovom životopise sa nedá prehliadnuť bilancia 2 – 1 – 1 zo Svetového pohára v zimnom plávaní. Keďže už niekoľko sezón pláva Český pohár v zimnom plávaní za Hradec Králové, ako spolurorganizátor začal s touto tradíciou aj na Slovensku. „Niekedy sa pohár v zimnom plávaní organizoval aj u nás, ale zanikol, preto sa teraz inšpirujeme napr. skúsenosťami Čechov a začíname s ním postupne aj na Slovensku. Keďže mnohí otužilci majú súťažného ducha, so záujmom problém nie je,“ usmieval sa Marek Košecký.


Marek Košecký má zo Svetového pohára v zimnom plávaní kompletnú medailovú zbierku.

Hoci plávanie v júli má od zážitku a podmienok v zimných mesiacoch poriadne ďaleko, nemal problém ani v lete precestovať celú republiku a vymeniť Zlaté piesky za Domašu. „Vranovské vydry sú skvelí organizátori a partia fantastických ľudí, ktorí organizujú aj iné podujatia, napr. behy, či cyklistické akcie. V predchádzajúcich sezónach zorganizovali zimný pohár dvakrát a vždy sme tu našli výborné zázemie, tak sme si prišli vyskúšať aj diaľkové plávanie,“ reagoval M. Košecký.

Najbližšie ho čaká výzva s názvom kanál La Manche, kde bude súčasťou tímu najlepšieho slovenského zimného plavca Richarda Nyáriho. Vylúčené nie je, že v budúcnosti tento prieliv prekoná aj on. „Pravdou je, že som dostal dve pozvánky do štafety. Mám to v pláne, preto uvidíme, čo z toho nakoniec bude. Teraz budem len pomáhať Richardovi. Pri takýchto plaveckých výzvach a podmienkach je dôležité dopĺňať energiu a tekutiny každú polhodinu, preto bude dôležité, aby mal všetko pripravené a mohol sa sústrediť iba na svoj výkon,“ dodal M. Košecký.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!