Desaťročný Matvej z donbaského Černihiva už strieľa góly za Vranov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Desaťročný Matvej strieľa góly za mládežnícke kategórie Vranova. Vo svojom futbalovom sne môže pokračovať vďaka Základnej škole Lúčna, ktorú začal navštevovať s ďalšími piatimi rovesníkmi.

Matvej musel utiecť, spolu s mamou, pred vojnou z mesta Černihiv v Donecku. Dočasný domov našli vo Vranove nad Topľou. Keďže doma hral futbal za miestny klub Desna od siedmich rokov, šport mu chýbal. Pomocnú ruku mu však podali v Základnej škole Lúčna, ktorá vedie športové triedy a práve jednu z nich začal navštevovať. Vďaka svojmu talentu sa hneď začlenil do mládežníckych kategórií a cez víkend si dokonca pripísal na konto prvé strelené góly v novom drese. „Spolu s mamou cestovali tri dni a samozrejme, že na cestu si zbalili len tie najnutnejšie veci. V rámci našich možností sme sa snažili Matvejovi pomôcť a zabezpečili sme mu kompletnú futbalovú výstroj, vrátane haloviek a kopačiek,“ uviedla riaditeľka ZŠ Lúčna Blažena Matisová.

V kolektíve prijali spolužiaci Matveja okamžite. Priateľský a milý chlapec sa snaží pochytiť, čo najviac zo slovenčiny, no problém nemá komunikovať napr. ani po anglicky. „Všetci sa mi snažia pomoc a aj vďaka tomu sa tu cítim príjemne. So spolužiakmi a spoluhráčmi som sa rýchlo zoznámil. Som rád, že môžem hrať futbal, lebo ma veľmi baví. Zo slovenčiny ešte nerozumiem všetko, ale učím sa nové slová a každý deň je to lepšie,“ zhrnul svoje dojmy Matvej.

Jeho nová triedna učiteľka Darina Ižovská ho pochválila, že je veľmi vnímavý a snaživý. „Matvej je veľmi kamarátsky. Do kolektívu zapadol ako keby bol s nami celý školský rok. Keďže moji žiaci v triede sa ruský jazyk neučia, vytlačili sme si niekoľko slovných spojení, aby sa aj oni naučili azbuku. Napr. sme napísali naše mená, Matvej ich prečítal a aj takto sme sa snažili, aby sa medzi nami cítil ako medzi priateľmi,“ dodala Darina Ižovská.

ZŠ Lúčna navštevuje aktuálne päť ukrajinských detí, ktorých rodičia podali prihlášku doplnenú o tlačivo odídenca, potvrdenie od lekára a potvrdenie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Ako uviedla riaditeľka Blažena Matisová, rodičia dostali aj prístup do systému Edupage, aby mali k dispozícii všetky informácie o vzdelávacom procese ich ratolestí. „Ukrajinské deti sa učia podľa nášho rozvrhu a s adaptáciou nemali problém. Ak je to potrebné, učitelia im po vyučovaní robia doučovanie zo slovenského jazyka. Našim žiakom sme vysvetlili, že do triedy s nimi budú chodiť aj ich ukrajinskí rovesníci a poprosili sme ich, aby im pomohli, ak budú čokoľvek potrebovať,“ doplnila B. Matisová.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!