DEDINA ROKA: Vo finále sú aj Benkovce, zaujať chcú príbehmi Benkovčanov

  • Obce
  • Dátum: 26.04.2023
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Dvanásť slovenských obcí. O prestížne národné ocenenie Dedina roka a zviditeľnenie na mape Slovenska sa uchádza aj obec Benkovce z vranovského okresu. O víťazovi rozhodne odborná porota koncom augusta. Okrem zisku finančných a vecných darov bude laureát reprezentovať Slovensko v boji o Európsku cenu obnovy dediny.

Dedinu roka vyhlasuje Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia od roku 2001. Už viac ako dve dekády je aj týmto spôsobom vyzdvihovaný vidiek a krása našich regiónov ako dôležitá a nezanedbateľná súčasť Slovenska. „Rád by som ocenil odvahu týchto dvanástich slovenských obcí, ktoré sa v tomto – pre obce mimoriadne – neľahkom období, rozhodli zapojiť sa a otvoriť sa verejnosti. Vysoká inflácia, likvidačná cena energií a ďalšie krízy sa  potrebujú vyvážiť niečím dobrým, ľudským a pozitívnym. A  účasť v Dedine roka tým nepochybne je, “ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý nad ocenením prevzal záštitu.

Dedina roka je výnimočným priestorom pre prezentáciu slovenských obcí, ktoré sa starajú nielen o svoje prostredie, ale aj o rozvoj vlastných tradícií a kultúry. Je tiež príležitosťou na nadviazanie nových kontaktov, výmenu skúseností, či inšpiráciu do ďalšieho rozvoja. Od vzniku národného ocenenia si takúto možnosť prezentácie nenechali ujsť desiatky slovenských obcí zo všetkých kútov Slovenska. V aktuálnom ročníku majú najsilnejšie zastúpenie obce zo Žilinského kraja, ktorých je takmer polovica (5), približne rovnako je zastúpený východ (3) aj západ krajiny (4).

Dedinu roka aj tento rok podporuje finančnými darmi spotrebné družstvo COOP Jednota Slovensko. „Sme hrdí, že môžeme podporovať projekt Dedina roka, ktorý pripomína obyvateľom Slovenska krásu a rozmanitosť slovenského vidieka. Zvučné mená obcí, ktoré sa prihlásili do tohto ročníka sú zárukou originality a tradičnej slovenskej kultúry. O to viac nás teší, že týmto spôsobom sa výnimočnosť slovenských obcí dostáva do popredia a laureát ocenenia môže reprezentovať Slovensko i na európskej úrovni,“ vyzdvihol význam projektu Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko.

Samotná prezentácia obcí v území bude prebiehať od mája do júna, pričom je dôležité zostaviť originálny, zaujímavý a inšpiratívny program. Súčasťou prezentácie by mali byť úspechy, či výnimočnosť danej obce v oblasti kultúry, tvorivosti obyvateľov, tradícii, hospodárenia, starostlivosti o životné prostredie, budovania spoluprác komunít i nadväzovanie partnerstiev. V Benkovciach, ktoré nominoval mikroregión Sedliská, by sa chceli zamerať na životné prostredie. Predstaviť chcú nielen pozitívne výsledky a prístup k odpadovému hospodárstvu, ale tiež víziu relaxu spojeného s aktívnym oddychom zameraným napr. na rybárstvo, či včelárstvo. „V prvom rade si však chceme dať záležať na predstavení našich ľudí, benkovskej tepny, a ich vzťahu k obci. Na životné príbehy našich Benkovčanov môžeme byť a sme hrdí, preto chceme ukázať, čo dávajú Benkovciam…, prečo žijú v Benkovciach…, čo pre nich Benkovce znamenajú, prečo sa do Benkoviec vracajú…,“ uviedla starostka obce Viera Pavlišková.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!