DEDINA ROKA: Benkovce robia Benkovcami ľudia a ich originálne príbehy

  • Obce
  • Dátum: 19.06.2023
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Obec Benkovce sa predstavila vo finále súťaže Dedina roka. Benkovčania ponúkli hodnotiacej komisii nielen príklady pozitívnej praxe. V prvom rade, najmä a predovšetkým bola hlavným motívom trojhodinovej prezentácie dobrosrdečnosť. Nech ste vstúpili kedykoľvek – na obecný úrad, do každého dvora, do každého domu.

Keď prechádzate Benkovcami, nemôže ujsť pozornosti zrevitalizovaný park, ktorého dominantou nie je len kostol sv. Imricha. Starostka obce Viera Pavlišková dala, počas krátkeho rozhovoru, do pozornosti z noviniek výstavbu 8-bytovej jednotky, ako prechodného bývania pre marginalizovanú rómsku komunitu, či zrekonštruovanú požiarnu zbrojnicu. „Ďalší úklon treba urobiť pred našimi desiatimi veriacimi chlapmi, ktorí na Verehovke postavili sedemmetrový kríž. Teraz spolu s ďalšími veriacimi stavajú z kameňa krížovú cestu, pričom na každom kameni budú vyobrazené jednotlivé výjavy,“ uviedla starostka Benkoviec Viera Pavlišková.

Pohľad na moderné Benkovce však nemusel byť samozrejmosťou! Obec totiž zápasila s finančnými problémami. Ich následky mohli byť fatálne. Spôsob, ako sa s nimi miestna samospráva a obecné zastupiteľstvo vysporiadali, predstavila V. Pavlišková ako príklad pozitívnej praxe. „Kvôli zadlženosti nám hrozila nútená správa. Spolupráca starostu a poslancov však viedla k tomu, že sme ju z 95% znížili na 31%. Myslím si, že je to obrovský pokrok a je sa z čoho učiť. Radi by sme boli príkladom aj pre ďalšie, menšie či väčšie obce,“ dodala V. Pavlišková.

Už pri zverejnení finálovej zostavy v rámci súťaže Dedina roka V. Pavlišková zdôraznila, že najvzácnejšou hodnotou sú obyvatelia. Vrátane rodákov, ktorí na svoju obec nikdy nezabudli a stále sa domov k vlastným koreňom vracajú. S rovnakou úctou to zopakovala aj pred hodnotiacou komisiou a médiami. „Chceme predstaviť výnimočnosť našich Benkovčanov. Naši ľudia sa takmer v každom dvore zaoberajú niečím originálnym,“ pripomenula V. Pavlišková.

Benkovce robia Benkovcami ľudia a ich príbehy. O šikovnosti domácich remeselníčok a remeselníkov spolu s rybármi sa mohli hostia presvedčiť počas prezentácie v kultúrnom dome. Z osobností určite nesmieme zabudnúť na Jána Nazada. Nielenže bol majstrom – rezbárom, ale patril medzi priekopníkov ultra behov. Práve na jeho počesť sa tento rok bežala obnovená Benkovská pätnástka.

Pozvanie sme prijali k rodine Zemanovcov. Do Prírodnej záhrady – oázy pre život a zdravie manželov Anny a Stanislava. „Našim cieľom bolo vytvoriť záhradu, ktorá by nám pripomínala prírodu ako si ju pamätáme z mladosti – zakvitnuté lúky, voda s rybkami, rakmi a žabkami, jašterice vyhrievajúce sa na kameňoch, vtáčiky v kríkoch, zeleninové záhony,“ citujeme ich vyznanie pre web prirodnazahrada.eu.

V jednom z najstarších domov v Benkovciach vítala folklórna skupina Konopianka. V krátkom ľudovom pásme s lúpaním fazule sa v kroji predstavila nielen Viera Pavlišková, ale aj jej kolegyne starostky Tovarného Kvetoslava Mižáková a Dlhého Klčova Ľubica Zubková. Pocit spolupatričnosti v samospráve znásobili svojou prítomnosťou starostka Vyšného Kazimíra Katarína Baranová či starostovia Sedlísk Matej Sabol, Ondavských Matiašoviec Martin Mika, Nižného Hrabovca Alojz Jonek, Hencoviec Matúš Tomáš a Žalobína Štefan Fečkovič. „Snažili sme sa ukázať, ako to kedysi na dedine žilo. Ľudia pracovali na poli a čo nestihli spracovať tam, dokončovali, či už v lete alebo v zime, po večeroch doma. My sme sa rozhodli pre lúpanie fazule. Popri tom sme si aj zaspievali pesničky, ktoré sa nám k tomu najviac hodili,“ dodal s úsmevom umelecký vedúci folklórnej skupiny Konopianka Milan Stanovčák.

Dedina roka je národným ocenením, ktorého posolstvom je zdôrazniť vidiek ako nezanedbateľnú súčasť Slovenska. Členka hodnotiacej komisie Mária Mojžišová zo Slovenskej agentúry životného prostredia ocenila, že starostovia obcí v spolupráci s poslancami obecných zastupiteľstiev a verejnosťou dokážu kreatívnym spôsobom upútať pozornosť na výnimočnosť svojej dediny. „Obce sa musia pasovať s viacerými výzvami. Od inflácie až po klimatické zmeny. O to viac oceňujeme, že starostovia dokážu hľadať a zavádzať inovatívne riešenia. Rovnako je však, a nielen pre nás, dôležité, aby sa mohli spoľahnúť na ochotu obyvateľov obce, na ich záujem a prístup riešiť, čo život prinesie, spolu ako komunita,“ pripomenula Mária Mojžišová.


Fotogaléria