Daniel Jenčko bude v novej sezóne pôsobiť vo švédskom Malmö RedHawks

  • hokej
  • Dátum: 30.08.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hokejový útočník Daniel Jenčko bude v najbližšej sezóne pôsobiť v organizácii Malmö Redhawks. 16-ročný Vranovčan, ktorý ako odchovanec trebišovského hokeja pôsobil v uplynulých troch sezónach v Michalovciach, potvrdil svoj talent aj na nedávnom turnaji reprezentačných výberov do 17 rokov vo Švajčiarsku.

Mladí športovci na Slovensku to v ostatných dvoch súťažných ročníkoch nemali ľahké. Opatrenia súvisiace s pandémiou spôsobenou ochorením COVID-19 totiž zasiahli mládežnícky hokej pod Tatrami  aj v minulej sezóne. Šťastie mali aspoň tí hráči, ktorí mohli absolvovať plnohodnotný tréningový proces. Ako napr. v extraligových Michalovciach, kde vytvorili tréningovú skupinu z hokejistov, ktorí boli v najvyššej súťaži menej vyťažovaní, doplnených o juniorov a dorastencov. Jej súčasťou bol aj Daniel Jenčko. „Samozrejme, trénujeme kvôli tomu, aby sme sa dokázali presadiť v majstrovskom zápase, no keďže situácia inú možnosť nedovolila, bol som rád aspoň za to, že som vôbec mohol trénovať a udržiavať sa v kondícii priamo na ľade,“ reagoval Daniel Jenčko.

Hoci zo spomínaných dôvodov neodohral medzi rovesníkmi ani jeden majstrovský zápas, predsa len sa dočkal v závere sezóny odmeny v podobe pozvánky pripojiť sa na dva týždne k projektu reprezentačnej „osemnástky“, ktorá hrá I. ligu seniorov. „Keď nám volali, vysvetlili nám, že sa zapojíme iba do tréningového procesu. Dvakrát do dňa sme trénovali na ľade a dvakrát v posilňovni. Pre mňa osobne to bola ďalšia zaujímavá skúsenosť, pretože všetko bolo zabezpečené adekvátne k reprezentačnej úrovni a pomohlo mi to nazbierať ďalšiu inšpiráciu,“ uviedol D. Jenčko.


Daniel Jenčko v drese slovenskej reprezentácie do 17 rokov. FOTO: Archív D. Jenčko.

16-ročný talent však nepodceňuje žiadny detail a intenzívne na sebe pracuje aj individuálne. Napr. v Košiciach spolupracuje s trénerom individuálnych zručností a zakladateľom Hockey Skills Clinic Alexandrom Valentínom, ktorý sa medzi sezónami venuje i dvojnásobnému víťazovi Stanley Cupu Erikovi Černákovi. Popri plnom tréningovom nasadení absolvoval D. Jenčko aj dva kempy so slovenskou reprezentáciou do 17 rokov, ktorú reprezentoval na nedávnom turnaji vo Švajčiarsku.

Zverenci trénera Romana Sýkoru sa predstavili proti Nemecku (4:1), Švajčiarsku (7:3), Česku (3:8) a USA (3:11). V prvých dvoch zápasoch nastupoval D. Jenčko v tretej formácii, no proti Švajčiarom a Čechom ho kouč presunul do nášho prvého útoku, kde hral s Romanom Kukumbergom, synom bývalého slovenského reprezentanta a Adamom Cedzom z Třinca. Rodák z Vranova nad Topľou na turnaji dvakrát skóroval a do štatistík si pripísal aj dve asistencie. „Riadny zápas som hral po roku a o to viac som bol rád, že som mohol absolvovať takúto konfrontáciu, dokonca na reprezentačnej akcii. Všetky štyri zápasy nám ukázali zrkadlo, kde sme a na čom musíme ešte popracovať. Napr. s USA sme prehrali 3:11, ale výsledok nezodpovedá tomu, ako sme hrali, lebo keď som znížil na 2:4, zápas sa zdal byť otvorený. Na medzinárodnej úrovni, a špeciálne pri Američanoch, však platí, že každú chybu, každé zaváhanie nekompromisne potrestajú, čo sa stalo aj nám,“ vysvetľoval D. Jenčko.


V štyroch zápasoch na turnaji vo Švajčiarsku strelil Daniel Jenčko dva góly a na ďalšie dva prihral. FOTO: Archív D. Jenčko.

Jeho hokejový program bol v auguste mimoriadne nabitý, lebo po Švajčiarsku nabral smer Švédsko, aby sa predstavil v kempe Malmö RedHawks. V klube mali o fanúšika Edmontonu Oillers záujem už dlhšiu dobu, preto ho kontaktovali cez agenta a pozvali na týždennú skúšku, na ktorej konci mu ponúkli trojročnú zmluvu. „V Malmö majú hráči vytvorené perfektné podmienky. Na tréningu ma zaujalo, v akom nasadení a s akou intenzitou všetci trénujú. Nechcem tým povedať, že na Slovensku sú hrošie tréningy, ale rozdiel je v tom, že tlak na seba vytvárajú už sami hráči. Hokej vnímajú inak a za každých okolností sa snažia vydať maximum,“ zdôraznil D. Jenčko.

D. Jenčko začne sezónu v dorasteneckej osemnástke. Zaujímavosťou je, že v tíme sú len dvaja legionári. Aj druhým zahraničným hráčom je Slovák, obranca Alex Čajkovič, mladší brat známejšieho Maxima. Vo Švédsku sa hrá základná časť v mládežníckych kategóriách v regiónoch a Malmö patrí v tom svojom, kde nastupujú proti Frölunde, Växjö, Brynäsu, HV71, či Linköpingu, medzi lídrov. „Švédski spoluhráči sa od začiatku ku mne správali priateľsky. Človeka to povzbudí, keď príde do neznámeho prostredia a všetci sa o neho zaujímajú. Tréneri boli veľmi komunikatívni a nikdy sa nezabudli opýtať, ako sa cítim. Začínať budem v osemnástke, ale budem sa snažiť, aby som dostal šancu odohrať pár zápasov aj za dvadsiatku. Švédska hokejová škola je jedna z najlepších v Európe a verím, že mi to pomôže rozvíjať sa ďalej,“ dodal D. Jenčko.

Danielovi s otcom Vladom škrtol plány Cristiano Ronaldo

Malmö RedHawks zažilo najslávnejšie časy v 90. rokoch minulého storočia, kedy získalo dva majstrovské tituly. Po vypadnutí do druhej najvyššej súťaže mu neskôr s návratom medzi elitu pomáhali Slováci Ľubomír Sekeráš s Radovanom Tomíkom. Dres červených jastrabov obliekal aj Rastislav Staňa. Mládežníckymi kategóriami v Malmö si prešiel tiež aktuálne obranca Washingtonu Capitals Martin Féhereváry.

Malmö je zároveň futbalovým mestom, pričom najslávnejším odchovancom domáceho FF je Zlatan Ibrahimovič. Keďže „nebeskí modrí“ oslavovali v minulej sezóne majstrovský titul, vybojovali si právo predstaviť sa v Lige majstrov, v ktorej sa postupne cez FC Riga, HJK Helsinki, Glasgow Rangers a Ludogorets Razgrad prebojovali do skupinovej fázy. V nej sa stretnú so Zenitom Petrohrad, Juventusom Turín a obhajcom trofeje Chelsea Londýn. „Naša hokejová aréna, kde trénujeme a budeme hrať zápasy, je vedľa futbalového štadióna. Keď v základnej skupine vyžrebovali k Malmö taliansky Juventus, hneď sme sa s otcom bavili o tom, že by sme sa išli pozrieť na Cristiana Ronalda. Keďže medzitým však prestúpil do Manchestru United, toto sa nám už nepodarí,“ nezaprel D. Jenčko s úsmevom, že pochádza z futbalovej rodiny.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!