Cyklojazda Medzilaborce – Stropkov a späť v premiére už túto nedeľu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Cyklojazdou, ktorá sa uskutoční v nedeľu 29. augusta na trase Medzilaborce – Stropkov a späť, chce Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš upozorniť odbornú, ale aj širokú verejnosť na to, že tento región má potenciál stať sa významnou cyklodestináciou. Ten by do územia mohol prilákať ekonomicky silnejšie obyvateľstvo, čo by pomohlo okresom, ktoré sú zaradené medzi najmenej rozvinuté.

Cieľom podujatia je tiež spopularizovanie cykloturistiky v tomto prihraničnom regióne s cieľom upriamiť pozornosť na možnosti jej rozvoja. „Zároveň chceme prezentovať dve nové atraktivity regiónu – expozíciu venovanú 1. svetovej vojne v Medzilaborciach a obnovenú kostolnú vežu v Stropkove. Podujatie bude tiež spojené s 15. výročím vzniku cykloklubu BaLTurS Medzilaborce,“ uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš Michaela Zdražilová.

Ide o nesúťažnú cyklojazdu bez spoločného štartu, ktorá je určená pre cyklistov nad 18 rokov. Realizovaná je s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Počet účastníkov je obmedzený. Jedna časť bude štartovať z Medzilaboriec do Stropkova, druhá zo Stropkova do Medzilaboriec. Dĺžka trasy predstavuje spolu 65 kilometrov a vedie po cestných komunikáciách. „Všetci sa stretneme na hlavnom programe v Medzilaborciach, kde nás čaká kultúrny program. Pre každého registrovaného účastníka je pripravené občerstvenie na trase a v cieli, medaila a drobné merkantily,“ vysvetlila M. Zdražilová. Dodáme, že v záverečnom žrebovaní môžu cyklisti získať aj zaujímavé vecné výhry, ako sú napr. cyklistické prilby, oblečenie, náradie a doplnky či hodnotnú poukážku.

Inšpiráciou pre zorganizovanie takéhoto podujatia v okrese Medzilaborce bola dlhodobo absentujúca realizácia oficiálneho cyklistického podujatia. Práve to priviedlo organizátorov k myšlienke uskutočniť cyklojazdu, ktorá môže prerásť do tradície. Ako M. Zdražilová poznamenala, do organizácie sa zapojilo množstvo subjektov, čo všetkých zainteresovaných presvedčilo o tom, že spájať sa pre dobrú vec má zmysel. „Máme za to, že Východné Karpaty sú nádherným územím, ktoré je potrebné viac spoznávať, a to aj zo sedla bicykla. Podľa našich informácií však okresom Medzilaborce prechádzajú len tri oficiálne cyklistické trasy – Po stopách príhod dobrého vojaka Švejka, Cyklochodník umenia a trasa Driečna – Pulawy. Podobne je na tom aj susedný okres, kde vlani pribudla nová zelená cyklotrasa spájajúca Stropkov so Svidníkom. Aj napriek snahe samospráv či iných záujmových organizácií je realizácia aktivít na podporu rozvoja cykloturistiky v regióne mnohokrát beh na dlhé trate, ktorý ovplyvňujú najmä nevysporiadané pozemky,“ doplnila M. Zdražilová.

Bližšie informácie o obnovenej kostolnej veži nájdete na tomto odkaze.

O novej expozícii venovanej prvej svetovej vojne sa viac dočítate na tomto odkaze.

Organizátormi podujatia sú Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš, mestá Medzilaborce a Stropkov, Chránená krajinná oblasť Východné Karpaty, Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, Cykloklub BaLTurS Medzilaborce, Miestna akčná skupina Laborec a TK Vertepy Medzilaborce.

Partnermi podujatia sú DP capital, s.r.o., Obec  Havaj, KAPPAX, s.r.o., mMMm Vlčie sirupy, MTBIKER, NO-TAK bike team Stropkov, o.z., OMIR s.r.o., Penzión Andy Medzilaborce, Strojlab, s.r.o.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!