COVID-19: Vranovskej nemocnici komplikujú situáciu nezodpovední pacienti

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Nemocnica Svet zdravia vo Vranove nad Topľou poskytuje kompletnú zdravotnú starostlivosť. Pozitívnou správou je, že klesá počet pacientov na COVID lôžkach, plus sa postupne vracajú z karantény do práce zdravotníci. Mementom však ostáva počet úmrtí, ako aj zhoršujúca sa epidemiologická situácia vo vranovskom okrese.

Situácia sa v súvislosti s novým koronavírusom vyvíja dynamicky. Dôkazom toho je aj Nemocnica Svet zdravia vo Vranove nad Topľou. Hektické sú predovšetkým ostatné dni, kedy pribudli v okrese nové ohniská, predovšetkým v Centre sociálnej starostlivosti Ametyst v Tovarnom a obci Zámutov. „Čísla aktualizujeme na dennej báze, niekedy aj dvakrát denne,“ vysvetľoval riaditeľ vranovskej nemocnice Eugen Lešo.

Aktuálne je na COVID lôžkach vo Vranove nad Topľou hospitalizovaných 20 pacientov, pričom zdravotný stav dvoch z nich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Nemocnica vyčlenila pre COVID pacientov na základe nariadenia ministra zdravotníctva 20 percent svojho lôžkového fondu, čo predstavuje 49 reprofilizovaných lôžok na COVID pracovisku a dve izolované lôžka na OAMIS s podporou umelej pľúcnej ventilácie. Celkovo nemocnica počas druhej vlny hospitalizovala od 16. októbra vyše 130 pacientov s potvrdeným koronavírusom. Deväťdesiat z nich sa však z ochorenia vyliečilo. „Doposiaľ vo vranovskej nemocnici, došlo, žiaľ, k úmrtiu celkovo 23 pacientov,  u ktorých bolo potvrdené ochorenie COVID-19. Šesť úmrtí nastalo za posledných 48 hodín. Zväčša išlo o pacientov vo vyššom veku s ďalšími ťažkými pridruženými ochoreniami,“ informoval E. Lešo.

Situácia vo vranovskej nemocnici je vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu v regióne stabilizovaná. Nemocnica poskytuje všetku zdravotnú starostlivosť. Svoju prevádzku má zachované každé nemocničné oddelenie, no vzhľadom na vytvorenie COVID pracoviska fungujú oddelenia v čiastočne obmedzenom režime. Nemocnica uskutočňuje aj plánované operácie, vzhľadom na epidemiologickú situáciu však vykonáva elektívu v redukovanom množstve. E. Lešo zároveň vysvetlil, že v prípade, ak by sa epidemiologická situácia ešte viac zdramatizovala, vedia zabezpečiť kontinuálnu zdravotnú starostlivosť manažmentom počtu lôžok, spoluprácou s oddeleniami iných nemocníc, či výpomocou externým zdravotníckym personálom. „V domácej karanténe je aktuálne 26 zamestnancov našej nemocnice. Za posledné dni sa situácia s ich počtom v karanténe výrazne zlepšila, ich počet od nedele 15. novembra klesol o takmer polovicu zo 48 na 26,“ doplnil E. Lešo.

Vranovská nemocnica robí maximum pre zachovanie svojej prevádzky a pre to, aby sa mohla postarať o všetkých svojich pacientov, vyzýva verejnosť k zodpovednosti pri dodržiavaní disciplíny a zodpovednom správaní. Denne vranovskú nemocnicu navštívi asi tisícka pacientov, ktorí potrebujú ošetrenie, no nie každý z nich pristupuje zodpovedne k noseniu rúška, či k poskytnutiu všetkých potrebných informácií o svojom zdravotnom stave alebo kontakte s infikovaniu osobou. „Často a opakovane musíme verejnosti pripomínať základné opatrenia, aby sme zaistili bezpečnosť pacientov i personálu. Rovnako sa často dozvieme podstatné informácie o zdravotnom stave pacienta neskoro. Situácia v okrese nie je priaznivá a veľa ľudí epidemiologické opatrenia vrátane nosenia rúšok v areáli, či v budove nemocnice podceňuje. Nemocnica prosí verejnosť o spoluprácu a súčinnosť, lebo bezpečnosť pacientov a nášho personálu dokážeme zaistiť najmä vďaka zodpovednému prístupu všetkých strán,“ prihovoril sa verejnosti E. Lešo.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!