ČIERNE NAD TOPĽOU: Dopravné ihrisko v záhrade škôlky prekvapí pointou

  • Obce
  • Dátum: 03.07.2023
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Originálne detské dopravné ihrisko v Čiernom nad Topľou. V záhrade miestnej materskej školy spojili na jednom mieste kreatívnou ideou odkaz na… Slanské vrchy s majestátnym Oblíkom. Unikátny Hanušovský viadukt s pokračujúcou železničnou traťou. Pôsobivý lom v Skrabskom. Prírodnú pamiatku Žipovské mŕtve rameno. Samozrejme, všetko prepája rieka Topľa a hravý pocitový chodník.

Keď sme sa na úvod opýtali starostu Čierneho nad Topľou Vladislava Dvorjaka ako to vyzeralo v záhrade materskej školy pred realizáciou projektu „Spoznaj svoj kraj na dlani“, usmial sa. „Ako keď sa materská škola postaví v 70-rokoch minulého storočia.“ Prvky na detskom ihrisku mali najlepšie roky za sebou. Nevyhovovali súčasným normám, chýbali im certifikáty, ktoré sa logicky ani nedali získať. Jednoducho, nič použiteľné.

Veľkorysý priestor však ponúkal zaujímavé možnosti. Vladislav Dvorjak predstavu mal. Dopravné ihrisko. Ďalším dôležitým hráčom v tomto príbehu je Miestna akčná skupina (MAS) Slanské vrchy – Topľa. „Keď som bol na MAS-ke predstaviť moju myšlienku výstavby dopravného ihriska, dostalo sa mi odpovede – fajn, ale skúste tomu dať pridanú hodnotu, vymyslieť niečo iné, niečo ešte k tomu,“ vysvetľoval J. Dvorjak.


Deti z materskej školy si nové dopravné ihrisko hneď aj vyskúšali. FOTO: Imrich Makó.

Jeho kroky viedli za Vladimírom Vagaským do štúdia záhradnej a krajinnej architektúry GART ART. Nápad predstaviť združenie obcí mikroregiónu Búčky premenili v praxi do dokonalej podoby. Každá z obcí – Čierne nad Topľou, Vyšný Žipov, Petkovce, Zlatník, Skrabské – má nielen odkaz v podobe tabule, ale súčasťou dopravného ihriska sú taktiež prírodné, či technické dominanty v ich okolí. „Ešte sme nemali dopravné ihrisko schválené a už som sa jeho návrhom chválil,“ neskrýval dobrý pocit s úsmevom V. Dvorjak.

Výstavba trvala šesť mesiacov. Ak by jej priebeh nekomplikovalo počasie, dopravné ihrisko by otvorili symbolicky 1. júna na Deň detí. Ako sa však hovorí, koniec dobrý, všetko dobré a v tomto prípade sa dielo podarilo. Aj s pridanou hodnotou. „Mám pocit, že hrdosť k regiónu, v ktorom žijeme, sa vytráca. A pritom máme byť na čo hrdí! Povedali sme si, tak to teda ukážme. O to viac som rád, že pozitívny vzťah k rodnému kraju budeme môcť budovať takýmto spôsobom už u detí,“ reagoval V. Dvorjak.


Napr. lom v Skrabskom symbolizuje táto skalka. FOTO: Imrich Makó.

Pridaná hodnota. Do tretice. Riaditeľka Materskej školy v Čiernom nad Topľou Anna Husivargová ocenila nielen to, že deti sa budú učiť pravidlám cestnej premávky. „Všetky deti nebudú môcť byť v priestore dopravného ihriska naraz, rovnako sa budú musieť podeliť o kolobežku, či odrážadlo. Vďaka tomu sa naučia spolupatričnosti a prosociálnemu správaniu. Ihrisko určite využijeme aj na enviro výchovu. Spolu s našimi škôlkarmi budeme pomáhať pri starostlivosti o sadenice alebo vyhľadávať chrobáčiky v tráve tak, ako sme to robili bežne i doteraz,“ uviedla Anna Husivargová.

Za necelú hodinu počas slávnostného otvorenia dopravného ihriska sa nedalo nevšimnúť si, že v Čiernom nad Topľou tvorivosťou a inšpiráciami nešetria. Niet pochýb, že jeho pointa v podobe prezentácie susedných obcí a ich okolia presiahne hranice materskej školy. „Deti doma povedia – v škôlke sme si čítali (napr.) o Oblíku, poďme tam. Nebránime sa ani tomu, aby sme si v spolupráci s našim zriaďovateľom a rodičmi prešli všetky dominanty aj počas školských výletov,“ dodala A. Husivargová.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!