Christianica: Viera v Boha pre nás predstavuje kotvu a oporu v živote

redakcia@vranovske.sk
Autor

Kresťanská kapela Christianica z Čierneho nad Topľou spojila partiu mladých ľudí s rovnakými hodnotami, aj hudobným vkusom. S jej členmi sa o histórii, ale i plánoch do budúcnosti porozprávala Alexandra Eštoková.

* Predstavte našim čitateľom členov skupiny. V akej zostave hráte?

– Frontmanom kapely je Rasťo Kachman, ktorý sa strieda v speve a hre na gitare s Danielom Mattom, ktorý je hlavný rečník kapely. O klávesy a vokály sa stará Stano Kachman, na basu hrá Bohuš Kachman a na bicie alebo cajon Daniel Dargaj. Často s nami ešte hrá aj Ondrej Kachman a Anička Kachmanová. Príležitostne aj iní. Ako ste si už asi všimli, všetci sme bližšia, či vzdialenejšia rodina.

* Prečo ste zvolili názov Christianica?

– Názov Christianica je kombináciou dvoch slov. „Christ“ má evokovať spojenie s kresťanstvom a zvyšok názvu sa nápadne podobá na názov skupiny Metallica, čo súvisí s obľúbeným žánrom takmer všetkých členov kapely.

* Kedy, kde a za akých podmienok vznikla táto kapela a kto bol hlavným iniciátorom?

– Bolo to vlastne v roku 2013, kedy Rasťo a Bohuš dostali nápad vytvoriť nejaké hudobné zoskupenie a keďže sme viacerí vedeli hrať aspoň na nejaký nástroj, postupne sa z nás stala plnohodnotná kapela.

* Pri zrode kresťanských kapiel často stoja aj kňazi. Ako to bolo vo vašom prípade, zohrával aj pri vašom vzniku kňaz nejakú úlohu?

– V našom prípade to bol skôr otec jedného z členov, ktorý sa za nás zaručil v našom zbore.

* Vniesol niekto nejaký štýl hudby zo svojho súkromného života do kapely?

– Keďže máme radi rockovú hudbu, odzrkadlilo sa to aj v našom štýle hrania. Hlavne na začiatku nášho pôsobenia musela mať každá skladba poriadne gitarové sólo.

* Venujete sa výhradne kresťanskej hudbe?

– Oficiálne áno, ale hrali sme napríklad aj ľudovky a popové piesne na oslave narodenín.

* Má podľa Vás kresťanská kapela šancu osloviť neveriacich ľudí?

– Určite má a to je aj náš zámer. Dôležité je, aby texty piesní, ktoré hráme, obsahovali nejakú zrozumiteľnú správu aj pre neveriacich ľudí.

* Hrávate aj na nekresťanských akciách?

– Ako sme už spomínali, hrali sme na oslave narodenín. Tiež si spolu radi zahráme aj niekde pri ohni na opekačke, keďže sme už zohratá partia.

* Čo pre vás znamená viera v Boha?

– Určite predstavuje nejakú kotvu a oporu v našom živote a hlavný smer, ktorým by sa mal náš život uberať.

* Ako sa pripravujete na vystúpenia? Mávate skúšky? Ak áno, ako často?

– Pred každým vystúpením mávame dve až tri skúšky, no občas nás zastihne aj nečakaná situácia a vtedy už nie je čas cvičiť.

* Spomeniete si na vaše začiatky?

– Pri našich začiatkoch sme sa hlavne snažili dostať na určitú technickú úroveň, aby nás ľudia vôbec vydržali počúvať. Trénovali sme oveľa viac ako v súčasnosti. Teraz sa skôr snažíme nacvičovať stále nové piesne a hudobne sa už neposúvame tak rýchlo ako niekedy.

* Na akých zaujímavých miestach ste už vystupovali, u nás aj v zahraničí?

– Čo sa týka Slovenska, často hráme v Prešove alebo Vranove, ale chodíme aj do menších obcí po celom východnom Slovensku. Zo zahraničia sme si mali možnosť zahrať v Budapešti, Bekešskej čabe a v nemeckom Weimare, kde sme strávili viac dní a veľmi radi na nich spomíname.

* Na akú udalosť alebo okamih spomínate najradšej?

– Jednou z udalostí je napríklad náš vianočný koncert v kostole vo Vyšnom Žipove, ktorý mal prekvapivo vysokú účasť a vládla tam veľmi príjemná atmosféra.

* Máte medzi domácimi alebo zahraničnými interpretmi nejaký vzor?

– Z domácich skupín je to Espé, Hmla, Heartbeat alebo Timothy. Zo zahraničných napríklad Rend Collective.

* Ako sa cítite na pódiu? Kto je najväčší trémista a kto zas úplný pohoďák?

– K najväčšiemu trémistovi sa priznáva basák Bohuš, no takisto aj spevák Rasťo by o tom vedel povedať svoje. Nie je to tak však stále. Na niektorých vystúpeniach máme všetci členovia veľmi dobrý pocit na pódiu, k čomu pomôže napríklad aj dobré ozvučenie.

* Trávite spolu čas aj pri iných aktivitách, okrem kapely?

– Áno, stretávame sa tiež na spoločných mládežiach, táboroch a pri rôznych športových aktivitách, ako napríklad volejbal.

* Fungovanie kapely si vyžaduje aj určitú materiálnu podporu. Ako to zabezpečujete z tohto hľadiska?

– Prvotnú finančnú injekciu sme dostali od nášho zboru a mohli sme tak nakúpiť základnú aparatúru, bicie a mikrofóny. Odvtedy fungujeme z toho, čo sa vyzbiera na našich vystúpeniach a niekedy nám ľudia prispejú aj prostredníctvom ofery v kostole.

* Tvoríte aj niečo vlastné?

– Máme rozpracované nejaké vlastné skladby, no je otázka, kedy ich začneme prezentovať aj na verejnosti. Zatiaľ hráme iba prevzaté piesne, ktorým však dodávame naše vlastné cítenie a štýl.

* Chceli by ste niečo vylepšiť, čo sa týka štýlu hrania, alebo aj iných vecí?

– Dalo by sa popracovať na presnosti hrania. Veľmi dôležité je vedieť udržať tempo a „nekolísať“ počas skladby. Celkovo by sme mohli zlepšiť aj našu prezentáciu na pódiu.

* Dá sa prehĺbiť vzťah s Bohom práve účasťou v kresťanskej kapele?

– Určite dá, pretože človek trávi čas pri týchto piesňach a zamýšľa sa aj nad ich textami.

* V súčasnosti má mnoho mladých ľudí blízky vzťah k hudbe. Myslíte si, že chvály sú dobrým prostriedkom ako priviesť mladých bližšie k Bohu?

– V dnešnej dobe veľa ľudí počúva napríklad rap, pretože sa im texty v tomto žánri zdajú pravdivé, zo života. A takisto, ak sa v kresťanskej hudbe pridá dôraz na kvalitný a zrozumiteľný text, je to cesta akou priviesť aj mladých ľudí k Bohu.

* Ako vás zasiahla súčasná pandemická situácia?

– Prišli sme o niekoľko možností, keďže sa zrušilo zopár dohodnutých vystúpení. Tiež sme sa kvôli tomu stretávali menej na skúškach. Veríme však, že ďalší rok to všetko dobehneme.

* Ako sa počas tejto situácie udržiavate v tempe a čo vás najbližšie čaká?

– Najbližšie budeme hrať na Vianoce u nás v Čiernom nad Topľou a vo Vyšnom Žipove, na čo sme sa už začali aj pripravovať. Prišla tiež ponuka na nahrávanie online koncertu, tak dúfame, že sa to stihne ešte tohto roku. Pracujeme aj na mládežníckych službách Božích, ktoré budú tiež počas sviatkov.

* Keď sa obzriete za rokom 2020, zhodnoťte, čo vám v rámci kapely dal a čo vzal?

– Vzal nám veľa príležitostí prezentovať sa, no zároveň otestoval našu odhodlanosť a vôľu znovu sa stretnúť po dlhšom čase.

* Čo chcete v hudbe dosiahnuť a aká je vízia vašej kapely? 

– Našim snom je nahrať CD, na ktorom sme už síce začali pracovať, no stále mu nevenujeme dostatok času. Bolo by skvelé, ak by sme takto zvečnili naše doterajšie úsilie a zanechali odkaz budúcej generácii.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!