Charitatívny projekt NA BAJKU ONKODEŤOM našiel podporu aj vo Vranove

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Občianske združenie Spoločnosť detskej onkológie Košice spojilo cyklistov na východnom Slovensku, ktorí sa prostredníctvom projektu NA BAJKU ONKODEŤOM rozhodli pomôcť detským onkologickým pacientom. Do tejto charitatívnej akcie sa zapojili aj mesto Vranov nad Topľou, vranovskí cyklisti z Bike Teamu Vranov nad Topľou a Základná škola Bernolákova, ktorá pre športovcov so srdcom na správnom mieste pripravila aj občerstvenie. 

OZ Spoločnosť detskej onkológie Košice spája rodičov, rodiny, priateľov a všetkých tých, ktorým nie je osud onkologicky chorých detí ľahostajný. Prostredníctvom fenoménu, akým bicyklovanie bezpochyby je, pomáhajú nielen v boji proti rakovine ako takej, ale aj proti predsudkom, že je to smrteľná choroba, ktorá pre malých pacientov znamená konečný stav. Do projektu NA BAJKU ONKODEŤOM sa mohli zapojiť všetci, ktorí radi bicyklujú a ešte radšej pomáhajú. Formou zbierok podporujú túto charitatívnu myšlienku pozdĺž celej trasy mestá, obce, firmy, dobrovoľnícke skupiny a jednotlivci. „Zdolávaním kilometrov na bicykloch sa snažíme podporiť detských onkologických pacientov, ktorí potrebujú najviac síl, aby sa dostali z najťažších chorôb. Určite aj oni by radi vysadli na bicykle a previezli sa s nami, no ich zdravotný stav im to nedovolí, preto i takto bojujeme za ich sny, z ktorých najväčším je, aby boli zdraví. Rakovina je nielen zákerná choroba, ale navyše liečba si vyžaduje obrovské množstvo finančných prostriedkov. Vďaka finančnej podpore, ktorej sa nám dostáva počas etáp, sa budeme snažiť zvýšiť štandard liečby akoukoľvek formou, ktorú budú detskí pacienti v danom momente potrebovať,“ uviedol prezident OZ Spoločnosť detskej onkológie Košice Martin Mušinský. 

Tohtoročná tour NA BAJKU ONKODEŤOM má päť etáp, v rámci ktorých najazdia cyklisti spolu úctyhodných 585 kilometrov! Charitatívna jazda odštartovala v utorok v Stakčíne s cieľom vo Svidníku. Medzizastávkou bol Vranov nad Topľou, kde organizátorom podujatia odovzdali symbolické šeky za zamestnancov mestského úradu primátor Ján Ragan, za ZŠ Bernolákova riaditeľ Marek Cerula a za vranovských bikerov Jozef Jakubek. „Okrem toho, že vo vestibule máme nástenku k tomuto projektu, s deťmi o onkologických ochoreniach aj hovoríme. Keď sa ochorenie včas podchytí, nemusí byť až tak závažné, a už vôbec nie smrteľné. Keďže sa stretávame s tým, že i naši žiaci sú onkologickými pacientmi, možnosť zapojiť sa do tohto charitatívneho podujatia sme prijali ako naplnenie nášho poslania pomáhať iným. Dôležité je uvedomiť si, aby sa deťom, aj ich rodičom dostávalo od nás morálnej podpory a tiež finančnej pomoci. Keďže úlohou základnej školy je vzdelávať, inšpirovať a viesť deti správnym smerom, chceli sme našim žiakom ukázať, že spolupatričnosť a empatia sú v živote každého z nás veľmi dôležité,“ pripomenul riaditeľ ZŠ Bernolákova Marek Cerula, ktorý sa spolu s Jozefom Jakubekom a jeho rodinkou pridali k pelotónu smerom na Domašu. 

FOTOGALÉRIA: 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!