CFT ACADEMY je v TOP forme, pripravuje medzinárodný projekt

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

CFT ACADEMY je opäť v TOP forme! Poďakovaním pre hráčky, hráčov, rodičov a trénerov za ďalšiu sezónu, v tomto prípade prvú „pokovidovú“, bol CFT FAMILY DAY.

Futbal je fenomén. Napriek tomu, že si prešiel počas pandémie náročným obdobím, v CFT ACADEMY sa nikdy výziev nebáli a rovnako sa postavili k situácii, ktorá zamávala športom, aj spoločnosťou.

Hoci museli prepnúť do módu stojacom viac na improvizácii, v momente, ako bol možný reštart, dupli opäť na plyn. Dôležitým momentom rovnako bolo, keď počasie dovolilo vyjsť z hál a telocviční. Ako zdôraznil riaditeľ CFT ACADEMY Daniel Štuller, po dvoch rokoch obmedzení bolo zážitkom opäť organizovať turnaje na trávnatých ihriskách, a to nielen v rámci SaganSport ligy, na ktorých sa počas víkendov predstavilo vždy viac ako 40 tímov. „Kovidová doba nám ukázala aj charakter hráčov. Tí, ktorí pracovali doma na dvore alebo doslova v obývačke, výkonnostne poskočili. Musím však férovo priznať, že on line tréningy vyčerpávali aj nás trénerov, preto sme dnes šťastní, že sme sa vrátili k možnostiam športovať bez obmedzení. Za našu akadémiu môžem povedať, že sme u detí videli hlad po futbale a ich počet v našich centrách narástol,“ dodal s pozitívnym tónom v hlase prezident CFT ACADEMY Daniel Štuller.

Výkladnou skriňou CFT ACADEMY je spolupráca s MFK Vranov a Základnou školou Lúčna vo Vranove nad Topľou. Na školskej úrovni postúpili historicky v jednej sezóne na finálové turnaje futbalové nádeje v kategórii mladších žiačok, mladších žiakov a príbeh dievčat – futbalistiek, ktoré získali titul florbalových šampiónok, obletel celé Slovensko.

Na klubovej úrovni skončili výbery MFK v kategórii U-12 a U-13 na 2. mieste. Kategória U-15, ktorej hráči sú prvými „absolventmi“ CFT ACADEMY, postúpila do nadstavby, kde skončila ôsma, no body brala napr. proti druhým Košiciam alebo tretiemu Prešovu. V prípade futbalových nádejí Vranova sa nebavíme iba o kolektívnych úspechoch…

Hráčky a hráči sú dnes neoddeliteľnou súčasťou nielen regionálnych výberov, ale aj slovenských mládežníckych reprezentácií. V kategórii U-15 má miesto v strede obrany Maximilán Smolko. V rovnakej kategórii si štarty v najcennejšom drese pripísali na konto Melánia Glodová a Šarlota Kundravá. Na svoju príležitosť ako členky širšieho kádra čakajú Laura Bindasová s Annou Sophie Hierzerovou. „Práve tu sa pekne ukázala spolupráca CFT – MFK – ZŠ Lúčna, pretože aj cez kovid sme mohli pracovať v rámci športových tried počas vyučovania na hodinách športovej prípravy. Vďaka tomu sme nestagnovali, čo je najmä pri tak mladých hráčoch mimoriadne dôležité. Na druhej strane stále hovorím, že sú to len čiastočné úspechy. To, že sme v tabuľkách na popredných miestach alebo máme vynikajúce skóre síce svedčí o tom, že to asi robíme dobre, ale na výsledok si musíme počkať, pričom pod výsledkom mám na mysli, že sa hráči budú raz futbalom profesionálne živiť,“ pripomenul D. Štuller.

O futbale platí, že je vo svojej podstate jednoduchý, ak na ihrisku fungujú všetky zložité veci, ktoré hráčom dovoľujú v zlomových situáciách dominovať rozdielovým spôsobom. V tomto smere má CFT ACADEMY jasnú filozofiu, a čo je ešte podstatnejšie, vizionársky ju ďalej vyvíja do nových inovácií pri práci s mládežou. „Stále sa snažíme, aby črty našej DNA dievčatá a chlapci prezentovali v každom zápase. Samozrejme, ak sa bavíme o kategóriách podľa veku, postupne prichádza taktická nadstavba. Z toho dôvodu sa aj my tréneri snažíme neustále vzdelávať. Pri najmladších ročníkoch sa nám osvedčil model Coerver, ale zároveň na neho postupne nadväzujeme princípmi Hernej inteligencie, preto mám pocit, že sme ešte stále neukázali všetko, čoho sme schopní,“ zdôraznil D. Štuller.

V CFT ACADEMY si vždy dávali záležať na spolupráci, ktorá je základným pilierom celej akadémie, čo ukážkovo vidieť pri projekte vlastnej SaganSport ligy. Dnes sú na stole kontúry medzinárodnej spolupráce s partnermi v Poľsku, Maďarsku, či Rumunska. „Na Fair play cupe sme mali rumunský tím, ktorého trénerov naša vízia zaujala. Ak si uvedomíme, že cesta do Rumunska trvá niečo cez dve hodiny, pre nás je to zaujímavá myšlienka na spoluprácu. Geograficky máme skvelú polohu, tak prečo ju nevyužiť? Našim plánom je, aby sme sa takto medzinárodne konfrontovali celoročne, preto si prajem a verím, že sa nám s našimi partnermi podarí dotiahnuť detaily, aby sme popri nich mohli ťahať vyššie aj naše deti,“ načrtol D. Štuller.

CFT FAMILY DAY bol reklamou na zábavu

Futbal je zábava. Jeho podstatou je baviť sa a zabávať. V dokonalej podobe túto filozofiu demonštruje CFT FAMILY DAY, ktorý sa už druhý rok po sebe konal na letnom kúpalisku AquaBoom vo Vranove nad Topľou.

Počas celého dňa je otázkou – Kam skôr skočiť? Na susednom štadióne MFK Vranov hrajú svoj turnaj rodičia, v areáli kúpaliska sa varí guľáš, k dispozícii sú ihriská pre plážový volejbal a futbal, plus množstvo atrakcií ako penová šou, skákacie hrady, „vodný futbal“, či play station zóna.

„Počas sezóny máme množstvo turnajov, zápasov, tréningov, preto sme presvedčení, že sa patrí, aby sa stretli aj takto bez povinností. CFT FAMILY DAY je našim každoročným poďakovaním deťom, ich rodičom a trénerom. Ako sme sa bavili, naša spoločnosť si prešla neľahkým obdobím a my si vážime, že aj naďalej vnímame dôveru a podporu, za čo sme naozaj veľmi vďační,“ uviedol Daniel Štuller.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!