Bystré zvládlo postupovú misiu, hrdinom 8-gólovej prestrelky Peter Lupčo

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

OFK Tatran Bystré sa vracia do druhej najvyššej krajskej súťaže. Po 10 sezónach. Partia okolo kapitána Lukáša Pivovarníka potvrdila prvenstvo v súťaži a postup na pôde Dlhého nad Cirochou!

Pre Bystré sa v Dlhom nad Cirochou rátalo iba víťazstvo. Nie je podstatné, kto mal viac v držaní loptu, či vyloženejšie príležitosti. V hre bolo priveľa na to, aby sa filozofovalo o čomkoľvek, čo patrí k bežnému zápasu. Toto totiž bežný zápas nebol.

Hovorí sa, že posledný krok býva najťažší. Náhradný scenár na reparát už neexistuje a zodpovednosť vie byť poriadna mrcha. Hráči Bystrého však s touto výzvou naložili futbalovo chlapsky. Presne tak, ako to bolo pre zverencov dvojice trénerov Petra Ivana a Petra Šandreja charakteristické počas celej sezóny. Trpezlivo kráčali za svojim cieľom a zaslúžene sa dočkali.

Bystré delilo od postupu do druhej najvyššej krajskej súťaže 90 minút a jeden rozdielový gól. Samozrejme, platilo to len pre prípad, ak by hostia chceli mať osud vo vlastných rukách. Jasne, že chceli! A do vlastných rúk ho chytili vďaka Petrovi Lupčovi.

Keď v úvode trafil nechytateľne z priameho kopu 43-ročný Martin Makovec, začal dianie na hracej ploche režírovať stredopoliar hostí. Najskôr narysoval kolmicu pre Adama Tkáča a o pár minút premenil pokutový kop nariadený za ruku po jeho strele. Keď Dlhé vyrovnalo z ďalšieho pokutového kopu, potvrdil okamžite pozíciu najlepšieho strelca Lukáš Žipaj.


Peter Lupčo premieňa prvý pokutový kop. FOTO: Imrich Makó.

V úvode druhého polčasu nepremenilo Bystré v priebehu piatich minút tri tutovky. V momente ako hlavný rozhodca Erik Anguš ukázal po faule na Mareka Matkobiša tretíkrát na biely bod, loptu si vzal Peter Lupčo a so stoickým pokojom pridal štvrtý gól. V závere ešte nabil Adamovi Tkáčovi a, inak po korektnom priebehu, bolo vymaľované… „V šatni sme si hovorili, že tento zápas berieme ako každý iný, ktorý sme chceli doteraz vyhrať. Myslím si, že sme k nemu pristúpili dobre, škoda len našich nevyužitých šancí (Dlhé zachránilo dvakrát brvno a raz žrď, pozn. red.). Som však rád za celé mužstvo, lebo toto stretnutie sme odmakali tak, ako sme potrebovali. Dali sme do toho všetko, a to nielen dnes, kedy sme potvrdili rolu favorita a definitívne spečatili náš postup,“ hodnotil Peter Lupčo.

TJ Družstevník Dlhé nad Cirochou – OFK Tatran Bystré 3:5 (2:3)

Góly: 3. Makovec, 40. Čopik z PK, 88. Čopik z PK – 10. Tkáč, 26. Lupčo z PK, 45. Žipaj, 52. Lupčo z PK, 80. Tkáč.

ŽK: 36. Kmec, 52. Gnip, 87. Čopik – 24. Turcovský.

Zostava Dlhé nad Cirochou: Taňkoš – Čopik, P. Krivjanský, Dzurko, Milčík, Juraj Krivjanský (76. Jakub Krijanský), Gnip, L. Piškanin (71. Harvilko), Ryľak, Kmec (46. Jahnička), Makovec.

Zostava Bystré: Paluba – Ľ. Jankovič, Feč, L. Pivovarník (73. Hatala), Jozef Pivovarník (67. Soták), Komár, Turcovský (53. M. Jankovič), Lupčo, Matkobiš (73. P. Pivovarník), Tkáč, Žipaj.

Napriek tomu, že pre futbalovú verejnosť patril Tatran medzi najväčších favoritov na postup, k čomu ho predurčovala kvalita kádra, v klube ostávali pevnými nohami na zemi. Kým mnohí básnia o koncepčnej práci, v Bystrom na ňu trénerský tandem mal vytvorené podmienky. Súčasný káder sa začal kreovať ešte pred začiatkom jarnej časti počas predchádzajúcej sezóny. Peter Ivan a Peter Šandrej dostali od klubových funkcionárov priestor na to, aby mohli rozpracovať svoju filozofiu herne, aj personálne hráčsky a ich rukopis priniesol výsledok. Pritom treba zdôrazniť, že pozícia na čele tabuľky bola nadupaná a každé zaváhanie z pozície postavenia v nej bolelo. Pre Bystré však platí, že si sadla chémia medzi trénermi, medzi trénermi a hráčmi, ako aj medzi hráčmi samotnými. Spolu potvrdili nielen futbalovú kvalitu, ale aj mentálnu silu, lebo ustáli momenty, kedy sa pred nich tlačili súperi a v jari predviedli spanilú jazdu.


Rituál so šampanským nemohol chýbať! FOTO: Imrich Makó.

Pripomenieme, že do jarnej časti vstupovalo Bystré zo 4. miesta so 4-bodovou stratou na lídra zo Zámutova. Výsledky v rámci „zimnej“ prípravy neboli ideálne, ale realizačný tím nepanikáril. Pretože vedel, čo robí. Vo futbale sa nepočíta umelecký dojem z exhibícií, kde nejde o body. Keďže prišlo na lámanie chleba, mužstvo šľapalo! V Kamenici nad Cirochou ešte ratoval Ľubo Jankovič remízu v poslednej minúte, ale potom už prišla šou, počas ktorej mužstvo 12-krát vyhralo a len v jednom prípade odchádzalo z trávnika bez bodov, pričom pri jednom kontumačnom víťazstve s Borovom v siedmich dueloch neinkasovalo! Kým v mnohých prípadoch by slová o partii mohli v takýchto euforických chvíľach vyznieť ako fráza, pre kabínu Bystrého to fráza nebola. Práve slávne „jeden za všetkých – všetci za jedného“ bolo kľúčovým tmelom, vďaka ktorému sa súperom nepodarilo medzi hráčov vraziť klin, ktorý by vnútil tímu iný, ako postupový smer. „Mužstvo sme s Peťom Šandrejom prebrali pred rokom a pol, kedy sme sa potrebovali v súťaži zachrániť, čo sa nám v ťažkých zápasoch podarilo. To nás utvrdilo v tom, že už vtedy mal káder svoju silu, preto sme si hneď v ďalšej sezóne dali ako cieľ postup. Dnes sa môžeme tešiť aj vďaka tomu, že sme počas celého súťažného ročníka zvládli ťažké a náročné zápasy. Naša sila bola postavená na kolektíve a zároveň futbalových osobnostiach ako Tomár Komár, Michal Turcovský, Peter Lupčo, pomôcť Bystrému sa vrátili bratia Jankovičovci, kus roboty odviedli všetci Pivovarníkovci a takto by som mohol prechádzať meno po mene. Tento úspech nebol o realizačnom tíme, ale o týchto chlapcoch, ktorí chceli vyhrať titul pre Bystré,“ reagoval tréner OFK Tatran Bystré Peter Ivan.


Prezident klubu Štefan Sabol sa mohol s každou pribúdajúcou minútou usmievať spokojnejšie a spokojnejšie. FOTO: Imrich Makó.

Hovorí sa, že po boji každý generál. Ale na úspech to nestačí. V Bystrom mali šťastie na „generála“ Štefana Sabola, ktorý budoval víziu. Prezident OFK Tatran Bystré stavil na mladých progresívnych trénerov, pre tím zabezpečil zázemie, vrátane kľúčového „detailu“, kedy „domácim“ hráčom pomáhal získať aj zamestnanie. Spočítané, podčiarknuté, funkcionárom pod jeho vedením sa podarilo klub stabilizovať po každej stránke a kabína sa im odmenila postupom. „Moje bezprostredné pocity sú neskutočné a priznám sa, že som dojatý. Chlapcom som veril, lebo aj napriek zraneniam, ktoré sa nám nevyhýbali, bojovali jeden za druhého. Za zlomový súboj v jari považujem zápas v Zámutove, lebo sme vedeli, že keď ho zvládneme, budeme mať veľkú šancu postúpiť. Po každom stretnutí som cítil, že chlapci chcú bojovať za klub, za Bystré! Súťaž bola maximálne vyrovnaná a otvorená do posledného kola, ale hráči ukázali obrovskú vôľu a charakter,“ zdôraznil prezident OFK Tatran Bystré Štefan Sabol.

Spomienka a víťazstvo pre Jozefa Andreka!

OFK Tatran Bystré zdobila počas celej sezóny pokora. A výnimkou nebol posledný zápas v Dlhom nad Cirochou. Vo chvíli, kedy by sa na jazyk mohli tisnúť veľkolepé vyhlásenia, prezident Štefan Sabol, ani tréner Peter Ivan nezabudli na osobnosť futbalu v Bystrom – nebohého Jozefa Andreka.

Keď som už odťahoval diktafón od Petra Ivana, zastavil moju ruku. Aby mohol ešte dodať! Lebo chcel ešte dodať! „Toto víťazstvo v súťaži by som chcel venovať hore do neba. Jožkovi Andrekovi, pre ktorého sme chceli vyhrať súťaž už skôr! Jožko, toto prvenstvo je aj pre Teba!“

Na priateľa nezabudol ani Štefan Sabol. „Funkciu prezidenta klubu som prebral po nebohom kamarátovi Jožkovi Andrekovi. Nechceli sme len postúpiť, ale chceli sme súťaž vyhrať a motiváciou pre nás bol aj Jožko. Bystré si zaslúži hrať vyššiu ligu a ak by tu bol Jožko s nami, veľmi by sa tešil,“ uviedol prezident OFK Tatran Bystré.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!