BUKÓZA Holding, a.s. vyrába v plnej prevádzke. Fabrika v Hencovciach plánuje do dekarbonizácie investovať 180 mil. eur, žiadosť o dotáciu už podala. Majiteľ Roman Staněk sa vyjadril aj k zápachu, na ktorý sa v ostatných dňoch sťažujú obyvatelia obcí v okolí.
Po prebratí investičnou skupinou RIQ Investments spustila BUKÓZA Holding, a.s. skúšobnú prevádzku koncom júla. S ostrou prevádzkou začala v auguste. „Spoločnosť začína normálne fungovať. Pokiaľ budú priaznivé podmienky, už za ôsmy mesiac by sme mohli byť v kladných číslach,“ konštatoval na začiatok nášho rozhovoru majiteľ Roman Staněk.
Takýto scenár nemusel byť dnes samozrejmý. RIQ Investments sa na novej akvizícii na východe Slovenska dohodli dva dni predtým, ako sa očakávalo podanie návrhu na konkurz spoločnosti. „Aktuálne máme s 80%-tami veriteľov podpísané splátkové kalendáre minimálne na tri roky,“ dodal R. Staněk.
V súčasnosti zamestnáva BUKÓZA Holding, a.s. okolo 600 zamestnancov. Ak sa spustí prevádzka papierenského stroja, vytvorí sa priestor pre ďalších 50 až 60 pracovných miest. „Papierenský stroj chceme v skúšobnej prevádzke spustiť v jeseni. Aktuálne analyzujeme jeho ekonomiku, aby sme sa vedeli rozhodnúť, v akej miere ho nakoniec rozbehneme,“ načrtol scenár R. Staněk.
Prioritou ostáva produkcia celulózy, ktorá sa v Hencovciach vyrába z bukového dreva. Ako R. Staněk dodal, v rámci bývalého východného bloku nie je veľa fabrík s takýmto výrobným programom. Aj to bola motivácia, prečo sa rozhodli investične vstúpiť do spoločnosti s dlhmi cez 100 mil. eur. V skladoch má aktuálne spoločnosť pripravených na predaj 10 000 ton celulózy. „Nechcem ju predávať pod cenu. PIX bol pred letnými prázdninami o 20 až 25% vyšší, v priebehu prázdnin klesá. Včera vyšiel PIX, ktorý bol síce mínus 14%, no podarilo sa nám predať celulózu o 30 až 35 bodov viac. V rámci predaja je najlepší deviaty, desiaty a jedenásty mesiac. Budeme sledovať vývoj a podľa toho budeme reagovať,“ vysvetľoval R. Staněk.
V Bukóze menia aj prístup k vzťahu k odberateľom celulózy. Primárnym kritériom bude práve cena. Nový majiteľ o záujem trhu obavy nemá. „Predávame aj starým zákazníkom, ale na prvom mieste máme tých, ktorí nám dajú najlepšiu cenu. Nechceme cestou, ktorá tu bola v minulosti. To znamená, kedy sa od PIX-u muselo odpočítať 40%, pretože dostanete peniaze hneď. Teraz ideme cestou finálnych zákazníkov, ktorým dávame splatnosť 30, 60, 90, 120… dní s tým, že rozhoduje výška ceny,“ zdôraznil R. Staněk.
Smerom k vízii do budúcnosti upriamil pozornosť na projekt dekarbonizácie. Spoločnosť k 31. júlu podala žiadosť o dotáciu, investícia by mala predstavovať cez 180 mil. eur. Víziou je úplné prekopanie systému energetiky. Nový uzavretý systém počíta s novým regeneračným kotlom, turbínami, fotovoltaikou či batériovým úložiskom. „Dnes vypúšťame do vzduchu viac ako 100 000 ton CO2. Po dekarbonizácii jeho objem znížime o 75%. Žiadny iný projekt, ktorý veľké slovenské fabriky podali, takúto ambíciu nemá. Nákladovo znížime zaťaženie fabriky reálne minimálne o 25 mil. euro ročne. Návratnosť do 7 – 8 rokov je pre nás zaujímavá,“ uviedol R. Staněk.
Po spustení výroby je verejnosť opäť konfrontovaná so silným nepríjemným zápachom. Vedenie spoločnosti na túto skutočnosť na oficiálnom rokovaní upozornili aj zástupcovia samosprávy. Kým v minulosti sa darilo spaľovať merkaptany s vyššou efektivitou a ich prítomnosť v ovzduší bola predovšetkým pri nábehu technológií po odstávkach, momentálne platí, že sa tento proces ešte vyladiť nepodarilo. „Zápach trápi tento región posledných 30 – 40 rokov… Cítiť ho nebolo jedine za posledných 6 – 7 mesiacov, kedy fabrika nefungovala. Začali sme skúšobnou prevádzkou, pri nabiehaní sa mohla vyskytnúť porucha a na pár hodín sa technológia vypla. Nepomohli tomu ani extrémne horúčavy, kedy sa zápach drží viac pri zemi. Registrujem tiež výhrady, že zápach je väčší v noci. Fungujeme na trojzmennú prevádzku, preto do toho vstupuje len vplyv počasia. Nie je to o tom, že by sme niečo iné vypúšťali v noci a niečo iné cez deň, naše výrobné procesy sú štandardné. Ako som spomínal projekt dekarbonizácie, tak aj ten by mal prispieť k zníženiu zápachu, ale ak to mám povedať po česky, fabrika bude „smrdět“ vždy,“ odpovedal R. Staněk.
Nové vedenie BUKÓZA Holding, a.s., sa musí vysporiadať s emisnými povolenkami za roky 2022 a 2023. „Za rok 2022 musíme uhradiť do konca tohto roka emisie vo výške 8,7 mil. eur, preto každý deň sledujeme burzu, aby sme vedeli, kedy by bolo nakúpiť ich najvýhodnejšie. Za rok 2023 musíme do 30. septembra uhradiť povolenky za necelých 4 mil. eur,“ reagoval R. Staněk. Ďalšou kapitolou sú pokuty vo výške viac ako 11,2 mil. eur, ktoré spoločnosť dostala práve za nenakúpenie emisných povoleniek. „Situáciu komunikujeme s právnikmi a momentálne je to na súde. Čakáme teda, ako súd v tejto veci rozhodne,“ informoval R. Staněk.