Bude Jaroslav Makatúra vicežupanom Prešovského samosprávneho kraja?

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Predseda Prešovského kraja Milan Majerský a krajskí poslanci sa zložením sľubu ujali svojich funkcií. Po prvom pracovnom zasadnutí ostáva otvorenou otázka tretieho vicežupana. Jedným z akceptovateľných poslancov na túto funkciu je aj starosta Malej Domaše Jaroslav Makatúra.

Hoci úvodné slávnostné zasadnutie poznačila kontroverzia, keď predseda volebnej komisie Richard Jánoš nepodal ruku poslancovi Milanovi Mazurekovi, ktorý mu ešte na pódiu adresoval štipľavý vulgarizmus, predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský vyzval vo svojom príhovore na spoluprácu. Jedinou prioritou a cieľom musí byť, podľa neho, spokojnosť obyvateľov kraja, ako aj tých, ktorí kraj navštívia. Cestou, ako to dosiahnuť, je zabudnúť na sváry v predvolebnom boji a hľadať prienik pre spoločné riešenia. „Stávame sa tými, ktorí preberajú na seba zodpovednosť a úlohy za všetkých a pre všetkých. Všetci budeme tvrdiť, že chceme lepší kraj, lepšie mestá, lepšie obce, lepšie školy, lepšie domovy sociálnych služieb, lepšie cesty, lepšie kultúrne inštitúcie… To sa dá iba za predpokladu, že ja budem lepší ako predseda, Ty ako poslankyňa, Ty ako poslanec. Chcem vás týmto poprosiť, aby sme otočili list, zabudli na to, čo bolo v predchádzajúcom období zlé a stavali na tom, čo bolo dobré. Hľadajme cesty k sebe aj napriek rôznosti našich názorov. Jednota v rozmanitosti sa dá nájsť, ale iba vedy, ak chceme. Za seba vám chcem sľúbiť, že budem hľadať všetky možné cesty, aby sme sa zblížili a hľadali spoločné riešenia, nech už budú akokoľvek ťažké a zložité,“ povedal v príhovore predseda PSK Milan Majerský.

Po slávnostnom zasadnutí sa poslanci Zastupiteľstva PSK stretli hneď aj na pracovnom rokovaní. Jeho hlavným bodom bola voľba podpredsedov. Po dohode s Klubom nezávislých navrhol predseda PSK Milan Majerský za vicežupana Štefana Bieľáka a za klub KDH, Sme rodia, Sas, Za ľudí Jozefa Kanuščáka. Predseda poslaneckého klubu Hlas-SD a nezávislí Richard Eliáš žiadal do voľby doplniť Michala Kaliňáka. „Chceli by sme ho doplniť do voľby alebo sa opýtať, prečo nebol navrhnutý, keď nám bolo povedané, že aj náš klub má nárok na vicežupana,“ reagoval ešte pri schvaľovaní programu Richard Eliáš. Poslankyňa Andrea Turčanová mu však vysvetlila, že návrh na vicežupanov dáva podľa zákona o samosprávnych krajoch predseda samosprávneho kraja s tým, že na tento post žiadny zákonný nárok neexistuje, a teda zastupiteľstvo nemôže hlasovať o poslaneckom návrhu na doplnenie nominácie.

Milan Majerský nárok klubu Hlas-SD a nezávislí na post podpredsedu nespochybnil. Zároveň bol ochotný nomináciu doplniť, no Michala Kaliňáka na tento post neakceptoval. „Nie je tam žiadna osobná antipatia, ani zášť, ani žiadny revanšizmus, ak by si to chcel takto niekto vysvetliť. Vášmu klubu celkovo ponúkam spoluprácu, som pripravený spolupracovať, som pripravený, hoci aj na dnešnom zastupiteľstve, prijať iné meno. Ak by sme mali ísť regionálne, vicežupanom by mal byť niekto zo subregiónu Zemplín. Som pripravený akceptovať meno Jaroslava Makatúru. Ak by sme išli tematicky, som ochotný akceptovať meno doktora Bizovského, pretože téma zdravotníctva bude v nasledujúcich niekoľkých rokoch veľmi horúca,“ reagoval M. Majerský.

Jaroslav Makatúra, ktorý by nomináciu prijal, je, podľa našich informácií, v Zastupiteľstve PSK priechodný, ak z poslaneckého klubu Hlas-SD a nezávislí vzíde práve jeho meno. Dodáme, že v minulosti bol podpredsedom PSK aj vranovský primátor Ján Ragan. „Kraj môže mať zvolených ďalších podpredsedov, jedného alebo dvoch aj v januári, aj vo februári, aj v máji. Myslím si, že dnes sa ponáhľať nemusíme, najmä ak nie je zhoda. Hlasujme o týchto dvoch menách, ktoré sú navrhnuté a nechajme si priestor na ďalšie rokovania,“ upokojoval situáciu v rozprave J. Ragan.

Dodáme, že okres Vranov nad Topľou budú v tomto volebnom období zastupovať ako poslanci Jozef Baran, Jozef Berta, Alfonz Kobielsky, Peter Kocák, Jaroslav Makatúra a Ján Ragan.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!