B. Halandová: V mojich maľbách vidím vždy kúsok prírody

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Priatelia kultúry vo vranovskom regióne vstúpili do nového roka 2016 na tradičnom novoročnom stretnutí v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou, kde ich privítala jeho riaditeľka a hostiteľka Anna Gdovinová. Príjemne popoludnie spestrila vernisáž výstavy Beáty Halandovej pod názvom Hodváb a iné „vecičky“.

Hodvábna látka patrí po tisícročia k najušľachtilejším textíliám, ktorej neobyčajné vlastnosti sa vyvažovali zlatom. Tajomstvá jej výroby sa storočia žiarlivo strážili a strážia. Dokonca ani prudký rozvoj výroby umelých vlákien nedokázal nahradiť jedinečné vlastnosti prírodného hodvábu. Zvláštnou vlastnosťou hodvábu je jeho prispôsobivosť rôznym teplotám. V studenom počasí dokáže príjemne hriať, a naopak v horúcom lete chladí. Beáta Halandová síce objavila umelecké čaro tohto materiálu vďaka náhode, no už mu ostala verná. „Keď som svojho času pracovala v chránenej dielni pri Združení na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, venovali sme sa najmä keramike, ale raz k nám prišiel klient a pýtal sa, či by sme vedeli urobiť niečo aj s hodvábom. Skúsila som to teda, zapáčilo sa mi to a postupne som začala objavovať ďalšie techniky maľovania na tento materiál,“ vysvetľovala B. Halandová.

Hodváb je veľmi vďačný aj ako médium v umení. Dobre sa totiž na neho maľuje, vo svetle sa jeho čaro ešte znásobuje a zároveň dovoľuje autorke rozvinúť praktickú rovinu. „Mám rada úžitkové veci. Keď maľujem, predstavujem si, že napr. šatku bude niekto nosiť. Snažím sa používať príjemné teplé farby a hoci väčšina námetov pôsobí abstraktne, v maľbách vidím vždy kúsok prírody,“ uviedla B. Halandová, ktorej práce sú v súkromných zbierkach okrem Slovenska aj v USA, či Nemecku.

Hoci sa venuje hlavne textilným technikám – maľovaniu na hodváb, voskovej batike, viazanej batike, rada sa púšťa aj do rôznych iných oblastí výtvarného umenia, napr. paličkovania, drotárstva, maľby, šperkov, patchworku… Návštevníci výstavnej siene HZOS môžu obdivovať jej obrazy maľované na skle, či na dáždnikoch. „Keďže vediem výtvarné kurzy, hľadám stále nové možnosti, ako by sme sa mohli umelecky realizovať. Napadlo mi, že maľovanie na dáždniky by mohlo byť zaujímavé a som rada, že sa to uchytilo,“ dodala s úsmevom B. Halandová.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!