VRANOV: AGORA Solar pripravuje spustenie výroby fotovoltaických panelov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Prvé fotovoltaické panely by mali priemyselný park Ferovo vo Vranove nad Topľou opustiť do konca tohto roka. Vyrábať ich bude firma AGORA Solar, a.s., za ktorou je nemecký a český kapitál.

Prvou spoločnosťou, ktorá v priemyselnom parku Ferovo otvorila svoju prevádzku je EMATECH, s.r.o. V súčasnosti je stavebný ruch pri výrobnej hale vo vlastníctve mesta. Firma AGORA Solar, a.s. k nej pristavuje skladové priestory s rozlohou 600 m2. „V priebehu dvoch rokov máme v pláne expandovať. To znamená, že budeme potrebovať dostavať ďalšiu halu pre výrobnú linku, ako aj nové skladové priestory. Verím, že keď to bude aktuálne, s mestom Vranov nad Topľou sa dohodneme na prenájme ďalších pozemkov,“ uviedol predseda predstavenstva AGORA Solar, a.s. Marek Šeba.

Akcionármi AGORA Solar, a.s. sú nemecká firma, ktorá na trhu s fotovoltaikou pôsobí 12 rokov a česká stavebná firma. Projekt vo Vranove nad Topľou nie je ich prvým, pretože za sebou už majú výstavbu závodov v Maroku a Dubaji. Vo Ferove budú vyrábať všetky typy panelov s tým, že momentálne sa sústreďujú na vývoj a zaradenie do výroby systému agrivoltaiky. „Tieto panely sa používajú nad ovocnými sadmi alebo nad poľnohospodárskymi kultúrami, aby mohla byť poľnohospodárska pôda využívaná a zároveň sa mohla vyrábať energia,“ vysvetlil M. Šeba.


Skladové priestory budú mať rozlohu 600 m2. FOTO: Imrich Makó.

Výrobu by chcela spoločnosť spustiť do konca roka. Jej spustenie bude závisieť od dodania výrobnej linky. Pôvodným termínom bol september. „V dôsledku celosvetovej situácie na trhu s elektronikou sme od nášho dodávateľa dostali avízo, že dodávka bude meškať niekoľko týždňov. Veríme, že to bude v októbri,“ dodal M. Šeba.

V prvej fáze preinvestuje spoločnosť vo Vranove nad Topľou 3,5 mil. eur. Do roka a pol plánuje zamestnať v 4-zmennej prevádzke 50 zamestnancov. „Pre THP pracovníkov je požiadavkou vysokoškolské vzdelanie a znalosti v elektrotechnike, resp. v strojárstve. Čo sa týka operátorov výroby na linke a v sklade, nie sú tam špeciálne požiadavky,“ doplnil M. Šeba.


Predseda predstavenstva AGORA Solar, a.s. Marek Šeba ocenil fakt, že vo Vranove nad Topľou bola k dispozícii už existujúca priemyselná hala. FOTO: Imrich Makó.

Priemyselný park Ferovo bol skolaudovaný v roku 2009. Napriek tomu, že mesto Vranov nad Topľou rokovalo s viacerými investormi, dlho sa ho obsadiť nepodarilo. Dôvodov, prečo to nevyšlo, bolo viacero – chýbajúca diaľnica, charakter výroby s rizikom dopadov na životné prostredia, filozofia podpory prostredníctvom štátnych investičných stimulov, aktuálne pandémia, či vojna na Ukrajine.

Pre zvýšenie atraktivity priemyselného parku sa samospráva rozhodla vybudovať výrobnú halu, na ktorú od vlády SR získala 500 000 eur a z vlastných finančných prostriedkov preinvestovala 190 000 eur. „Stavebný ruch je dôkazom toho, že zámer spoločnosti AGORA Solar je reálny. Z pohľadu mesta je dobré, že ide o výrobu, ktorá nebude mať žiadny vplyv na životné prostredie. Zároveň v dobe, kedy rastú ceny energií, má práve výroba fotovoltaických článkov veľkú perspektívu. Aj z toho dôvodu je mojím tajným želaním, aby sa firma postupne rozrastala a mohla v budúcnosti zamestnať viac, ako avizovaných, 50 zamestnancov,“ zaprial si primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.

Žiadosť o prijatie do zamestnania môžete zasielať na e-mail: lakoma@agora-solar.com. Na pozíciu vedúci výroby získate viac informácií na Profesia.sk.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!