Adrián Jenčo prepojil históriu a prítomnosť Vranova pôsobivým videom

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Mesto Vranov nad Topľou si v roku 2020 pripomína 750. výročie prvej písomnej zmienky. Radnica pri tejto príležitosti predstavila logo a pripravila viacero tematických podujatí. Zároveň nechala vyniknúť jeho reálie, spolu s kultúrnymi, športovými, či inými podujatiami prostredníctvom promo videa s názvom Mesto dávnych snov. Jeho autorom je Adrián Jenčo z Cube Art Pictures. Video slávnostne predstavil primátor mesta Vranov nad Topľou Ján Ragan na tradičnom Plese Vranovčanov v Bratislave.

Vranov, Vranov, mesto dávnych snov. Tento verš napísal básnik Pavol Hudák pri príležitosti 735. výročia prvej písomnej zmienky o Vranove nad Topľou. Báseň má názov „Pieseň Vranovu“ a v závere videa ju recituje Ľubomíra Fehérová. Práve táto poetická noblesa sa tiahne celým príbehom, ktorým bežiac po meste sprevádza Soňa Hrižová

Režisér a kameraman Adrián Jenčo nosil v hlave obraz s osobou bežiacou po prázdnom meste už tri roky. Teraz ho oprášil. „Chcel som ukázať kontrast medzi prázdnym mestom a mestom, v ktorom pulzuje život. Ako by to mohlo vyzerať, keby v meste nikto nebol a ako to vyzerá, keď v ňom ľudia žijú,“ vysvetľoval A. Jenčo, ktorý spolupracoval s Danielom Jenčom a Máriom Jenčom.

Scény, kde beží S. Hrižová prázdnymi ulicami, patrili z filmárskeho hľadiska medzi najnáročnejšie. Vychytať moment, kedy by v meste nikto nebol, si vyžiadal poriadnu dávku trpezlivosti. „Tieto zábery sme sa pokúšali natáčať najskôr v priebehu pracovného týždňa, ale ľudia sú už v uliciach aj o piatej ráno. Nakoniec sa ako najvhodnejší termín ukázala nedeľa ráno, no i tu sme museli byť pripravení reagovať okamžite, keď sa nám ulica uvoľnila a neprechádzalo ňou žiadne auto, čo vždy trvalo iba krátko,“ dodal s úsmevom A. Jenčo. 

Výsledkom je úžasná symbolika. Prázdne mesto sa prebúdza, ožíva a žije. Dokonalá harmonická paralela s históriou a prítomnosťou. Dodáme, že fotografie zachytávajúce modernú históriu poskytol Jozef Kuba. „Točiť video o rodnom meste je pocitovo niečo iné. Človek sa pri písaní scenára, aj strihaní videa zamyslí a pristaví pri detailoch, ktoré zrazu vyniknú v inom svetle. Bolo pre mňa cťou, že som pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky mohol natočiť video o meste Vranov nad Topľou,“ zdôraznil A. Jenčo.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!