A. Kobielsky o Ivermectine: Svedomie mi nedovolí ostať ľahostajným

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Alfonz Kobielsky vyzval na zabezpečenie dostatočného množstva lieku Ivermectin do slovenských lekární. List bude adresovať predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi, Ministerstvu zdravotníctva SR a Ministerstvu vnútra SR. V tejto iniciatíve ho podporila aj Rada Združenia miest a obcí vranovského regiónu.

Slovensko už viac ako rok bojuje s pandémiou spôsobenej novým koronavírusom. Ako Alfonz Kobielsky vysvetlil, funkciu prednostu Okresného úradu vo Vranove nad Topľou prijal z dôvodu, že chce v tejto funkcii uplatniť celoživotné skúsenosti. K štandardnej agende mu však pribudla aj tá covidová a keďže súčasnú situáciu vníma ako zložitú, zdôraznil potrebu pristupovať k nej citlivo a zodpovedne. Popri diagnostike – testovaní a očkovaní upozornil na ďalšiu možnosť, ktorej výsledkom by mohlo byť zníženie počtu hospitalizovaných pacientov na COVID-19 v nemocniciach. Za jedno z riešení považuje nasadenie lieku Ivermectin. „Ak by účinnosť tohto lieku bola 50%, tak o 50% by sme dokázali znížiť počet pacientov v nemocniciach, čím by sme nášmu zdravotníctvu veľmi pomohli. Tento liek v mnohých prípadoch pomohol k tomu, že pacienti, ktorí ho dostali včas, nemuseli vôbec skončiť v nemocniciach a vyliečili sa doma,“ pripomenul Alfonz Kobielsky.

Pre výzvu smerom k najvyšším vládnym predstaviteľom inšpirovala A. Kobielskeho spätná väzba nielen od občanov, ale tiež od starostov – členov Rady ZMOVR počas ich ostatnej videokonferencie. „Verejnosť v zúfalej situácii používa veterinárne liečivo, ktoré pomáha, ale nevieme, aké bude mať účinky neskôr, no cieľom ľudí je v prvom rade prežiť dnes. Máme však aj humánnejšiu možnosť – zabezpečiť liek určený pre ľudí. Keď mi niekto zavolá s prosbou, že mu doma leží v teplotách mama, otec, sestra a či viem zohnať liek Ivermectin, svedomie mi nedovolí, aby som voči tomu ostal ľahostajný,“ dodal A. Kobielsky.

V prvej línii počas pandémie je aj samospráva. Starostovia sú konfrontovaní s rôznymi požiadavkami od občanov. Počas ostatných dní k ním pribudli prosby o zaregistrovanie seniorov na očkovanie a dopyt po Ivermectine. „Od našich obyvateľov dostávame pravidelne podnety, v ktorých nás vyzývajú k tomu, aby sme vyvinuli iniciatívu a pomohli rozbehnúť liečbu Ivermectinom, a to nielen v našom okrese. Preto aj my napíšeme list adresovaný centrálnej kancelárii ZMOS-u, aby rovnako apeloval na Úrad vlády SR a ministerstvo zdravotníctva,“ tlmočil stanovisko Rady ZMOVR tajomník združenia Ján Fenčák.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!