A. Barana čakajú o rok dva európske vrcholy, k úspechu mu pomáha T. Kulan

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hoci vychádzajúca hviezda slovenskej atletiky Adrián Baran má celú športovú kariéru pred sebou, už dnes v jeho životopise nájdeme viacero pozoruhodných faktov, ktoré z neho i napriek mladému veku robia osobnosť. 

SÚVISIACI ČLÁNOK:
Trénujte s knihou Tomáša Kulana ako Végh, Kučová, Nadal, Zverev…

Pre slovenského reprezentanta vo vrhu guľou a hode diskom sú najbližším mikrocieľom na medzinárodnej scéne budúcoročné Majstrovstvá Európy v atletike do 23 rokov v Nórsku a Európsky pohár vo vrhoch v Portugalsku. Keďže rodák z Nižného Hrušova nechce nič podceniť, pridal k talentu a železnej vôli spoluprácu so špičkovým fyzioterapeutom Tomášom Kulanom.

Odľahčene môžeme napísať, že Adrián Baran nie je prvým športovcom, s ktorým Tomáš Kulan spolupracuje a ktorý je „doma“ v klietke. Samozrejme, kým hviezdy slovenského Oktagonu túžia stať sa šampiónmi MMA, odchovanec MŠK Vranov má úplne iné méty. Práve špecifickosť prípravy slovenského reprezentanta vo vrhu guľou a hode diskom inšpirovala aj „Kulanka“. „Adrián je z neďalekej obce z vranovského okresu. Ako východniara ma teší, že na východnom Slovensku máme takéto talenty, preto sme sa na spolupráci dohodli okamžite. Väčšina profesionálnych športovcov, s ktorými spolupracujem, už ma kariéru rozbehnutú, no Adrián má všetko pred sebou, a o to väčšia výzva je to i pre mňa. Dôležité je, že sme si sadli ľudsky. Zo skúseností viem, že profesionálny vzťah je ok, ale oveľa lepšie sa vždy pracuje, ak sme na rovnakej vlnovej dĺžke, čo v tomto prípade platí dokonalo,“ zdôraznil Tomáš Kulan.  


Napriek tomu, že Tomáš Kulan spolupracuje s viacerými športovými hviezdami, vrátane šampióna Attilu Végha, priznal, že spolupráca s Adriánom Baranom je pre neho špecifickou výzvou.

Adrián Baran sa od vstupu do vrhačského sektora v žiackom veku okamžite zaradil medzi najväčšie slovenské talenty. Statnému chlapovi však nie sú cudzie ani iné športy. V roku 2015 sa predstavil na Európskom olympijskom festivale mládeže v Tbilisi, kde sa rozhodol napr. vypomôcť našej šprintérskej štafete v behu na 4 x 100 m a dopadlo to nad očakávanie. Slovenská štvorica oslavovala v cieli zisk bronzových medailí! 

Späť však ku guli a disku, pretože postupne začali na jeho konto pribúdať slovenské tituly v dorasteneckej kategórii, juniorskej kategórii, i v kategórii do 23 rokov a z miesta na stupni víťazov nezostúpil ani medzi seniormi. Pred dvoma rokmi sa predstavil na atletických Majstrovstvách sveta juniorov v Tampere. V 1. kole si však natiahol úpon krajčírskeho svalu. Napriek tomuto hendikepu to nevzdal a bojoval ďalej! Keď v tejto sezóne museli byť kvôli pandémii viaceré preteky zrušené, nechal sa A. Baran inšpirovať bieloruskými kolegami a zorganizoval diskársky on line duel proti kamarátom z Nitry, v ktorom reprezentoval Vranov s bratom Gabrielom, mimochodom okrem iného majstrom Slovenska v skoku do výšky. Pripomenieme, že tento rok ho ešte čaká (aspoň) národný šampionát v kategórii do 23 rokov, v mužskej kategórii a kolá atletických líg. „Pri vrhu guľou ma v poslednej dobe limitovalo zranené rameno, preto som kontaktoval Tomáša s tým, či by mi pomohol. Doteraz som prvky, ktorým sa spolu venujeme, v príprave zaradené nemal. Po tréningu som si dal síce strečing, ale nešpecializoval som sa na jednotlivé cvičenia zamerané na stabilitu a mobilitu. Po prvých tréningoch cítim v ramene výrazne zlepšenie, čo je pre mňa podstatné, aby som sa nemusel obmedzovať,“ uviedol Adrián Baran.


Adrián Baran reprezentoval MŠK Vranov v diskárskom on line súboji proti kamarátom z Nitry, ktorý sám vymyslel a zorganizoval, spolu s mladším bratom Gabrielom.  

Budúci rok by sa A. Baran rád predstavil na atletických ME do 23 rokov v Nórsku a Európskom pohári vo vrhoch v Portugalsku, pričom na obidve podujatia by sa chcel nominovať v guli, aj disku. Zverenec trénera Jaroslava Kolcuna je maximalista. Na druhej strane si jasne uvedomuje, že ak chce podávať špičkové výkony, potrebuje byť v top zdravotnom stave. Jeho charakteristickou osobnostnou črtou je, že v príprave si nič neodpustí a svoju kariéru vníma s víziou. Z toho dôvodu spolupráca s T. Kulanom už „dnes“! „Na to, aby som mohol ladiť techniku a formu, potrebujem sa dať zdravotne a fyzicky absolútne dokopy, aby som sa v tréningu sústreďoval iba na výkony. Tomáš mi pomáha s mobilizačnými a stabilizačnými cvičeniami, ktoré presne kopírujú moju vrhačskú techniku. Keď budem ešte viac mobilnejší a stabilnejší, úplne inak to vyznie v otočke. Keď sa dostanem pod guľu, „páku“ využijem oveľa efektívnejšie, čo nepochybujem, že mi pridá na výkonoch ďalšie desiatky centimetrov,“ vysvetľoval A. Baran.  

Aj Tomáš Kulan priznal, že spolupráca s Adriánom Baranom je pre neho špecifická. Predsa len, či už sa budeme baviť o hviezdach Oktagonu na čele s Atilom Véghom, tenistke Kristíne Kučovej, alebo vytrvalcovi Jozefovi Urbanovi, slovenský reprezentant v guli a disku potrebuje svoj výkon sústrediť do pár sekúnd, kedy sa zvrtne, dokončí otočku a vypustí guľu, resp. disk. Stabilita, dynamika a výbušnosť pohybu musia do seba perfektne zapadnúť a jedným zo zásadných krokov, ako to dosiahnuť, je i trpezlivý prístup k fyzioterapii. „Na každý zo sektorov, či už sa bavíme o hrudnej časti, ramene, lopatke alebo bedrách máme pripravený špecifický protokol. Z pohľadu fyzioterapie sa síce môžeme pri biomechanike baviť o určitých univerzálnych pohybových vzorcoch, ale v tomto prípade sme išli ešte viac do hĺbky Adriánovho originálneho rotačného pohybu. Teším sa, že sa nám podarilo zastabilizovať problémové rameno a teraz sa sústredíme na ďalšie detaily, aby sa Adrián mohol posunúť výkonnostne na ešte vyšší level,“ dodal T. Kulan. 

FOTOGALÉRIA:

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!