A. Barana čaká po ME družstiev ďalší vrchol – ME do 23 rokov v Talline!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Takto náročný mesiac ešte Adrián Baran, atlét vranovského MŠK, vo svojej športovej kariére nemal. Aj keď dve tretiny z neho má už úspešne za sebou, čaká ho ešte to najdôležitejšie tohtoročné vystúpenie – majstrovstvá Európy do 23 rokov, ktoré sa uskutočnia v estónskom Talline.

Poďme ale po poriadku. V dňoch 19. a 20. júna sa predstavila naša reprezentácia v bulharskej Starej Zagore na majstrovstvách Európy družstiev. Z pôvodnej dvanástky tímov štartovalo napokon len deväť – pre obavy z koronavírusu odrieklo už dávnejšie Rakúsko, Rusko má stále medzinárodný dištanc a Európska atletika (EA) oznámila, že nebude štartovať ani Izrael, keďže u jedného z členov výpravy zistili nákazu koronavírusom. Pre všetky tri krajiny to znamená automaticky zostup do III. ligy.

Okrem Slovenska sa tak v II. lige predstavili ešte domáce Bulharsko, Chorvátsko, Dánsko, Maďarsko, nováčik Island, Lotyšsko, Litva a Slovinsko. Vranovský guliar nesklamal a vo svojej disciplíne si počínal veľmi dobre. V konečnom účtovaní skončil na peknom štvrtom mieste, keď nad jeho sily boli len výkony atlétov z Maďarska, domáceho Bulhara a víťazného dánskeho vrhača. Pre naše družstvo tak vybojoval cenných šesť bodov. „Súťaž bola náročnejšia ako obvykle. Všetci atléti mali len tri pokusy a najlepší štyria ešte jeden bonusový. Práve týmto bonusovým pokusom sa pred Adriána dostal maďarský vrhač a odsunul ho z tretieho miesta na konečné štvrté,“ vysvetľoval tréner Jaroslav Kolcun. Slovenská atletická reprezentácia skončila na konečnej šiestej priečke so ziskom 187,5 bodu spomedzi 9 tímov a aj o dva roky bude účinkovať v tejto súťaži. Súboj v II. lige vyhralo Maďarsko (255) pred Dánskom (245,5) a Slovinskom (233) a tieto tri krajiny postúpili do I. ligy.

Hneď o týždeň sa Adrián úspešne zhostil úlohy favorita na domácom šampionáte na atletickom štadióne v Trnave. Druhým najlepším výkonom v doterajšej kariére 17,71m vybojoval pre vranovský MŠK v poradí už tretí titul medzi mužmi po sebe. Treba poznamenať, že slovenským šampiónom by sa stal každým z jeho piatich meraných pokusov (17,39; 17,71; 17,70; 17,43; 17,53). V poradí druhý Karel Šula si na svoje konto pripísal 15,88 m. V hode diskom obsadil Adrián striebornú priečku.

Najdôležitejšie preteky tohtoročnej sezóny ho však čakajú 8. júla na majstrovstvách Európy do 23 rokov v estónskom Talline. Na tie sa náš atlét kvalifikoval po splnení limitu, ktorý bol 17,60m. Pôvodne sa majstrovstvá mali uskutočniť v nórskom Bergene, ten však z obavy pred pandémiou šampionát v dostatočnom predstihu zrušil a tak sa organizátori z estónskeho hlavného mesta podujali svojich nórskych kolegov zastúpiť. „Celú tohtoročnú prípravu sme sa snažili načasovať práve na tieto preteky. Bude to Adriánova rozlúčka s mládežníckymi kategóriami. Po dlhšej silovej príprave v zime a jari sme zmenili aj špeciálnu vrhačskú prípravu. Oproti minulým rokom sa hodu diskom venujeme len minimálne. Prioritou pre nás ostáva guľa. Dúfame, že forma počas nasledujúcich dvoch týždňov ostane na súčasnej úrovni a Adrián bude dôstojne reprezentovať vranovský MŠK a tiež Slovensko. Výsledok a výkon však môže ovplyvniť aj počasie,“ uviedol J. Kolcun.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!