11-ročná Eliška Bodorová zbiera medaily v lezení aj v roku 2022

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Dva preteky, dve medaily. Jedna strieborná a jedna zlatá. Takáto je Eliškina bilancia po úvode lezeckých pretekov v roku 2022.

Pretekárska Sezóna 2022 odštartovala 20. marca v Žiline pretekmi v lezení na rýchlosť. Eliška Bodorová, členka Horolezeckého klubu Slaňák Vranov nad Topľou, sa umiestnila na perfektnom druhom mieste v kategórii dievčat do 12 rokov.

Lezenie na rýchlosť je disciplína, ktorej sa Eliška prioritne nevenuje. „Absolvovala som len jeden tréning lezenia na rýchlosť. Na preteky v tejto disciplíne sa dá pripravovať najbližšie v Žiline,“ tvrdí Eliška, ktorá je s druhým miestom v pretekoch slovenského pohára nadmieru spokojná. Čas si z tréningových 16,83 sekúnd zlepšila na 14,253 sekúnd. „Predbehla ma len súperka, ktorá pochádza zo Žiliny. Zaostala som za ňou o dve sekundy.“ Poznamenávame, že sa lezie na stene vysokej 10 metrov.

Uplynulú sobotu prebehli na Žilinskej stene K2 preteky v lezení na obtiažnosť, Eliškinej najsilnejšej disciplíne. V nabitej konkurencii dievčat z Bratislavy, Žiliny, Prešova či Levíc Eliška dominovala od momentu, kedy sa dotkla prvého chytu. Formát pretekov bol klasický- 2 kvalifikačné cesty a následne finále, kde postupilo 8 najlepších dievčat z kvalifikácie.

Do ciest Eliška nastupovala ako piata v poradí a v prvej kvalifikačnej ceste ako jediná z dievčat dosiahla TOP, čiže úplný koniec cesty. Namotivovaná sa pustila do druhej, ktorá však bola postavená úplne inak a potrápila hádam všetkých pretekárov. V tejto ceste Eliška vyšla najvyššie, keď tesne po tom, ako prešla najťažší úsek cesty, zazmätkovala na pomerne jednoduchom kroku. Do finále postúpila z prvého miesta.

Finálová cesta bola veľmi zaujímavá. Finále sa lezie štýlom ON-SIGHT, čo znamená, súťažiaci nevidia, ako liezli súperi a kam sa im podarilo doliezť. Všetky dievčatá spadli vo výške sotva 5 metrov, kedy sa nedokázali pohnúť z kľúčového miesta. Eliška si však s týmto miestom hravo poradila a doliezla až do predposledného chytu. Za svoj obdivuhodný výkon si zaslúžila potlesk nielen fanúšikov, ale aj samotných súperiek. Zo Žiliny odchádzala so zlatou medailou na krku, prvýkrát v kategórii dievčat do 12 rokov.

„Liezlo sa mi veľmi dobre. Je mi trošku ľúto, že som vo finále už nemala dostatok síl na posledný krok. Ak by som dala TOP vo finále, bola by som na seba ešte viac hrdá. Takto aspoň vidím, že vytrvalosť je moja slabšia stránka a musím na nej ešte popracovať. Trénujem na sedemmetrovej stene a preteká sa na minimálne dvanásťmetrových stenách,“ vraví Eliška, ktorá sa už nemôže dočkať najbližších pretekov, ktoré sa uskutočnia 24. apríla vo Zvolene.

Chceme sa veľmi pekne poďakovať Horolezeckému klubu SLAŇÁK, vranovskému Centru voľného času, p. Petrovi Kotelešovi a MARVA tyčinkárni za podporu, ktorú od Vás Eliška dostáva. Sme radi, že nám pomáhate na jej úspešnej ceste. Držte nám palce aj naďalej!

Dominika Bodorová

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!