Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Ján Motešický - Najlepší Učiteľ bez predsudkov je z Vranova!

Správy / Školstvo / Ján Motešický - Najlepší Učiteľ bez predsudkov je z Vranova!

Ján Motešický - Najlepší Učiteľ bez predsudkov je z Vranova!

Titul „Učiteľ bez predsudkov“ v rámci ankety Zlatý Amos získal učiteľ vranovského Gymnázia Cyrila Daxnera Ján Motešický, ktorého doménou na škole sú fyzika a informatika a so študentmi sa venuje aj stavbe robotov.

Mnohí ľudia sa napriek vysnívaným cestám v živote odrazu „ocitnú“ niekde inde, než si naplánovali. Napriek tomu, že patrí medzi najlepších učiteľov roka, ani Ján Motešický nechcel byť odmala učiteľom. „Bola to vlastne zhoda náhod. Nakoniec sa to však ukázalo ako veľmi správne postrčenie od života. Hlavne preto, že ma moja práca nielen baví, ale aj profesijne a hlavne ľudsky napĺňa,“ prezradil Motešický, ktorému sa vyučovanie tak zapáčilo, že sa rozhodol počas učenia doštudovať ďalšie vyučovacie predmety a svoju profesiu striedal s pozíciou študenta.

Prepracovať sa do finále takejto ankety nie je jednoduché a práca všetkých kandidátov na toto ocenenie je na ich školách viditeľná. „Za veľký bonus považujem to, že som mal možnosť učiť na dvoch typoch škôl - odbornej aj gymnáziu a mal som možnosť stretnúť sa s množstvom rôznych osudov. Všetky tieto stretnutia ma utvrdili v tom, čo som chcel aj ja, keď som sedel v školských laviciach - treba si vážiť snahu a prácu študentov,“ vysvetľuje Motešický.

Okrem toho však v učiteľskej profesii vyzdvihuje možnosť diskutovať a obojstrannú férovosť a podvádzanie ho vždy sklame. Ako každý človek, aj ocenený učiteľ fyziky, informatiky a matematiky priznáva, že jeho povolanie nie je vždy prechádzka ružovou záhradou a vlievanie vedomostí do mladých hláv je občas ozajstná skúška. „Sú dni, keď sa mi nedarí, nech robím čokoľvek. Aj keď som za katedrou, tak cítim, že to nie je ono. Vtedy mi často pomôže spomienka na moju rodinu, mojich priateľov a skoro každodenné stretnutia s mojimi chalanmi na krúžkoch robotiky. Práve pri nich a hlavne doma pri rodine načerpám najviac síl a obrovské množstvo nápadov,“ hovorí ocenený pedagóg.

Už spomínaná robotika nie je pre Jána len zdrojom inšpirácie ale aj vášňou, ktorá si „odhryzáva“ z jeho voľného času a bola tiež impulzom pre študentov, ktorí ho prihlásili do súťaže. „Je to úžasný pocit, keď spolu so študentmi sedíme a ja vidím, ako sa im v očiach rozsvieti plamienok, ktorý hovorí o tom, že pochopili maličké tajomstvá vedy a techniky. Je to ako keď máte doma stále malé a zvedavé deti. Ostávam pri nich mladý a cítim sa užitočný,“ prezrádza o svojom krúžku robotiky Motešický.

Súťaž Zlatý Amos organizuje OZ ADEVYK, hlavný partner je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a tvárou ankety je Igor Timko zo skupiny No Name. Do najznámejšej ankety o najlepšieho učiteľa ho nominovali práve bývalí študenti na čele s úspešným Samom Titkom, ktorí sa venovali informatike a to so súhlasom riaditeľky školy. Práve generácia, ktorá nominovala Jána Motešického bola súčasťou najväčších úspechov fyziky a hlavne robotiky - víťazstiev a nominácií do Čiech, USA, Írska alebo Číny a Sydney. „Za môj najväčší úspech však považujem, že chalani a dievčatá ostávajú v škole a venujú sa tomu, čo ich baví. Samozrejme, aj oni majú svoje zlé dni a utekajú sa schovať domov. A to treba rešpektovať. Každá účasť na súťaži nás posúva ďalej, ich učí pokore a motivuje ďalej na sebe pracovať,“ zhŕňa učiteľ Gymnázia Cyrila Daxnera.

Napriek tomu, že po nominácii do súťaže sa väčšina súťažiacich musí prebojovať cez 2 kolá, v kategórii učiteľ bez predsudkov čakalo Jána Motešického len jedno - najťažšie kolo a to výber na Ministerstve školstva, cez ktorý prešiel jediný učiteľ- práve ten z Vranova. „Samotné oceňovanie bolo veľmi príjemné a podvečerný program 13. ročníka ankety Zlatý Amos SR bol mimoriadne zaujímavý, kreatívny a miestami aj vtipný,“ spomína na oceňovanie v Kultúrnom dome v Pezinku Motešický.

Napriek oceneniu, ktoré dostal sa nechystá meniť svoje pracovné postupy. „Chcem pokračovať aj naďalej v tom, čo som začal. Stále sa zlepšovať, lebo naozaj je stále niečo, čo vylepšiť na sebe môžem. Ale aj naďalej s našim vedením školy a s mojimi kolegami budeme modernizovať a vylepšovať našu školu tak, aby sa v nej pracovití a úspešní študenti cítili ako v bavlnke,“ konštatuje Ján Motešický.

A čo posolstvo pre ďalších pedagógov v našom meste? „Nemám pocit, že som práve najvhodnejší kandidát na posolstvo, keďže v našom meste a aj na našej škole je obrovský počet skvelých učiteľov. Ale rád by som spomenul dvoch mojich bývalých kolegov, a to sú Ivetka a Jožko Hermanovskí. Práve oni boli pri mojich prvých učiteľských krokoch, oni ma viedli a radili. Strávili sme more času v spoločnom kabinete pri debatách. Vždy mali pre mňa radu a boli ochotní pomôcť. Sú to skvelí ľudia,“ hovorí učiteľ Gymnázia. „A rád by som spomenul aj naše pani upratovačky, ktoré majú obrovské pochopenie pre našu prácu v neskorých popoludňajších hodinách a patria medzi naše veľké fanúšičky,“ dodáva s úsmevom na záver rozhovoru Ján Motešický.
 

Petícia za ukončenie prevádzky Odkaliska Poša a jej následnú sanáciu Zelená Lagúna

Ján Motešický - Najlepší Učiteľ bez predsudkov je z Vranova!

Správy / Školstvo / Ján Motešický - Najlepší Učiteľ bez predsudkov je z Vranova!

Ján Motešický - Najlepší Učiteľ bez predsudkov je z Vranova!

Titul „Učiteľ bez predsudkov“ v rámci ankety Zlatý Amos získal učiteľ vranovského Gymnázia Cyrila Daxnera Ján Motešický, ktorého doménou na škole sú fyzika a informatika a so študentmi sa venuje aj stavbe robotov.

Mnohí ľudia sa napriek vysnívaným cestám v živote odrazu „ocitnú“ niekde inde, než si naplánovali. Napriek tomu, že patrí medzi najlepších učiteľov roka, ani Ján Motešický nechcel byť odmala učiteľom. „Bola to vlastne zhoda náhod. Nakoniec sa to však ukázalo ako veľmi správne postrčenie od života. Hlavne preto, že ma moja práca nielen baví, ale aj profesijne a hlavne ľudsky napĺňa,“ prezradil Motešický, ktorému sa vyučovanie tak zapáčilo, že sa rozhodol počas učenia doštudovať ďalšie vyučovacie predmety a svoju profesiu striedal s pozíciou študenta.

Prepracovať sa do finále takejto ankety nie je jednoduché a práca všetkých kandidátov na toto ocenenie je na ich školách viditeľná. „Za veľký bonus považujem to, že som mal možnosť učiť na dvoch typoch škôl - odbornej aj gymnáziu a mal som možnosť stretnúť sa s množstvom rôznych osudov. Všetky tieto stretnutia ma utvrdili v tom, čo som chcel aj ja, keď som sedel v školských laviciach - treba si vážiť snahu a prácu študentov,“ vysvetľuje Motešický.

Okrem toho však v učiteľskej profesii vyzdvihuje možnosť diskutovať a obojstrannú férovosť a podvádzanie ho vždy sklame. Ako každý človek, aj ocenený učiteľ fyziky, informatiky a matematiky priznáva, že jeho povolanie nie je vždy prechádzka ružovou záhradou a vlievanie vedomostí do mladých hláv je občas ozajstná skúška. „Sú dni, keď sa mi nedarí, nech robím čokoľvek. Aj keď som za katedrou, tak cítim, že to nie je ono. Vtedy mi často pomôže spomienka na moju rodinu, mojich priateľov a skoro každodenné stretnutia s mojimi chalanmi na krúžkoch robotiky. Práve pri nich a hlavne doma pri rodine načerpám najviac síl a obrovské množstvo nápadov,“ hovorí ocenený pedagóg.

Už spomínaná robotika nie je pre Jána len zdrojom inšpirácie ale aj vášňou, ktorá si „odhryzáva“ z jeho voľného času a bola tiež impulzom pre študentov, ktorí ho prihlásili do súťaže. „Je to úžasný pocit, keď spolu so študentmi sedíme a ja vidím, ako sa im v očiach rozsvieti plamienok, ktorý hovorí o tom, že pochopili maličké tajomstvá vedy a techniky. Je to ako keď máte doma stále malé a zvedavé deti. Ostávam pri nich mladý a cítim sa užitočný,“ prezrádza o svojom krúžku robotiky Motešický.

Súťaž Zlatý Amos organizuje OZ ADEVYK, hlavný partner je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a tvárou ankety je Igor Timko zo skupiny No Name. Do najznámejšej ankety o najlepšieho učiteľa ho nominovali práve bývalí študenti na čele s úspešným Samom Titkom, ktorí sa venovali informatike a to so súhlasom riaditeľky školy. Práve generácia, ktorá nominovala Jána Motešického bola súčasťou najväčších úspechov fyziky a hlavne robotiky - víťazstiev a nominácií do Čiech, USA, Írska alebo Číny a Sydney. „Za môj najväčší úspech však považujem, že chalani a dievčatá ostávajú v škole a venujú sa tomu, čo ich baví. Samozrejme, aj oni majú svoje zlé dni a utekajú sa schovať domov. A to treba rešpektovať. Každá účasť na súťaži nás posúva ďalej, ich učí pokore a motivuje ďalej na sebe pracovať,“ zhŕňa učiteľ Gymnázia Cyrila Daxnera.

Napriek tomu, že po nominácii do súťaže sa väčšina súťažiacich musí prebojovať cez 2 kolá, v kategórii učiteľ bez predsudkov čakalo Jána Motešického len jedno - najťažšie kolo a to výber na Ministerstve školstva, cez ktorý prešiel jediný učiteľ- práve ten z Vranova. „Samotné oceňovanie bolo veľmi príjemné a podvečerný program 13. ročníka ankety Zlatý Amos SR bol mimoriadne zaujímavý, kreatívny a miestami aj vtipný,“ spomína na oceňovanie v Kultúrnom dome v Pezinku Motešický.

Napriek oceneniu, ktoré dostal sa nechystá meniť svoje pracovné postupy. „Chcem pokračovať aj naďalej v tom, čo som začal. Stále sa zlepšovať, lebo naozaj je stále niečo, čo vylepšiť na sebe môžem. Ale aj naďalej s našim vedením školy a s mojimi kolegami budeme modernizovať a vylepšovať našu školu tak, aby sa v nej pracovití a úspešní študenti cítili ako v bavlnke,“ konštatuje Ján Motešický.

A čo posolstvo pre ďalších pedagógov v našom meste? „Nemám pocit, že som práve najvhodnejší kandidát na posolstvo, keďže v našom meste a aj na našej škole je obrovský počet skvelých učiteľov. Ale rád by som spomenul dvoch mojich bývalých kolegov, a to sú Ivetka a Jožko Hermanovskí. Práve oni boli pri mojich prvých učiteľských krokoch, oni ma viedli a radili. Strávili sme more času v spoločnom kabinete pri debatách. Vždy mali pre mňa radu a boli ochotní pomôcť. Sú to skvelí ľudia,“ hovorí učiteľ Gymnázia. „A rád by som spomenul aj naše pani upratovačky, ktoré majú obrovské pochopenie pre našu prácu v neskorých popoludňajších hodinách a patria medzi naše veľké fanúšičky,“ dodáva s úsmevom na záver rozhovoru Ján Motešický.
 

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok